Blockchain trudny? – Niekoniecznie, nawet babcia go zrozumie

Blockchain trudny? – Niekoniecznie, nawet babcia go zrozumie

Blockchain ukształtuje wiele branż, ale wiele osób wciąż nie wie jak działa ta technologia. W tym artykule piszemy jak wytłumaczyć blockchain w zrozumiały sposób, tak aby zrozumiała go nawet Twoja babcia.

Jak wytłumaczyć czym jest blockchain swojej babci?

Zrozumienie korzyści płynących z technologii blockchain może być niezbędne zarówno dla start-upów, jak i istniejących firm, ponieważ blockchain to coś znacznie więcej niż kryptowaluty. Już w tej chwili wiele projektów opartych o blockchain jest dostępnych w bankowości, analizach big data, energetyce, nieruchomościach i w wielu innych branżach. Bitcoin, najstarsza z kryptowalut, ma prawie dekadę. Wiele startupów pozyskuje fundusze za pośrednictwem ICO, sprzedając tokeny oparte na blockchainie, zamiast tradycyjnych udziałów.

 
CashBack
 

Niemniej, technologia blockchain wciąż znajduje się we wczesnej fazie rozwoju, ponieważ większość ludzi odstrasza złożoność tego systemu. Wiele osób czuje zakłopotanie, kiedy pojawiają się terminy takie jak „handel peer-to-peer” („peer-to-peer trading”), „rozproszona księga” („distributed ledger”) lub „podwójne wydawanie” („double spending”). Zdecydowaliśmy się napisać artykuł w taki sposób, aby zrozumiał go przeciętny odbiorca, nie koniecznie zajmujący się na co dzień kwestiami technicznymi.

Technologia Blockchain to, najprościej ujmując, sposób płacenia bez banków

Załóżmy, że idziesz do supermarketu i masz 100 zł w portfelu. Kupujesz to, czego potrzebujesz, idziesz do kasy i mówisz:

Zapłacę wysyłając wiadomość e-mail do mojego banku. Poproszę o wypłatę 100 zł z mojego konta i zapłatę za zakupy. Ten e-mail będzie służyć jako cyfrowe potwierdzenie, 100% gwarancja.

Kasjer (właściciel sklepu lub handlowiec) przyjmuje Twoją ofertę i idzie do banku. Bank zgadza się na tę transakcję, wypłaca 100 zł ze swojego konta i przesyła na konto właściciela sklepu.

 
 

Brzmi zbyt dobrze, aby mogło być prawdziwe, prawda? Nadal masz w portfelu środki o wartości 100 zł, więc będziesz mógł zrobić za nie kolejne zakupy. To właśnie jest problem „podwójnego wydawania” („double spending”), któremu zaawansowane rozwiązania blockchainowe mają zapobiegać.

Nie jesteś sam na rynku

Dookoła jest wiele osób –  handlowców, klientów, itd. Wszyscy słyszeli Twoją obietnicę zapłacenia sprzedawcy, poprzez wysłanie prośby do banku. Co więcej, wszyscy chcą otrzymać kopię tego maila. Ponadto, niektórzy są gotowi konkurować ze sobą, aby otrzymać ją jako pierwsi, zweryfikować i potwierdzić.

Walidacja jest procesem potwierdzającym tożsamość kupującego i sprzedającego, czas i sumę transakcji oraz prawo kupującego do posiadania danej sumy pieniędzy. Po potwierdzeniu wiadomości e-mail staje się ona faktem dla wszystkich ludzi na rynku. W porządku, ale kto z konkurentów ją zatwierdzi? Innymi słowy – w czyje prawdy powinniśmy wierzyć?

Potwierdzanie transakcji w blockchainie

Osoby, które chcą konkurować, aby uzyskać prawo do weryfikacji poprawności wiadomości e-mail, powinny postępować zgodnie z regułą (lub protokołem). Powinny rozwiązać zadanie trudne do rozgryzienia, ale z rozwiązaniem dość prostym do sprawdzenia – tak jak w Sudoku. Pierwszy, kto rozwiąże zagadkę, dostaje nagrodę (Bitcoina lub inną kryptowalutę), więc zawsze są ludzie chętni do wzięcia udziału w konkurencji. Nagroda jest przyznawana automatycznie, a ludzie zarabiają rozwiązując łamigłówki, zatwierdzając jednocześnie transakcje innych osób – nazywa się to „wydobyciem” („mining”).

Po prawidłowym rozwiązaniu Sudoku wszyscy uczestnicy kasują swoje obliczenia i zapisują wariant zwycięzcy. W ten sposób, wszyscy będą wiedzieć, że zapłaciłeś obiecane 100 zł właścicielowi sklepu i nie możesz wydać tych pieniędzy nigdzie indziej (eliminacja problemu podwójnego wydawania). Dzięki temu, że rynek rozwinął swój własny mechanizm potwierdzania transakcji, nie ma już przymusu korzystania z usług banków.

 
Dominant Finance
 

Tworzenie odrębnego zestawu danych nic nie da, ponieważ przy kolejnym potwierdzaniu (co 10 minut w sieci Bitcoin) zaakceptowana zostanie prawda od wszystkich pozostałych uczestników sieci. Musisz przekonać 51% sieci, aby zaakceptowano Twoją wersję prawdy.

Dlatego pomimo, że uczestnicy sieci nie znają tożsamości właścicieli poszczególnych portfeli, mogą potwierdzić każdemu, kto zapyta, że ​​”ten klient kupił towar od tego sprzedawcy i zapłacił za niego określoną kwotę”. Jest to tzw. „trustless agreement”.

To tworzy samokontrolowany i bezpieczny system, którego działanie jest regulowane przez algorytm. Nie zachodzi tu potrzeba, aby jakikolwiek pośrednik, taki jak bank centralny, poświadczał prawdziwość transakcji, uczestniczył w przesyłaniu środków i pobierał za to opłaty.

Każdy na rynku może handlować z innymi jego uczestnikami, przesyłając pieniądze bez ingerencji centralnej instytucji.

Podsumowanie czym jest Blockchain

Podsumowując, Blockchain jest zestawem danych, przechowywanych w blokach, które zawierają potwierdzone prawo własności. Bloki te są ze sobą powiązane, dzięki czemu każdy może od początku śledzić każdą transakcję, eliminując ryzyko oszustwa. Różne projekty oparte o blockchain, takie jak Ethereum czy Ripple, mają różne protokoły, ale ogólne zasady pozostają te same………

 

Podziel się wpisem:
RSS20
Follow by Email
Facebook0
Facebook
Google+0
Google+
http://e-pasywnezarabianie.pl/blockchain-trudny-niekoniecznie-nawet-babcia-go-zrozumie/
YouTube266
YouTube
LinkedIn
Instagram

About Author

Wiesław

"Sama wiedza nie wystarczy, trzeba ją jeszcze stosować... Chęci nie wystarczą, trzeba działać." - Autorski blog o możliwościach jakie daje Nam Internet w kwestii technologii, innowacji oraz zarabiania online. Blog przypadł Ci do gustu? Możesz go więc wesprzeć kilkoma Satoshi: 3HAa6DCoFdQDt2iiqBTS4dvhhGWaxtn8ZR Informacje zawarte na blogu e-pasywnezarabianie.pl oraz załącznikach oparte są na danych uzyskanych z ogólnie dostępnych źródeł , nie gwarantują osiągnięcia jakichkolwiek rezultatów i właściciel bloga nie ponosi odpowiedzialności za skutki powstałe w wyniku wykorzystania informacji zawartych na stronie.

WITAJ NA MOIM BLOGU

Prezentacja E-Pasywnych

Bądź na bieżąco. Otrzymuj nowe wpisy przez e-mail:

PROJEKT W KTÓRYM – DOMINUJĄ FINANSE

 
Dominant Finance
 

PROMOCJA, REKLAMA!

 
 
 
 

INFORMACJE BIZNESOWE NA TWÓJ E-MAIL

Zapisz sieTwoje Imię:
Email:


GIEŁDY – KRYPTO

 
 

TOP PROJEKT

 
 

GIEŁDA BITBAY PARTNEREM

 
 

NARZĘDZIA DO E-MARKETINGU


 
DOMENYTV
 

Ciekawa Lektura

 
 

PORADY PRAWNE

„KRYPTO NJUS!”

 
 

INWESTYCJE – AKTYWA – ZABEZPIECZENIE

FAJNE – BO DARMOWE

O ryzyku

Z Kim E-Pasywni Współpracują? Zobacz poniżej


legiobiznes

kryptoholik


reklama

8 MOŻLIWOŚCI ZAROBKOWYCH W 1 FIRMIE


 

NEXUS

THE GCC GROUP – WIELOBRANŻOWA FIRMA Z POTENCJAŁEM

Tomasz Pawlik – Wywiad z Właścicielami Rockwall Investments

STATYSTYKI

Ilość Wizyt: 81131

Dzisiejsze Wizyty: 139

Użytkownicy Online: 3

Jestem też na......

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
Przeczytaj inne:
Bot do Crypto 50 % taniej. Promocja! – która nie będzie trwała wiecznie

💥🔝50% na WSZYSTKIE abonamenty AutoInvestora ‼ Nie ma znaczenia jaki rodzaj abonamentu wybierzesz oraz na jaki czas 💁‍♂ Rabat 50%...

Zamknij