×

Jakie zabezpieczenia wybrać dla swoich krypto – rodzaje

Jakie zabezpieczenia wybrać dla swoich krypto – rodzaje

 
 

Przegląd bitcoinowych portfeli sprzętowych

   
 

 

Chcesz kupić bitcoinowy portfel sprzętowy ale zastanawiasz się jaki? Na rynku mamy już dostęp do wielu portfeli w różnych wersjach, formach i cenach. W tym poradniku postaramy się przedstawić ich główne funkcje, wady i zalety.

Jeszcze do niedawna byliśmy skazani wyłącznie na portfele softwarowe które jak wiemy narażone są na działania hackerów, wirusów i trojanów. Oczywiście jest wiele sposobów aby zwiększyć bezpieczeństwo przechowywanych w nich środków jednak najbardziej skuteczną opcją jest zakup portfela sprzętowego. Jeżeli decydujemy się na przechowywanie znacznych ilości bitcoinów, portfel sprzętowy wydaje się już niemal obowiązkowy.

Na rynku pojawia się coraz więcej portfeli sprzętowych co sprawia, że możemy mieć problem z jego wyborem. Czym powinniśmy się kierować przy zakupie portfela sprzętowego?

  1. Wyświetlacz. Ponieważ większość portfeli sprzętowych działa jako „portfele podpisujące”, wyświetlacz daje użytkownikowi możliwość dodatkowej weryfikacji, czy to co widzi na ekranie jest tym, co chce faktycznie podpisać. Istnieje bowiem możliwość takiego zmanipulowania, że informacje wyświetlane na ekranie nie pokrywają się z informacjami jakie są wysyłane.
  2. Przyciski. Gdy podpisanie/wysłanie transakcji wymaga fizycznego naciśnięcia przycisku/ów w urządzeniu (np. PIN), możemy ustrzec się przed kradzieżą środków przechowywanych w portfelu przez przejęcie kontroli nad naszym komputerem z podłączonym urządzeniem. Jak pokazuje praktyka, użytkownicy bardzo często pozostawiają podłączone do komputera peryferia USB nawet, gdy nie są one używane.
  3. Zabezpieczenie hasłem/kodem. W przypadku kradzieży urządzenia złodziej nie może mieć bezpośredniego dostępu do środków z portfela.
  4. Open Source. Jeżeli oprogramowanie instalowane na portfelu jest dostępne w formie kodu źródłowego możemy samodzielnie skontrolować kod, a nawet dokonać „swoich” zmian i wgrać zmodyfikowane oprogramowanie do urządzenia. Portfele, które dają możliwość wgrania własnego oprogramowania zazwyczaj ostrzegają, gdy wgrane jest oprogramowanie nie pochodzące od producenta.
  5. Zgodność ze standardami BIP. Jeżeli proces kreacji klucza głównego używanego przez urządzenie do generowania kolejnych adresów/portfeli jest zgodna ze standardem, w przypadku awarii lub utraty urządzenia możemy łatwo odtworzyć dane portfela za pomocą oprogramowania na komputerze.
  6. Cena i dostępność.
  7. Obsługa wielu walut. Większość portfeli jest „zrobiona pod BTC”, jednak niektóre umożliwiają obsługę również innych walut, wielu portfeli z różnymi walutami itd.
  8. Budowa, odbudowa, wielkość. Chcemy, aby nasze urządzenie było trwałe i poręczne.
  9. Gwarancja. Im dłuższa, tym lepiej.
  10. Trwałość. Jeżeli chcemy użyć urządzenia jako „cold wallet” na lata, powinno ono przetrwać ten czas. Nie jest to jednak zasadnicza funkcja portfeli sprzętowych (do tego celu używamy portfeli „papierowych”).

www.bitcointrezor.com

Trezor jest sztandarowym produktem firmy SatoshiLabs.

W cenie $99 otrzymujemy urządzenie z wyświetlaczem (128×64, max 6 linii tekstu) i dwoma przyciskami, podłączane do komputera przez złącze USB. Urządzenie nie ma własnego zasilania, działa tylko gdy jest podłączone do komputera lub telefonu (USB-OTG). Trezor działa jako portfel podpisujący, co oznacza że do wykonania transakcji potrzebna jest aplikacja która z Trezorem będzie się komunikować. Może to być np. Multibit, Mycelium czy firmowy myTrezor.

Dostęp do portfela jest zabezpieczony kodem PIN, całość jest dodatkowo szyfrowana (jeżeli ktoś fizycznie „dobierze się” do elektroniki. Błędne wprowadzenie PINu powoduje rosnące opóźnienie zanim można wprowadzić PIN po raz kolejny (przy 19 próbach 20 próba może być wykonana dopiero po 35 godzinach, „spróbowanie” 30 PINów zajmie 17 lat). Klucze są generowane wg BIP za pomocą 12,18 lub 24 słów kodu mnemonicznego.

Oprogramowanie jest Open Source, możemy również sami wgrać własną/nową/zmodyfikowaną wersję programowania. Jeżeli wgrane oprogramowanie nie jest podpisane kluczem producenta, urządzenie będzie nas o tym ostrzegało przy każdym uruchomieniu. Wgranie oprogramowania wiąże się ze skasowaniem wszystkich informacji na urządzeniu.

Dostawa zamówienia kurierem w ciągu 2-5 dni roboczych lub zwykłą pocztą 5 dni do 6 tygodni.

Keepkey

www.keepkey.com

Keepkey kosztuje $239. Jest zgodny z protokołem Trezor, czyli będzie działać z tymi samymi programami z którymi działa Trezor. Ma wyświetlacz OLED 256×64 3,12” i jeden przycisk. Wyświetlacz pokryty jest poliwęglanem a tył obudowy jest metalowy. „Wejście” do urządzenia zabezpieczone jest kodem PIN, który wprowadzamy na komputerze. Urządzenie wyświetla pomieszaną klawiaturę numeryczną która jest „mapą” pokazującą która cyfra na klawiaturze odpowiada jakiej cyfrze kodu. Dzięki takiemu rozwiązaniu nigdy nie wprowadzamy „prawdziwego” numeru PIN na komputerze.

Darmowa dostawa w ciągu 5-7 dni, przy dopłacie $10 możemy się spodziewać dostawy w 2 dni robocze.

(+)1,2,3,4,5 (+)7 BTC,LTC, NMC, DOGE, DASH

 

ChooseCase

 

choosecase.com

Case jest wyjątkowym urządzeniem gdyż pracuje jako pełny portfel a nie tylko jako urządzenie podpisujące. Zapłatę realizujemy przez zeskanowanie kodu QR wbudowaną kamerą i zatwierdzając kodem PIN oraz odciskiem palca. Case ładujemy bezprzewodowo. Jedno ładowanie powinno wystarczyć na ponad 50 transakcji. Case używa komunikacji GSM do sprawdzania stanu kont i wysyłania transakcji (183 sieci w 109 krajach, w tym Polska). Urządzenie kosztuje $199.

Klucz służący do generowania adresów i wymagany do podpisywania transakcji jest podzielony na trzy części: jedna jest zaszyta w urządzeniu, jedna przechowywana na serwerach i zaszyfrowana odciskiem palca i ostatnia offline w przypadku konieczności odtworzenia kluczy w przypadku kradzieży lub zniszczenia urządzenia. Procedura odtworzenia portfela jest płatna ($75) i wymaga podania informacji przekazanych przy inicjacji urządzenia (adres e-mail, telefon itd.).

Klucze generowane są zgodnie z BIP, oprogramowanie jest OpenSource.

(+)1,2,3,4,5 (-)7

 

HardBit

 

www.hardbit.cn

Hardbit jest kolejnym rozbudowanym walletem, do komunikacji „z siecią” wymaga jednak dedykowanej aplikacji na telefonie/komputerze. Transmisja danych do urządzenia odbywa się przez kody QR. Mamy wersję tylko pod BTC (HB01 za 0.4 BTC) oraz bardziej rozbudowaną obsługującą wszystkie alternatywne kryptowaluty (HB01M za 0.5 BTC) które mają zgodny z BTC proces tworzenia adresów i transakcji.

Ze względu na dość uciążliwy sposób komunikacji, jest to rozwiązanie raczej do przechowywania monet, niż do „codziennego” użytku. Np. żeby zapłacić, musimy zeskanować adres/kwotę zapłaty za pomocą HB a następnie telefonem zeskanować z HB wygenerowany kod transakcji.

Tak samo, aby sprawdzić stan konta musimy wygenerować kod na HB i odczytać go aplikacją, a następnie wygenerowany przez aplikację kod zeskanować HB.

Urządzenie ani aplikacja kliencka nie są OpenSource, nie jest znana zgodność z BIP. Jest możliwość odtworzenia walleta na innym urządzeniu HB.

(+)1,2,3 (-)4,5 (-/+)7 BTC, LTC, DOGE natywnie, inne do wgrania przez kody QR.

 


 
 
Projekt "Asysty Inwestycyjniej" w postaci Zautomatyzowanego Tradera Do Zadań - Specjalnych!
 
Ekosystem z Traderem
 

 

BitFreezer – zewnętrzny portfel do zabezpieczania kryptowalut

 

 
..............................................................
 

Jeżeli chcesz zacząć zarabiać pasywnie w zautomatyzowanych platformach - zapraszam poniżej.

Pamiętaj! Warto mieć zawsze na uwadze ryzyko inwestycji.

Żaden z wpisów na blogu nie daje 100% gwarancji zarobku ani zysku, podobnie jak 100% gwarancji nie daje własny biznes stacjonarny, etat czy działanie zarobkowe w jakiejkolwiek innej postaci. Dlatego inwestując pieniądze do któregokolwiek programu bądź świadomy/a istniejącego ryzyka.

⏯️⏯️⏯️⏯️ Zautomatyzowana Platforma! - Zobacz !

⏯️⏯️⏯️⏯️ Mega Copy/Trading. Sporo zadowolonych osób z kopiowania Handlowców, jak dobry - wystarczy jeden! - Zobacz !

 

Pomóż w promocji Bloga. Udostępnij treść!
0 0 votes
Article Rating
 
AUVESTA
 

"Sama wiedza nie wystarczy, trzeba ją jeszcze stosować... Chęci nie wystarczą, trzeba działać." - Autorski blog o możliwościach jakie daje Nam Internet w kwestii technologii, innowacji oraz zarabiania online. Informacje zawarte na blogu e-pasywnezarabianie.pl oraz załącznikach oparte są na danych uzyskanych z ogólnie dostępnych źródeł, nie gwarantują osiągnięcia jakichkolwiek rezultatów i właściciel bloga e-pasywnezarabianie.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki powstałe w wyniku wykorzystania informacji tu zawartych. Publikowane są one w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Działania podejmowane przez czytelnika, odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko. Żaden z przedstawionych artykułów NIE daje GWARANCJI zysku ani odzyskania wpłaconych pieniędzy. Pieniądze te NIE są gwarantowane przez jakąkolwiek instytucję lub firmę. Dlatego też i ja nie gwarantuję Ci ani zysku ani odzyskania wkładu. Jeżeli blog przypadł Ci do gustu? Możesz go wesprzeć kilkoma Satoshi: 3HAa6DCoFdQDt2iiqBTS4dvhhGWaxtn8ZR

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Don`t copy text!
0
Dołącz do dyskusji w tym pościex