Kto skrytykował Bitcoina na Blockchain Economic Forum w Davos?
„Bitcoin i kryptowaluty są matką i ojcem wszystkich baniek”, blockchain to zaś nic innego jak „fantazyjna baza danych” – takimi opiniami przywitał uczestników Blockchain Economic Forum w Davos Nouriel Roubini, profesor Uniwersytetu Nowojorskiego.
Przemawiając Roubini przyznał, że obecne spadki są dowodem na to, że jego niechęć do Bitcoina była słuszna. Ponadto, ekonomista twierdzi, że kryptowaluty i technologia blockchain nie są wcale częścią nowej rewolucji technologicznej, ani fintech.
Bitcoin – nie, blockchain… też nie
Co wyróżnia Roubiniego w gronie krytyków nowej technologii, to fakt, że atakuje nie tylko Bitcoina, ale też sieć bloków. To znamienne, bo nawet krypto-sceptyk i założyciel Microsoftu, Bill Gates, uważa blockchain za innowację, która może zrewolucjonizować bankowość, logistykę i opiekę zdrowotną.
„To, co widzimy [w przypadku] blockchaina, zostało już zrobione w sektorze prywatnym”
– twierdził Roubini.
Dodaje, że system płatności oparty na kryptowalutach jest nieefektywny i powolny, stąd nie ma przyszłości. Nie słyszał zapewne o projektach, które poprawiają skalowalność sieci bloków, o czym pisaliśmy tutaj… To jednak ponoć nie wszystkie wady. Blockchainowe waluty nie są środkami płatniczymi i nie trzymają wartości. Zresztą będzie jeszcze gorzej. Jeśli jakiś bank centralny zdecyduje się wprowadzić własną walutę cyfrową, to zdominuje rynek kryptowalut i uczyni je przestarzałymi. Taką wizję wieszczy Roubini.
Bitcoin – tak!
Roubini uchodzi w gronie zwolenników kryptowalut za ignoranta. Jeremy Allaire – CEO Circle – uważa, że ludzkość potrzebuje cyfrowych walut:
„Kryptografia jest podstawą ochrony nowoczesnego społeczeństwa, ludzkiej prywatności. To podstawowe narzędzie naszej cyber-obrony.”
Allaire zauważył, że nowoczesne społeczeństwo opiera się na cyfrowej infrastrukturze. W związku z tym ludzkość ostatecznie nie będzie w stanie przetrwać w erze cyfrowej bez e-walut:
„Kryptografia ma fundamentalne znaczenie dla przyszłości. Potrzebujemy odpornej na manipulację, zdecentralizowanej infrastruktury, jeśli chcemy, aby społeczeństwo przetrwało erę cyfrową.”
Opublikuj komentarz