Regulacje kryptowalut w Polsce. To niesamowite co się wyprawia
KAS żąda danych klientów od polskich giełd, czy grozi ci kara od fiskusa?
Z kanału You Tube
Krajowa Administracja Skarbowa uderza w użytkowników kryptowalut. Pierwsze żądania udostępniania danych klientów firm kryptowalutowych.
Krajowa Administracja Skarbowa właśnie bierze się za użytkowników polskich giełd i kantorów żądając szczegółowych danych o transakcjach przez nich przeprowadzonych.
Na chwilę obecną wiemy już, że pisma z KAS dostały polskie giełdy: Bitbay, BTCduke, Coinroom, DGTMarket, Bitmarket24, BitMaszyna, i kantory InPay oraz 4Coins.
Krajowa Administracja Skarbowa, działa od 1 marca 2017 roku, łączy administrację podatkową, kontrolę skarbową i służbę celną. Stanowi wyspecjalizowaną administrację rządową wykonującą zadania z zakresu realizacji dochodów z tytułu podatków, należności celnych, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych, ochrony interesów Skarbu Państwa oraz ochrony obszaru celnego Unii Europejskiej.
O jakie dane prosi KAS:
- Oznaczenia użytkowników giełdy/kantoru wymiany kryptowalut oraz podanie posiadanych danych osoby odpowiadającej danemu użytkownikowi
- Dane e-mail, numery rachunków bankowych, dane osobowe użytkowników niezweryfikowany.
- Wskazanie historii wymiany kryptowalut, zasilania rachunków i wypłat z serwisu z uwzględnieniem nazw .użytkowników, terminu dokonania transakcji oraz adresu kryptowalutowego użytkownika
- Wskazanie użytkowników, którzy skorzystali z wypłaty walut wirtualnych za pomocą bankomatów bez użycia karty, wraz z podaniem dat transakcji;
- Adres kryptowalutowy giełdy
- Zestawienie adresów kryptowalutowych użykowników z odniesieniem do oznaczeń użytkowników;
- Zestawienie dokonanych na giełdzie transakcji z uwzględnieniem adresów kryptowalutowych użytkowników biorących udział w poszczególnych transakcjach z podziałem na adresy z których dokonano i na które dokonano transakcji……
Ministerstwo Finansów zadaje cios użytkownikom kryptowalut. Podatek PCC od transakcji na giełdach, trudności z wykazaniem kosztów w DG.
Wczoraj Ministerstwo Finansów opublikowało wytyczne jak rozliczyć się z kryptowalut. Zdecydowanie nie są korzystne dla osób obracających kryptowalutami.
Od początku roku firmom kryptowalutowym wypowiadane są umowy o prowadzenie rachunków bankowych. Niektóre giełdy zostały wpisane na czarną listę KNF. Ruszyła też akcja medialna przeciwko kryptowalutom z opłacanymi youtuberami włącznie. Tydzień temu Krajowa Administracja Skarbowa zażądała od giełd i kantorów szczegółowych danych ich klientów. Okazuje się, że na tym nie koniec represji kryptowalutowej branży.
Nowa informacja od ministerstwa zaczyna się zdaniami:
„W rocznym PIT należy wykazać również przychody ze sprzedaży lub zamiany kryptowalut, takich jak m. in. bitcoin, litecoin czy ether.
Wskazujemy skutki obrotu kryptowalutami w podatku dochodowym od osób fizycznych, od towarów i usług oraz od czynności cywilnoprawnych.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje, że dochody uzyskane z tego tytułu podlegają opodatkowaniu na ogólnych zasadach.”
Tu wszystko jest jasne i oczywiste. Uzyskujemy dochód z handlu kryptowalutą płacimy więc podatek. Nie jest to żadnym zaskoczeniem……..
Skutki podatkowe obrotu kryptowalutami w PIT, VAT i PCC
Kryptowalutowe podsumowanie dnia – interpretacja MF straszy polską branżę krypto
W piątek, 6 kwietnia nieco na bok odchodzą kolejne spadki wyceny BTC, ETH czy innych mniej lub bardziej popularnych kryptowalut a polska społeczność kryptowalut skupia się na zupełnie innym temacie. Czy nowa interpretacja Ministerstwa Finansów przepisów podatkowych związanych z obrotem kryptowalutami to gwóźdź do trumny polskiej branży krypto?
Choć wytyczne dotyczące rozliczenia się z handlu kryptowalutami pojawiły się na stronie ministerstwa już w środę, to jednak medialna burza związana z interpretacją dopiero dziś przybrała formę huraganu.
To, że dochód uzyskany w wyniku handlu kryptowalutami podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym (wedle stawki 18 lub 32% w przypadku osób fizycznych) było wiadome i portal Comparic niejednokrotnie zachęcał do rozliczania się z fiskusem. Jednak nowe wytyczne już teraz nazywane są Armageddonem inwestorów……
Pit – 36 dla kryptowalut
Stanowisko Bitbay w sprawie wydania danych osobowych użytkowników
W związku z ostatnimi wydarzeniami dotyczącymi kwestii podatków od transakcji kryptowalutowych, a w szczególności komunikatem Ministerstwa Finansów z nową interpretacją przepisów podatkowych, a także otrzymywanym przez wszystkie giełdy i firmy zajmujące się kryptowalutami pismem od KAS, zapewniamy, że dotychczas dane naszych użytkowników nie zostały przekazane. Pismo oraz stanowisko Ministerstwa są analizowane przez naszych prawników. Bezpieczeństwo danych naszych klientów jest dla nas najważniejsze. Intensywnie pracujemy również nad możliwie najlepszym rozwiązaniem dla Was, które pozwoli spokojnie rozliczyć się z handlu krypto. Jest to w tej chwili nasz priorytet.
BitBay zatrudnił szerokie grono prawników i specjalistów. Nie mamy wpływu na interpretację Ministerstwa, ale staramy się robić wszystko, aby jak najlepiej przekazać stanowisko społeczności. Wraz ze znanymi w branży prawnikami, pracujemy nad porozumieniem z instytucjami w kwestii opodatkowania oraz listem do Ministerstwa. W przyszłym tygodniu mamy zaplanowane spotkanie z KAS w celu wyjaśnienia nieścisłości w rozliczeniach.
Spotkanie z KAS umożliwi nam dokończenie pracy nad aplikacją, która pomoże na podstawie historii transakcji przygotować poprawne wyliczenie podatku. Z uwagi na upływ czasu i moment, w jakim MF zmieniło interpretację przepisów podatkowych, chcemy uniknąć sytuacji, w której cały nasz dotychczasowy wysiłek poszedłby na marne………..