Kilka fajnych wtyczek do WordPressa
Poznaj najlepsze wtyczki WordPress! Oto lista polecanych rozszerzeń, które urozmaicą wygląd i funkcjonalność Twojej strony oraz zaoszczędzą wiele czasu.
1. Yoast SEO – optymalizacja działań SEO.
Yoast SEO to jedna z najpopularniejszych wtyczek do zadań SEO. Pozwala wprowadzić podstawowe, jak i bardziej zaawansowane ustawienia dotyczące optymalizacji strony pod kątem pozycjonowania. Jest to jedna z obowiązkowych wtyczek do WordPressa. O jej skuteczności i zadowoleniu niech świadczy fakt ponad miliona pobrań tego rozszerzenia. Jest to kolosalna liczba.
2. P3 – sprawdź raport szybkości strony.
Jak wspomniałem na początku, przeładowanie WordPressa dużą ilością wtyczek może spowolnić witrynę. Mając zainstalowanych kilka wtyczek, warto sprawdzić, czy ich ilość wpływa na szybkość działania strony. Do takich celów można wykorzystać wtyczkę P3 (Plugin Performance Profiler).
Wtyczka pokazuje raport z procentowym wynikiem wpływu wtyczek na szybkość ładowania się strony. Ponadto pokazuje, które wtyczki najbardziej obciążają witrynę, a wszystko przedstawione na przejrzystym wykresie.
3. Disqus – system komentarzy.
Najlepsze wtyczki WordPress mają usprawniać działanie pewnych elementów systemu CMS. Tak jest w przypadku Disqusa, który po zainstalowaniu podmienia domyślny system komentarzy WordPress.
4. Welcome Mat – budowanie listy mailingowej.
Welcome Mat przedstawia sposób na budowanie bazy adresów e-mail poprzez swego rodzaju popup. Jego działania wyróżnia się przede wszystkim formą wyskakującego okienka. Pokazuje się ono dość niestandardowo. Ponieważ wysuwa się z góry ekranu, na całą szerokość i wysokość strony.
Jest to idealne miejsce na umieszczenie formularza newslettera z zachęcającym nagłówkiem oraz przyciskiem wzywającym do działania.
5. CoSchedule – kalendarz usprawniający działania.
CoSchedule to wtyczka umożliwiająca zarządzanie kalendarzem dotyczącym działań content marketingowych oraz wszelkich akcji w social media. Pozwala organizować własną pracę, jak i prace pozostałych członków zespołu zarządzającego stroną. Ułatwia działania przede wszystkim blogerom, którzy potrzebują narzędzia na zarządzanie publikowaną treścią.
6. BackUp WordPress – automatyczne kopie zapasowe.
Podobno ludzie dzielą się na tych, którzy wykonują kopie zapasowe oraz tych, którzy będą je wykonywać.
O tym, jak ważna jest utrata danych, wie każdy, kto tego doświadczył. BackUp WordPress pozwala na wykonywanie automatycznych kopii zapasowych według ustalonego harmonogramu. Można więc proces tworzenia kopii zautomatyzować, co zaoszczędza czas.
7. List Builder – pozyskiwanie adresów e-mail.
List Builder to kolejna wtyczka oferująca budowanie bazy mailingowej. W odróżnieniu od wtyczki Welcome Mat, wyświetla standardowe okienko popup. Jednak najlepsze wtyczki WordPress muszą cechować się czymś więcej. W odróżnieniu od innych tego rodzaju wtyczek, List Builder zasłużył na znalezienie się na liście ze względu na mnogość opcji konfiguracyjnych. Ponadto okienko jest dopasowane do urządzeń mobilnych oraz może być dodatkowo rozszerzone o inne funkcje.
8. Rename WP Login – podstawowe zabezpieczenie.
Użytkownicy posługujący się systemem WordPress na co dzień wiedzą, że aby zalogować się na daną witrynę, należy wpisać na końcu adresu URL /wp-admin. Niestety wiedzą to również osoby chcące złamać zabezpieczenia strony.
W celu podstawowego zabezpieczenia strony warto zmienić ten adres na własny, który będziesz znał tylko Ty. Uchroni Cię to przed niechcianymi atakami, dlatego też wypróbuj Rename WP Login.
Zresztą, jeśli włamywacz zna adres Twojego domu, to będzie mógł łatwiej się do niego włamać. To samo jest z adresem URL.
9. Wufoo Shortcode Plugin – budowanie ankiet.
Najlepsze wtyczki WordPress do tworzenia ankiet powinny być intuicyjne i łatwe w implementacji na stronie. Korzystając z Wufoo jesteś w stanie stworzyć ankietę z pytaniami dla odbiorców strony, np. w celu poznania grupy docelowej. Stosując shortcode można umieścić stworzoną wcześniej ankietę na dowolnej podstronie.
10. Display Widgets – zarządzanie sidebarem z widgetami.
Skoro znasz WordPressa, to zapewne wiesz, co to jest sidebar oraz widget. Przedstawiona wtyczka, Display Widgets, umożliwia zarządzanie sidebarem z widgetami. Domyślnie zazwyczaj dany motyw ma przypisane, na jakich podstronach pojawia się sidebar z widgetami. Co jednak, jeśli nie jesteś na tyle obeznany w plikach tworzących motyw i nie wiesz, jak zmienić rozlokowanie sidebarów? Właśnie dzięki Display Widgets. Możesz decydować, na jakich podstronach pokazuje się dany sidebar, a na jakich jest niewidoczny. Jest to korzystne rozwiązanie, którego WordPress domyślnie nie oferuje.
11. Relevanssi – rozszerzona funkcjonalność wyszukiwarki.
Wbudowana wyszukiwarka w systemie WordPress nie do końca trafnie wyświetla użytkownikom treści. Jej główną bolączką jest wyświetlanie wyników wyszukiwania według daty. Nie zaś według znaczenia wyszukiwanej frazy. Jeżeli chcemy coś zmienić, to z pomocą przychodzi nam Relevanssi.