×

Zabezpiecz swoje kryptowaluty! Portfele sprzętowe


Niemal każdy kto wkracza w świat kryptowalut, zabezpiecza się tworząc portfel programowy, czyli program komputerowy na urządzeniu mobilnym lub na komputerze. Pozwalają one nam, przechowywać nasze kryptowaluty. Bardzo dobrym odpowiednikiem tego typu oprogramowania jest Atomic Wallet.
Są też inne rodzaje portfeli tzw. portfele sprzętowe, które są bezpieczniejsze i często są używane przez inwestorów długoterminowych.



Co to jest portfel sprzętowy?


Portfel sprzętowy to zewnętrzne urządzenie magazynujące (takie jak pamięć USB), które przechowuje klucze prywatne naszych kryptowalut.

 
 


Zalety portfeli sprzętowych

Niektóre z zalet oferowanych przez te portfele w porównaniu z programowymi to:

-Klucze są bezpieczne, ponieważ nie są połączone z Internetem.
-Kryptowaluty są chronione przed atakami komputerowymi, są przechowywane na urządzeniach sprzętowych, a nie na serwerach zewnętrznych.
-Transakcje należy potwierdzić ręcznie.
-Jego cena jest stosunkowo niska w stosunku do oferowanego przez nie zabezpieczenia.

Jak wybrać portfel sprzętowy?

Aby wybrać portfel sprzętu, należy wziąć pod uwagę następujące punkty:

Bezpieczeństwo. Istnieje szereg funkcji bezpieczeństwa, które musimy wziąć pod uwagę. Dla przykładu jeśli używasz kodu PIN, masz własny ekran poprzez który aktywujesz swoje crypto.
Kompatybilne waluty. Musimy upewnić się, że kryptowaluty, które posiadamy lub z którymi chcemy pracować są kompatybilne z portfelem.
Kopie zapasowe i przywracanie. Musimy sprawdzić, czy możemy łatwo wykonać kopie zapasowe, a następnie je przywrócić.
Użyteczność. Należy poszukiwać łatwości obsługi, ponieważ w przeciwnym razie moglibyśmy stracić nasze kryptowaluty.
Cena £. Dostępne portfele sprzętowe są w szerokim przedziale cenowym. Dlatego też potrzeby i budżet, należy sobie odpowiednio zoptymalizować.


Niektóre z najlepszych portfeli sprzętowych


Ledger Nano X (119,0 USD)


Ledger Nano X możemy uznać za portfel sprzętowy nowej generacji. Oprócz możliwości zarządzania wieloma kryptowalutami w tym samym czasie, ma on połączenie Bluetooth, więc nie jest konieczne użycie kabla, aby podłączyć go do komputera lub urządzenia mobilnego.



Niektóre z jego cech to:

Wymiary i waga: 72 mm x 18,6 mm x 11,75 mm, 34 g
Materiały: szczotkowana stal nierdzewna i plastik.
Bateria: 100 mAh
Kryptowaluty (mogą być przechowywane w tym samym czasie): Bitcoin, Ethereum, Monero, Litecoin, Ripple…

 
 

Trezor Model T (169,99 USD)


Jest to portfel sprzętowy ze złączem USB i ekranem dotykowym, który działa na zasadzie Zero Trust. Oznacza to że weryfikacja jest wymagana do jakiegokolwiek działania na nim. Stosowane są w nim systemy bezpieczeństwa które uniemożliwiają dostęp osobom trzecim. Ochrona za pomocą kodu PIN, 24- słowne ziarno odzyskiwania, komunikacja z komputerem odbywa się tylko przez USB (dlatego nie ma możliwości dostępu przez Bluetooth, WiFi itp.).



Niektóre z jego cech to:

Wymiary i waga: 64 mm x 39 mm x 10 mm, 22 g
Ekran: LCD 240×240 pikseli.
Kryptowaluty (ponad 1000): Bitcoin, Ethereum, Monero, Litecoin, Dash


Ledger Nano S (59,00 USD)


Portfel sprzętowy Ledger Nano S jest bardzo chętnie wykorzystywanym portfelem wśród użytkowników korzystających z tego typu portfela. Posiada złącze USB typu B i posiada wyświetlacz OLED. Jego bezpieczeństwo opiera się zarówno na kodzie PIN (jeśli nie wprowadzisz go 3 razy, urządzenie zostanie przywrócone), jak i 24-słownym „sedzie” do przywrócenia konta. Ponadto jego cena czyni go dość konkurencyjnym.



Niektóre z jego cech to:

Wymiary i waga: 56,95 mm x 17,4 mm x 9,1 mm, 16,2 g
Materiały: szczotkowana stal nierdzewna i plastik.
Kryptowaluty (ponad 1300): Bitcoin, Ethereum, XRP, Litecoin …


CoolWallet S (99 USD)


CoolWallet S ma inny wygląd niż wcześniejsze portfele sprzętowe. Może mieć wiele kryptowalut, ma także ekran i przycisk do potwierdzania transakcji.

 
 

Występuje w formie „karty” i można komunikować się nim tylko przez Bluetooth oraz z urządzeniami mobilnymi, które zawierają aplikację CoolWallet (iOS i Android). Jego bezpieczeństwo opiera się na podwójnej identyfikacji (2FA) i uwierzytelnianiu biometrycznym jako dodatkowej warstwie bezpieczeństwa.




Niektóre z jego cech to:

Wymiary i waga: 85,6 mm x 53,98 mm x 0,8 mm, 12 g
Bateria: styk do ładowania, żywotność baterii do 2 tygodni przy 2 transakcjach dziennie.
Kryptowaluty: BTC, XRP, ETH, LTC, BCH, BNB, Horizen, ICX, stablecoiny i tokeny ERC20.


BitBox02 (160 USD)


BitBox02 to portfel sprzętowy w minimalistycznym stylu (opracowany i wyprodukowany w Szwajcarii), który ułatwia zarządzanie kryptowalutami. To urządzenie zawiera trzy czujniki dotykowe na swojej powierzchni, które zarządzają kontaktem, naciskiem i ruchami ślizgowymi, za pomocą których można wprowadzić hasło i nawigować podczas dokonywania transakcji.



Kopie zapasowe są wykonywane na gniazdach microSD, które są zarządzane za pomocą aplikacji komputerowej. Posiada złącze typu USB-C oraz zawiera adaptery na USB-A i ekran typu OLED.

Niektóre z jego cech to:

Wymiary i waga: 54,5 mm x 25,4 mm x 9,6 mm, 12 g
Materiały: poliwęglan.
Kryptowaluty (ponad 1300): tokeny Bitcoin, Ethereum, Litecoin i ERC-20.

Don`t copy text!