×

ZŁOTO VS ETFS: KTÓRE INWESTOWANIE JEST BARDZIEJ ZYSKOWE?

ZŁOTO VS ETFS: KTÓRE INWESTOWANIE JEST BARDZIEJ ZYSKOWE?

 
 
   
 

Złoto pozostaje jednym z najbardziej atrakcyjnych aktywów do ochrony w czasach niestabilności i paniki na giełdach. Jest trwałe, poszukiwane i pozwala zachować kapitał w czasie kryzysu.

Złoto utrzymuje swoją cenę na stabilnym poziomie, nie podlega spadkom na rynku, a wręcz przeciwnie w czasach kryzysu tylko zyskuje na wartości. Złoto może być postrzegane jako fizyczne, jeśli zainwestujesz swoje pieniądze w sztabki, złote monety lub biżuterię.

Istnieje jednak alternatywna opcja inwestowania w złoto – złote ETF-y. Jest to odpowiednik akcji giełdowych, przeznaczony do bezpośredniego inwestowania w fizyczne złoto. Więc co jest lepsze: złoto czy ETF-y?

 
AUVESTA
 

Kilka powodów aby zainwestować w fizyczne złoto:

  • Namacalność: „Złote” fundusze ETF pozwalają na faktyczne inwestowanie w złoto bez konieczności jego fizycznego zakupu. Akcje takiego funduszu całkowicie odwzorowują ruchy rynkowej ceny złota. ALE! …wiele osób ma wątpliwości co do inwestowania w wirtualne instrumenty (akcje, kryptowaluty, obligacje. Fizyczne złoto można wyczuć, można je mieć przy sobie lub włożyć do bankowego sejfu – wtedy ma się pewność że jest pod ręką. Dodatkowo możemy dokonywać z nim transakcji bez jakichkolwiek opóźnień. Kontrakty ETF można oczywiście utożsamiać ze złotem. Ale nie dostaniesz fizycznie metalu w swoje ręce. Zamiast tego w momencie wymiany, otrzymasz równoważną wartość swoich oszczędności złota w pieniądzu fiducjarnym.
  • Koszty: Dla niektórych inwestorów zakup wirtualnego instrumentu jest interesującą opcją, ponieważ przy zakupie fizycznego złota trzeba zapłacić VAT, podczas gdy zakup ETF wymaga jedynie zapłaty prowizji dostawcy. W przypadku złota musiałbyś znaleźć solidny magazyn i wynająć go, a przynajmniej kupić sejf dla sztabek i zainstalować go w swoim domu.

Z ETF-ami też nie jest to takie proste. Często zdarza się, że kontrakty ETF kosztują więcej niż równowartość przypisanego im złota. Ponadto, inwestując w ETF, nadal będziesz musiał uiszczać opłaty transakcyjne, opłaty brokera i pokrywać wydatki funduszu. Oczywiście doświadczeni traderzy są w stanie zminimalizować te koszty, ale dla początkujących inwestowanie w ETF może kosztować całkiem sporo.

  • Płynność to kolejny powód, dla którego fizyczne złoto bije ETF-y. Kontrakty na złote fundusze można wykorzystać podczas gry na giełdzie. Złoto natomiast możesz sprzedać w dowolnym momencie w banku, lombardzie lub bezpośrednio zawrzeć umowę z branżą zainteresowaną twoimi zapasami złota, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Możesz użyć złota jako podstawy do tworzenia biżuterii, zainwestować je z zyskiem w banku, zgromadzić je lub dać w prezencie. Pewnie przyznasz mi rację że, prezent w postaci sztabki złota wygląda na znacznie bardziej namacalny prezent niż kontrakt ETF.

  • Wreszcie kwestia własności. Kupując sztabkę lub monety, stajesz się właścicielem złota bez wyjątków. Kontrakty ETF nie czynią Cię właścicielem złota. A ich zasięg w czasie załamania rynku lub kryzysu byłby wątpliwy.

Mimo że kontrakty ETF wydają się być bardziej nowoczesnym, wygodnym i płynniejszym sposobem inwestowania w złoto, to tradycyjne zakupy złota są po prostu lepsze. Jest to bardziej konserwatywna opcja inwestycyjna, ale jest też bardziej niezawodna.

Warto kupować kontrakty ETF, jeśli lubisz grać na giełdzie i masz już spore doświadczenie handlowe. W takim przypadku Twoje transakcje mogą być opłacalne.

Tym, którzy chcą zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny i dopiero rozpoczynają swoją przygodę jako inwestor, lepiej wybrać fizyczne złoto – jest to mniej kłopotliwe i zawsze możesz być psychologicznie pewny przyszłości, o ile Twoje aktywa mają rezerwę, której możesz dotknąć.

 
AUVESTA
 
Pomóż w promocji Bloga. Udostępnij treść!
0 0 votes
Article Rating
 
AUVESTA
 

"Sama wiedza nie wystarczy, trzeba ją jeszcze stosować... Chęci nie wystarczą, trzeba działać." - Autorski blog o możliwościach jakie daje Nam Internet w kwestii technologii, innowacji oraz zarabiania online. Informacje zawarte na blogu e-pasywnezarabianie.pl oraz załącznikach oparte są na danych uzyskanych z ogólnie dostępnych źródeł, nie gwarantują osiągnięcia jakichkolwiek rezultatów i właściciel bloga e-pasywnezarabianie.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki powstałe w wyniku wykorzystania informacji tu zawartych. Publikowane są one w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Działania podejmowane przez czytelnika, odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko. Żaden z przedstawionych artykułów NIE daje GWARANCJI zysku ani odzyskania wpłaconych pieniędzy. Pieniądze te NIE są gwarantowane przez jakąkolwiek instytucję lub firmę. Dlatego też i ja nie gwarantuję Ci ani zysku ani odzyskania wkładu. Jeżeli blog przypadł Ci do gustu? Możesz go wesprzeć kilkoma Satoshi: 3HAa6DCoFdQDt2iiqBTS4dvhhGWaxtn8ZR

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Don`t copy text!
0
Dołącz do dyskusji w tym pościex