Dostrzeganie różnicy: co to jest arbitraż kryptograficzny? oraz w jaki sposób na nim można zarabiać?
Jak dobrze wiemy, ceny nie są takie same na każdej giełdzie. Arbitraż ma miejsce, gdy trader dostrzega różnicę w cenie między tym samym aktywem na dwóch różnych rynkach i kupuje aktywa z jednego rynku, aby sprzedać go na drugim, zatrzymując różnicę w zysku. Występuje zarówno na rynkach tradycyjnych, jak i kryptograficznych.
Aby podać prosty przykład, jeśli cena Bitcoina wynosi 42 000 USD na Gemini, ale 42 200 USD na Binance, arbiter może go kupić na Gemini, wysłać do Binance i sprzedać – po drodze zarabiając 200 USD (minus opłaty).
Arbitraż kryptograficzny jest zarówno bardziej dostępny, jak i bardziej istotny niż arbitraż tradycyjny. Niedojrzałość Crypto jako rynku, jego całodobowy charakter i łatwość handlu sprawiają, że arbitraż jest zarówno bardziej rozpowszechniony, jak i ważniejszy. Arbitraż nie tylko przynosi korzyści jednostce (np. premia kimchi, która podobno pomogła stworzyć popularne fundusze venture), ale także wspiera kondycję całego rynku.
Dlaczego arbitraż jest tak ważny
Arbitraż jest cechą rynków finansowych od początku ich istnienia. Chociaż łatwo jest określić handel arbitrażowy jako działalność handlową niszową, a nawet jako skalpowanie zysków – nie jest to prawdą.
Arbitraż ma zasadnicze znaczenie dla fundamentalnej kondycji rynków, ponieważ zapewnia zdrowe odkrywanie cen i stabilizację cen. Zatrzymuje ceny odstające i chroni konsumentów, ponieważ handlowcy arbitrażowi szybko zamykają wszelkie luki cenowe przed odchyleniem.
Krypto, jako nowy rynek finansowy, dojrzał do arbitrażu. Sama różnorodność rynków – scentralizowanych i zdecentralizowanych – sprawia, że arbitraż w kryptowalutach jest bardziej opłacalny nawet dla traderów średniego szczebla niż tradycyjny arbitraż finansowy.
Arbitraż i giełdy zdecentralizowane
Co być może najważniejsze, arbitraż jest podstawowym spoiwem, które utrzymuje stabilne ceny na zdecentralizowanych giełdach na wielu platformach. Zdecentralizowane giełdy, które są zautomatyzowanymi animatorami rynku, określają swoje ceny za pomocą funkcji matematycznej.
Ceny są utrzymywane na poziomie „ceny rynkowej” wyłącznie dzięki działaniom arbitrów. Co więcej, duże zlecenia na małych pulach powodują poślizg, w którym ceny aktywów mogą nagle znacznie odbiegać od ceny rynkowej. Arbitraż, wykonywany przez traderów oraz boty handlowe, przywracaja tę cenę do porządku. Poślizg może działać również w drugą stronę, niszcząc możliwy zysk, jaki mogą osiągnąć arbitrzy – dlatego…… muszą być ostrożni.
DeFi otwiera również bardziej wyrafinowane możliwości arbitrażu poprzez plony. Jeśli protokół DeFi oferuje 10% stawkę za pożyczenie stablecoina, a inny oferuje 11% za pożyczenie tej monety, wówczas przedsiębiorca może przynieść farmę dzięki wrodzonej kompostowności DeFi. Działania te stanowią sedno wielu możliwości, które obfitują w DeFi.
Arbitraż i giełdy scentralizowane
Najłatwiejszym rodzajem arbitrażu jest arbitraż krzyżowy. Podobnie jak w przykładzie we wstępie, polega to na kupowaniu aktywów na jednej giełdzie i przenoszeniu ich na inną, gdzie cena jest wyższa.
Arbitraż przestrzenny to inny rodzaj arbitrażu między giełdami, który występuje w przypadku handlu na różnych rynkach geograficznych. Przez najdłuższy czas na początku istnienia Bitcoina, Bitcoin podlegał „premii kimchi”, gdzie na giełdach południowokoreańskich byłby niezawodnie droższy. Ta premia uległa erozji, ponieważ arbitrzy konsekwentnie wykorzystywali różnicę, aby przywrócić równowagę.
Wreszcie, arbitraż trójkątny ma miejsce, gdy przenosisz aktywa przez różne pary handlowe na tej samej giełdzie, aby uzyskać więcej niż na początku, ze względu na dynamikę cen między poszczególnymi parami. Tak więc trader może przenieść BTC na ETH, ETH na ATOM, a następnie ATOM na BTC i – jeśli cena pary nie pasuje, skończyć z większą liczbą BTC niż na początku.
Jak wspomniano wcześniej, istnieje wiele dostępnych scentralizowanych giełd kryptograficznych, na których można wymieniać aktywa. Stanowi to wyraźną różnicę w porównaniu z tradycyjnymi rynkami, na których jest bardzo mało giełd. To sprawia, że możliwości są obfite, ale istnieje wiele zagrożeń i przeszkód związanych z tego rodzaju arbitrażem.
Najważniejszym z nich są opłaty, które mogą sparaliżować każdy zysk z transakcji. Ponadto wymiana może zająć dużo czasu, aby przetworzyć wypłaty, do tego czasu możliwość arbitrażu może zostać utracona lub nawet ujemna. Ponadto wysoki wolumen i dostępność giełd oznacza, że możliwości arbitrażu często znikają w mgnieniu oka, pożerane przez głodne boty, a nawet – ośmielimy się powiedzieć – same giełdy.
Przechwytywanie możliwości arbitrażu za pomocą Onomy
Onomy , ze swoimi niestandardowymi mostkami krzyżowymi, które łączą wszystkie łańcuchy, pozwoli handlowcom arbitrażowym na efektywne działanie. Zamiast konieczności korzystania z wielu portfeli i DEX-ów, a być może utraty okazji z powodu nieefektywności. Portfel Onomy będzie mógł przechowywać wszystkie zasoby i łączyć się z DEX w wielu sieciach, otwierając nowe możliwości.
Kolejną unikalną okazją będzie arbitraż pomiędzy tokenem NOM dostępnym na BCO a tokenami NOM notowanymi na giełdach. Jeśli cena giełdy wzrośnie z powodu zainteresowania i wolumenu (oraz szerszej dostępności na rynku detalicznym), doświadczeni handlowcy będą mogli kupić NOM od BCO i przerzucić go na giełdach za wyższą cenę.
Zysk bez przewidywań: ciągła rola arbitrażu
Arbitraż jest postrzegany jako strategia handlowa „niskiego ryzyka”, ponieważ nie wymaga analizy predykcyjnej i teoretycznie nie można stracić pieniędzy, przeprowadzając prawidłowe transakcje. Oczywiście, arbitraż jest wykonywany masowo przez osoby i boty przez cały czas, co oznacza, że jeśli Twoja strategia handlowa opóźnia się, pod względem szybkości lub wydajności, mogą zostać poniesione straty.
Większość wyrafinowanych traderów zajmujących się arbitrażem używa botów do działania z wymaganą wysoką częstotliwością, ale nawet wtedy może to być ryzykowne. Mimo to arbitraż jest powszechną strategią handlową, która nie tylko przynosi korzyści jednostkom, ale także pomaga w odkrywaniu cen na całym rynku i zapewnia, że żadna rozbieżność nie stanie się tak duża, aby podważyć zaufanie do rynku jako całości.
Z jakiej platformy do arbitrażu korzystają E-Pasywni?
T7 ARBITRAGE oferuje zarówno bezpieczeństwo regulacyjne i przewidywalność zysków tradycyjnych możliwości inwestycyjnych, jak i wyjątkowo wysoką rentowność aktywów kryptograficznych. Platforma oferuje również dodatkowe pasywne kanały oprócz hojnych zysków kapitałowych z rosnącą wartością natywnego tokena RBIS.
Wartość RBIS wzrosła już o ponad 860% w ciągu zaledwie dwóch lat, zapewniając wyjątkowe zyski kapitałowe, znacznie wyższe niż średnie 10% rocznie dla akcji. Kwota ta ma wzrosnąć, poprzez wprowadzonie na światowe giełdy kryptowalut RBIS pod koniec grudnia 2021 r., a nowe narzędzia RBIS zostaną wprowadzone w pierwszym kwartale 2022 r., co powinno jeszcze bardziej podnieść jego cenę.
ArbiSmart przeprowadza zautomatyzowany arbitraż kryptograficzny, strategię inwestycyjną niskiego ryzyka, która zapewnia zabezpieczenie przed zmiennością rynku kryptowalut. Działa poprzez wykorzystanie krótkich okien, w których token jest dostępny w różnych cenach w tym samym czasie na wielu giełdach. Te tymczasowe dysproporcje występują konsekwentnie, z tą samą regularnością zarówno na rynkach bessy, jak i hossy. Tak więc, nawet gdyby rynek nagle się załamał, twoje krypto utrzymałoby swoją wartość i nadal zarabiałbyś stały zysk.
Jako użytkownik platformy po prostu rejestrujesz się, deponujesz środki w systemie fiat lub krypto, a następnie system automatycznie pobiera je stamtąd, zamieniając je na RBIS i używając ich do przeprowadzania arbitrażu kryptograficznego. Połączony z 35 giełdami, na których przez całą dobę monitoruje setki monet Algorytm ArbiSmart identyfikuje różnice w cenach. Następnie kupuje monetę na giełdzie z najniższą ceną i z kolei sprzedaje ją na giełdzie, gdzie cena jest najwyższa dla zysków, które zaczynają się od 10,8% i sięgają do 45% w zależności od wpłaconej kwoty.
Możesz też zarabiać około 1% dziennie dodatkowych pasywnych zysków za przechowywanie kapitału na zamkniętym koncie oszczędnościowym przez zakontraktowany okres.