Hyip – Co to za “stwór”?
Na powyższym obrazku widzimy dwa “przewrotne” stwierdzenia.
Hyip jest..drogą do bogactwa?
..czy też utraty zainwestowanych pieniędzy.
W niektórych przypadkach oba stwierdzenia mogą być prawdziwe. Przy dużym szczęściu możemy zaiwestować w “fajny” projekt który Nam może przynieść bardzo dobre dochody (dużo zależy tu od Naszej inwestycji, struktury partnerskiej, realności działań programu oraz jego długotrwałości) lub równie dobrze możemy te pieniądze stracić.
Bogactwo? Z pewnością to przesada chociaż dla wielu Hyip-y oraz różnego rodzaju inwestycje są sposobem na osiągnięcie dobrego statusu finansowego i można według co poniektórych sądzić że są “bogaci”.
..ale po kolei…
Według wszelkich “internetowych doniesień ” wiemy że Hyip to wysoko dochodowy program inwestycyjny ( z ang.High Yield Investment Program), który inwestuje Nasze pieniądze na giełdzie papierów wartościowych, handelu nieruchomościami, inwestycji na rynku walutowym FOREX. Niestety z tego typu inwestycjami różnie bywa. Raz są to projekty które realnie pomnażają Nasze pieniądze a kiedy indziej działają na zasadzie piramidy finansowej tzw. “ponzi”, która najczęściej działa bardzo krótko z wpłat wchodzacych nowych uczestników a Admin takiego programu “zwija biznes” wraz z pieniędzmi użytkowników i słuch o nim ginie. HYIP-y – realne informacje o swojej działalności handlowej przedstawiają niestety bardzo rzadko, dlatego źródła dochodów mogą być bardzo różne i weryfikacja danych jest często niemożliwa. Hyipy były też offline i działały realnie w różnych strukturach i generowały solidny dochód. Wkłady były nie tak jak jest np. obecnie min. wpłaty 5 czy 10$ ale nawet tysiąc czy kilkaset tysiecy dolarów i nie były że wzgledu na duże wkłady dostepne dla każdego inwestora. Zasadniczo jeżeli program ma w swoim zasiegu spory kapitał i potrafi nim zarządzać to jest to obopólna korzyść dla obu stron – tak dla inwestora , tak dla programu. Niestety cieżko jest trafić w prawdziwy i realny Hyip – ale jak ktoś chce, to wszystko potrafi.
Pod względem Naszych zysków czyli naliczeń – wszystkie HYIP-y podzielić możemy na codzienne (1-7% ), co tygodniowe (7-50%) i co miesięczne (20-200%).
Ważną cechą Hyipów są tzw. poleceni. Poleceni to użytkownicy, którzy zapisali się do danego programu z naszego linku partnerskiego (reflink-u) otrzymanego po zarejestrowaniu się do danego projektu. Jeżeli taka osoba zainwestuje pieniądze, to my mamy od tej sumy prowizje – przykładowo 5% czy 10% . Każdy polecony zazwyczaj ma tzw. sponsora pod którego następuje rejestracja. Rolą sponsora jest pomoc oraz wprowadzenie do programu osoby która się pod nim zarejestruje. Najlepsze wyjście jest takie aby już przed rejestracją mieć osobę z którą będzie się miało kontakt np. na GG, Facebooku czy też Skype. Oprócz ogólnej pomocy od sponsora będziemy wtedy również znali obecną sytuacje w programie, co na dłuższą metę może się okazać bardzo pomocne.
Jak w “życiu realnym” tak i tu mamy opcje “monitoringu”. Nadzór nad Hyipami sprawują “internetowe monitory” które monitorują uczciwość Hyipów. Serwisy te pokazują czy dany Hyip wciąż płaci swoim używkownikom czy też nie. Najczęściej zaobserwować możemy 4 statusy:
PAYING – Program płaci użytkownikom
WAITING – Monitor czeka na wypłatę
PROBLEM – HYIP dłużej nie płaci lub coś się dzieje ze stroną.
NOT PAYING – Program już nie płaci
Jest jednak jeden ważny element który co poniektóre monitory “dyskwalifikuje” ponieważ niektórzy Admini takich monitorów są nie uczciwi. Dostają pieniądze od Admina Hyip’u w zamian za umieszczenie statusu PAYING. Ważny więc jest też dobór odpowiednich monitorów do sprawdzania programów.
Poniżej bardzo wartościowy poradnik na temat Hyipów. Dowiesz się w nim o:
– Inwestowaniu w Internecie
– Więcej o Hyip, Ponzee
– Systemach płatniczych
– Ryzyku jakie należy podjąć