×

Dlaczego rynek kryptowalut jest tak niestabilny w 2022 roku?

Dlaczego rynek kryptowalut jest tak niestabilny w 2022 roku?

 
 
   
 


Wszyscy wiedzą, że rynek kryptowalut jest znany ze swojej zmienności. I tak, to prawda; nikt się o to nie kłóci. Jednak nie wszyscy wiedzą dlaczego tak jest i jakie są korzenie wszystkich tych huśtawek i rajdów, które można zobaczyć, sprawdzając wykres cen niemal każdej kryptowaluty na rynku. Dzisiaj postaramy się zejść do króliczej nory i wskazać powody tak ekstremalnej zmienności rynku, a także co może spowodować wyboistą jazdę na rynkach kryptowalut w 2022 roku.


Dlaczego krypto jest tak niestabilne?

Światowe rynki finansowe, do których należą np. giełdy, również mają swój udział w wahaniach cen. Jednak tradycyjne rynki zwykle wykazują zdrowszą zmienność w porównaniu do rynku kryptowalut, który może doświadczać zwiększonej zmienności i wahań rynkowych dosłownie z powodu plotek lub tweetów Elona Muska . Przyjrzyjmy się bliżej powodom, dla których tego samego dnia możemy być świadkami chaosu rynkowego, nagłego załamania cen i równie nagłego osiągnięcia poziomu ATH (najwyższego w historii).

 
 



Brak wartości wewnętrznej

Na przykład giełda jest wspierana przez firmy, które sprzedają dobra materialne, uzyskują dochody, płacą podatki i zapewniają ludziom zatrudnienie. Oznacza to, że kiedy przedsiębiorca kupuje akcje jakiejkolwiek firmy, powiedzmy Apple, wie, że ta firma ma wartość rynkową i określone cele ekonomiczne, a także ma ludzi odpowiedzialnych za kierunki, w których firma porusza się na rynku. W ten sposób akcje są zwykle o wiele bardziej stabilne i zwykle nie cierpią na ekstremalną zmienność cen, ani nie doświadczają ogromnych wahań cen, takich jak kryptowaluty. Innymi słowy, akcje są częścią firm, które mają długą historię, wiarygodność, a co za tym idzie większe zaufanie wśród traderów i inwestorów, którzy kupują akcje, wiedząc, że nieuchronnie będą rosły w dłuższej perspektywie.

Kryptowaluty, w przeciwieństwie do akcji, są trudne do wycenienia, ponieważ większość z nich nie ma podstaw, na których można by oprzeć swoją wartość rynkową, a wiele projektów, nawet notowanych na giełdzie, nie ma w pełni rozwiniętych produktów, że tak powiem (coraz mniej, ale wciąż). Pod wieloma względami rynek kryptograficzny jest bardziej podobny do rynku venture pod względem ryzyka i etapu rozwoju produktu, ale w przeciwieństwie do rynku venture te projekty mają swoje notowania na giełdzie kryptograficznej. Otrzymujesz więc projekty o wyższym ryzyku notowane na giełdzie, a zatem są one bardziej podatne na zmienność niż giełda z bardziej dojrzałymi projektami w handlu.

Z pewnością byłoby głupotą powiedzieć, że każdy token i moneta nie mają podstaw i solidnej podstawy, ponieważ istnieje wystarczająco dużo projektów, które mogą i powinny być postrzegane jako poważna gra dla inwestorów, takich jak Ripple, Ethereum czy Monero. Nie zapominajmy jednak, że na CoinMarketCap jest już ponad dziewięć tysięcy monet i niestety większość z nich nie ma za sobą nic, może poza pasjonującą się społecznością lub płatnymi celebrytami, aby je promować, co nie jest zbyt wiele dla zrównoważonego wzrostu i stabilności.

 
 

W takich okolicznościach wartość dość często opiera się na nastrojach rynkowych, informacjach od influencerów lub spekulacjach i często to oni są odpowiedzialni za ruchy cen. Tak więc, nawet jeśli za konkretną kryptowalutą stoją sławni ludzie, nie chroni to jej przed ekstremalną zmiennością.

W tym miejscu należy wspomnieć o niektórych liczbach związanych z rynkiem kryptowalut: od 05.03.22 kapitalizacja kryptowalut wynosi 1,75 bln USD, a udział Bitcoina wynosi około 42%. Innymi słowy, nadal mamy tutaj dominację BTC. Więc kiedy główna kryptowaluta spada, zwykle ciągnie za sobą większość rynku kryptowalut, ponieważ tak wielu inwestorów i traderów nadal koncentruje się na cenie Bitcoina.

Z pewnością nie oznacza to, że kiedy mówimy „krypto”, mamy na myśli „Bitcoin”, ale nadal są one bardzo ze sobą powiązane. A to prowadzi do sytuacji, w której nie ma znaczenia, jak dobry jest zespół twórców monety, jacy sławni ludzie stoją za nią, ani jak pełna pasji jest jej społeczność — jeśli wykres Bitcoina jest czerwony, istnieje duża szansa, że ​​wykresy innych monet będą też krwawić.

szerszy ekosystem rynku kryptowalut
Binance Coin wykres od początku roku; Źródło: CoinMarketCap


Decentralizacja

Kryptowaluty spowodowały rewolucję w sektorze finansowym, a ich prawdziwy potencjał nie został jeszcze odkryty w przyszłości. Minie trochę czasu, zanim tradycyjne rynki finansowe i waluta fiducjarna będą musiały konkurować z konkurentem w obliczu DeFi i kryptowalut. I są ku temu powody.

Nie zrozum tego źle: decentralizacja jest jednym z powodów, dla których kryptowaluty stały się tak popularne i zdołały przyciągnąć tak wiele uwagi, a także inwestorów i ich funduszy. Jest to jednak minus.

Ponieważ kryptowaluty są zdecentralizowane, nie stoją za nimi rządy ani żadne inne potężne podmioty, które wspierałyby ich stabilną wartość. Oznacza to, że np. USA czy UE mogą stabilizować i wspierać swoje waluty narodowe (np. poprzez interwencje walutowe), nie ma mechanizmów ani narzędzi do stabilizacji ceny kryptowaluty poza rynkowymi. Tak więc, jeśli inwestorzy stracą wiarę w kryptowalutę i przestaną ją kupować, drastycznie straci ona swoją wartość.

Strach. Niepewność Wątpliwość. Ten akronim jest używany do opisania rozprzestrzeniania się dezinformacji i prób wpływania na nastroje rynkowe, napędzając w ten sposób wahania cen.

Nie ma znaczenia, z jakim FUD musi się zmierzyć trader, czy to nagłówki w mediach, tweety celebrytów, czy inwazja botów na kanale Telegram, wynik jest zawsze taki sam: cena spada i nie można kontrolować tego procesu .

Czasami FUD może być niezamierzony, a czasami robi się to celowo, aby obniżyć ruch na wykresie i „kupić dip”. Ponieważ nie ma regulacji w przestrzeni kryptowalut, paniki publicznej nie można kontrolować ani wstrzymać, a tym samym FUD może znacznie skomplikować życie tradera.

 
REKLAMA, MARKETING, TWORZENIE!
 



Brak regulacji  

Podobnie jak w przypadku decentralizacji, brak regulacji ma znacznie szersze znaczenie w przypadku kryptowalut.
Będąc zarówno dobrą, jak i złą stroną świata kryptowalut, brak autorytetów, takich jak banki lub rządy, bezpośrednio wpływa na zmienność aktywów kryptograficznych. Fakt, że żaden organ na świecie nie ma pełnej kontroli nad transakcjami, dystrybucją i ewolucją kryptowalut i aktywów cyfrowych, jest z pewnością atrakcyjny, ponieważ pozwala zachować anonimowość, jednocześnie osiągając możliwe zyski bez korzystania z pośredników lub czasochłonnej papierkowej roboty i Kontrole tożsamości.

Nawet przy pieniądzach fiducjarnych akcje i obligacje mają podmioty, które kontrolują ich wzrost, spread i emisję, a nawet to czasami nie pomaga w nagłych wzrostach i spadkach cen. Kryptowaluty, z ich punktu widzenia, są aktywami swobodnymi, które nie mogą być regulowane ani regulowane, aby pozostać w pewnych granicach, i jest to prosty sposób na niekontrolowaną zmienność cen.

Co więcej, chociaż akcje i obligacje mają surowe zasady i prawa, które zapobiegają nagłym pompom i zrzutom (np. Zasada 10b-5 ustawy o giełdzie papierów wartościowych), nie ma takich przepisów dotyczących kryptowalut.

Ponadto, podczas gdy giełdy kryptograficzne dbają o swoją reputację i zazwyczaj starają się wymieniać tylko te projekty, które mają solidne podstawy, takie jak niezawodny zespół, ogromne wsparcie społeczności lub ciekawa technologia, ogólna procedura wystawiania jest znacznie łatwiejsza i szybsza niż na przykład ten na giełdach. A to może czasami skutkować pojawieniem się monet, które nie są zbyt stabilne, nawet jak na standardy rynku kryptowalut.


Świat kryptowalut wciąż się rozwija

Pierwsza kryptowaluta, Bitcoin, jest znana światu od 2009 roku. Minęło dopiero 13 lat, a technologia jest wciąż na wczesnym etapie rozwoju. Większość tradycyjnych banków i niektóre rządy są nadal bardzo sceptycznie nastawione do kryptowalut, do tego stopnia, że ​​czasami krypto jest zakazane lub silnie regulowane w wybranych krajach. Dopóki krypto nie zostanie zaakceptowane wszędzie, wiadomości i pogłoski o nadchodzących ograniczeniach i zakazach z różnych krajów na całym świecie nieuchronnie wpłyną na cenę aktywów cyfrowych. Taka reakcja nie powinna być zaskakująca, ponieważ kryptowaluty i DeFi (zdecentralizowane finanse) mogą w rzeczywistości stać się konkurentami dla scentralizowanych finansów i stać się alternatywą dla pieniądza fiducjarnego w przyszłości.

Co więcej, kwestie techniczne, takie jak problemy ze skalowalnością blockchain, które mogą prowadzić do przeciążenia sieci, a tym samym absurdalnie wysokich opłat transakcyjnych, nie dodają spokoju i tak już bardzo niestabilnemu rynkowi. Tak więc, nawet pod względem technicznym, świat kryptowalut jest wciąż młody i będzie musiał dalej ewoluować, aż stanie się mniej lub bardziej dojrzały, a tym samym stabilny.


Dlaczego krypto jest tak niestabilne w 2022 roku?

Rok 2022 właśnie się rozpoczął i mamy już cały łańcuch wydarzeń, które zdołały wstrząsnąć całym rynkiem kryptowalut.

W styczniu nieoczekiwany wzrost cen paliw wywołał niepokoje polityczne w Kazachstanie, drugim co do wielkości kraju wydobycia bitcoinów na świecie. Kazakhtelecom, państwowy dostawca usług telekomunikacyjnych w kraju, zamknął dostęp do Internetu po rezygnacji rządu kraju. Decyzja wpłynęła na krajową branżę wydobycia bitcoinów, a tym samym ogólnie na rynek kryptowalut.

Rezerwy Federalnej USA Grudniowe posiedzenie FOMC potwierdziło, że bank centralny zamierza zmniejszyć swój bilans i podnieść stopy procentowe w 2022 roku. Wszystko to spowodowało spadek ceny BTC.


WowApp to BEZPŁATNA i unikalna platforma, która umożliwia zarabianie prawdziwych pieniędzy. Jest to możliwe dzięki aktywnościom, które i tak obecnie już wykonujesz: komunikacja, czytanie newsów, przeglądanie stron internetowych, granie w gry, otwieranie telefonu, zakupy online, wypełnianie ankiet lub wykonywanie różnych zadań.


WowApp

Obecnie jesteśmy świadkami konfliktu wojennego na Ukrainie, w który w taki czy inny sposób zaangażowane są Rosja, UE, USA i niektóre kraje postsowieckie. To już wpłynęło na rynek kryptowalut i nie jest jasne, kiedy i co ważniejsze, jak zakończy się ta wojna. Jednak w chwili pisania (03.03.2022) wygląda na to, że rynek kryptowalut się stabilizuje i nie ma również oznak załamania rynku.
Co więcej, prezydent Joe Biden podpisał w tym tygodniu dekret, który zatwierdzi strategię rządu USA dotyczącą kryptowalut. Według doniesień nakaz ten pokieruje agencje federalne do rozważenia potencjalnych zmian regulacyjnych, a także bezpieczeństwa narodowego i skutków ekonomicznych kryptowalut.
Na razie, jeśli spojrzymy na wszystkie te wydarzenia stricte z pozycji rynku kryptowalut, wszystko wygląda ponuro. Jednak niektórzy eksperci uważają, że sytuacja nie jest taka zła i możemy spodziewać się wzrostu rynku kryptowalut w tym roku.

Rafael Zanatta, szef rozwoju biznesu w ETC Group, powiedział, że „Rynki kryptowalut były niestabilne w związku z wydarzeniami z ostatnich kilku tygodni i zaobserwowaliśmy znaczny spadek na różnych rynkach” i spodziewa się, że rynek kryptowalut będzie niestabilny w krótkoterminowe. Jednak fakt, że coraz więcej krajów i stanów nadal przyjmuje i stanowi prawo do kryptowalut (np. stan Kalifornia, który umożliwi płacenie za usługi rządowe za pośrednictwem kryptowalut), powinien być podstawowym motorem wzrostu rynku kryptowalut.
Charlie Morris, CIO w ByteTree Asset Management, uważa, że ​​chociaż zmienność utrzyma się na rynku kryptowalut, nadal jest znacznie mniej dotkliwa niż w poprzednich cyklach i spodziewa się kontynuacji tego trendu, ponieważ możemy spodziewać się większego przyjęcia inwestorów instytucjonalnych i zwiększonej dystrybucji.
Według badania przeprowadzonego przez Deutsche Bank, jedna czwarta inwestorów Bitcoin uważa, że ​​główna kryptowaluta nieuchronnie przekroczy w najbliższej przyszłości poziom 100 000 USD, pomimo zmienności i ostatnich spadków cen. Więc jakie są inne wydarzenia, które mogą pomóc w ustabilizowaniu skrajnej zmienności rynku kryptowalut?

Możemy być świadkami, jak w tym roku giganci z branży technologii i e-commerce zaakceptują kryptowaluty. Od dawna krążą pogłoski, że Amazon i Apple zaczną akceptować kryptowaluty i trudno jest potwierdzić, czy tak się rzeczywiście stanie. Jednak wypowiedzi Ubera i eBaya wyglądają bardziej obiecująco, ponieważ są bardziej przejrzyste i naprawdę możemy zobaczyć, jak ci giganci zaakceptują kryptowaluty w tym roku, co oczywiście będzie miało bardzo pozytywny wpływ na cały rynek.
PayPal, Microsoft, Sotheby’s, AT&T i inne , wszystkie te firmy już działają zarówno na rynkach kryptowalut, jak i na głównych rynkach i akceptują kryptowalutę jako sposób płatności. I możemy być pewni, że 2022 doda do tej listy kolejne firmy.

 


 
Pomóż w promocji Bloga. Udostępnij treść!
0 0 votes
Article Rating
 
AUVESTA
 

"Sama wiedza nie wystarczy, trzeba ją jeszcze stosować... Chęci nie wystarczą, trzeba działać." - Autorski blog o możliwościach jakie daje Nam Internet w kwestii technologii, innowacji oraz zarabiania online. Informacje zawarte na blogu e-pasywnezarabianie.pl oraz załącznikach oparte są na danych uzyskanych z ogólnie dostępnych źródeł, nie gwarantują osiągnięcia jakichkolwiek rezultatów i właściciel bloga e-pasywnezarabianie.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki powstałe w wyniku wykorzystania informacji tu zawartych. Publikowane są one w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Działania podejmowane przez czytelnika, odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko. Żaden z przedstawionych artykułów NIE daje GWARANCJI zysku ani odzyskania wpłaconych pieniędzy. Pieniądze te NIE są gwarantowane przez jakąkolwiek instytucję lub firmę. Dlatego też i ja nie gwarantuję Ci ani zysku ani odzyskania wkładu. Jeżeli blog przypadł Ci do gustu? Możesz go wesprzeć kilkoma Satoshi: 3HAa6DCoFdQDt2iiqBTS4dvhhGWaxtn8ZR

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Don`t copy text!
0
Dołącz do dyskusji w tym pościex