Górnik cyfrowy a koparka Bitcoin – Jak to wygląda obecnie? oraz Bitcoin w nagłówkach chińskiej gazety państwowej
Czym różnią się od zwykłych komputerów koparki kopiące cyfrową walutę, czym są i jakie ich rodzaje możemy wyróżnić.
Jak pewnie wiesz Blockchain to zdecentralizowany (czyli nie posiadający jednego emitenta) rejestr (lub innymi słowy: baza danych) zawierający różne informacje np. historie transakcji. Niektóre systemy blockchain (w tym, np. blockchain Bitcoina) są ściśle związane z koparkami kryptowalut, które pozwalają utrzymać bezpieczeństwo i funkcjonowanie sieci. Tłumacząc na czym polega kopanie bitcoinów i innych kryptowalut, można użyć metafory “rozwiązywania zagadek matematycznych”. Owe zagadki, grupowane w bloki danych (stąd nazwa blockchain), umożliwiają weryfikację transakcji zachodzących w sieci.
Bardzo ważnym elementem w miningu jest automatyczna zmienia stopnia trudności wykonywanych zadań w sieci Btc. Cyklicznie zmienia się także – a konkretnie zmniejsza – wielkość nagrody, którą otrzymuje właściciel koparki (górnik cyfrowy). Wiąże się to również z tym, że im więcej osób dołącza do sieci ze swoim sprzętem, tym bardziej zwiększa się trudność kopania. Podstawą całego procesu jest algorytm SHA-256. SHA stanowi skrót od angielskiej nazwy Secure Hash Algorithm. SHA 256 oznacza 256-bitową kryptograficzną funkcję skrótu, która jest zaś wykorzystywana jako dowód pracy (Proof of Work) w sieci Bitcoina.
Jak dziś kopie się BTC?
Dziś BTC coraz rzadziej kopie się na domowym komputerze czy nawet w domowych warunkach (jeszcze parę lat temu było to zaś normą). W zasadzie, to na takie oldschoolowe kopanie bitcoinów, może pozwolić sobie jedynie ktoś, kto ma darmowy prąd. Obecnie, nie opłaca się kopać solo, znacznie popularniejsze stają się tzw. mining pool-e. To miejsca, gdzie swoje moce wydobywcze łączą różni górnicy, którzy w ten sposób tworzą rodzaj wspólnoty, która zajmuje się kopaniem BTC. Zyski dzielą potem proporcjonalnie do włożonego wkładu.
To jednak nie wszystko. Dziś rynek koparek kryptowalut, to głównie całe kopalnie bitcoinów. Są to wręcz wyspecjalizowane kompleksy, w ramach których skupiono olbrzymią moc obliczeniową. Efekt uzyskuje się poprzez połączenie ze sobą wielu jednostek ASIC oraz (lub) GPU. Tym samym osiąga się efekt, jaki opisaliśmy już w przypadku mining pooli. Dziś największe takie farmy znajdują się na terenie Chin, Rosji i USA. Z pewnością w przyszłości zacznie rosnąć też znaczenie regionów świata, które gwarantują górnikom jak najtańszy prąd i przyjazną legislaturę.
Bitcoin na pierwszej stronie chińskiego dziennika! | Miliony ludzi czytają o BTC
Poniedziałkowe wydanie Xinhua, oficjalnego medium prasowego Chińskiej Republiki Ludowej opublikowało artykuł pod tytułem: „Bitcoin. Pierwsze udane zastosowanie technologii blockchain”.
Artykuł został po raz pierwszy zauważony przez prezesa Sino Global Capital Matthew Grahama, który udostępnił go na Twitterze
Warto zaznaczyć że niekoniecznie wpis ten jest laurką dla samego Bitcoina
” Przede wszystkim Bitcoin nie jest konkretną walutą. Jest produkowany i obsługiwany w Internecie … [W przeciwieństwie do banknotów [wspieranych] przez prawo krajowe i suwerenne kredyty, Bitcoin narodził się całkowicie w erze nowoczesnej technologii internetowej. “
Jak zauważył Bitcoinist, tego należało się spodziewać po reżimie, który stara się jak może, aby zniechęcić swoich obywateli do parania się zasobami cyfrowymi. Nie zapominajmy jednak o jednym bardzo ważnym fakcie. Ekspozycja tematu i hasła „bitcoin” prze oczy milionów chińskich czytelników, z pewnością pomoże dotrzeć do nich z koncepcją kryptowaluty.
W publikacji znajduje się dość szczegółowy opis tego, jak działa technologia blockchain. Nie obyło się również bez krótkiego omówienia zagadnień kryptografii, konsensusu, kopania btc i halvingu. Z artykułu można dowiedzieć się, że Bitcoin posiada:
(…) dobry poziom anonimowości – tożsamość właściciela konta nie będzie nikomu znana. Ludzie mogą swobodnie przesyłać pieniądze za pomocą Bitcoin bez konieczności weryfikacji różnych informacji odnośnie tożsamości takich, jak w przypadku przelewu bankowego.