Hossę na BTC może wywołać halving oraz banki centralne, Bitcoin&Fomo?, Celebryci a kryptowaluty
Charlie Shrem: nową hossę na kryptowalutach wywoła halving i polityka banków centralnych
Charlie Shrem, jeden z pionierów rynku kryptowalut, a także amerykański przedsiębiorca i współzałożyciel nieistniejącej już firmy startupowej BitInstant i członek założyciel Bitcoin Foundation, powiedział w czasie Virtual Blockchain Week, że połączenie takich zjawisk jak halving i luzowanie ilościowe banków centralnych wywoła nową hossę na kryptowalutach.
Shrem: halving pozytywnie wpłynie na kurs
Shrem uważa, że halving i polityka banków centralnych to zjawiska, które wzmocnią Bitcoina. Mogą doprowadzić do mocnego wzrostu cen, ale w skali roku lub nawet dwóch. Nie stanie się to szybko.
„Mamy wydrukowane dwa biliony dolarów w samych Stanach Zjednoczonych, ludzie zaczynają otrzymywać te wszystkie pieniądze. Ponadto wszystkie te osoby otrzymują zasiłek dla bezrobotnych prawdopodobnie wtedy, gdy zamierzają wrócić do pracy […] a od kilku miesięcy nie musieli wydawać dużo pieniędzy, siedząc w domu”
– opisuje obecny klimat w USA.
„A potem nastąpi halving. […] Wielu górników to niesamowici ludzie, którzy kopią [coiny i trzymają je] na przyszłość, ale mają też swoje koszty i muszą sprzedać [cześć kryptowalut]”
– dodał.
Aktualny kurs Bitcoina i innych kryptowalut możesz zawsze sprawdzić w zakładkach: kurs Bitcoin i kurs kryptowalut na stronie bitcoin.pl. Miejsce, w którym możesz kupić Bitcoina i inne kryptowaluty, to m.in. giełda kryptowalut BitBay.net.
Szalony rajd Bitcoina, czy to już FOMO? Kilka pojęć, których być może nie znasz, a powinieneś
Kilka podstawowych pojęć, z którymi możesz się zetknąć na początku swojej drogi z kryptowalutami.
FOMO – w obecnej sytuacji, kiedy jesteśmy świadkami niesamowicie dużych wzrostów w bardzo krótkim czasie, zacznę od FOMO. Fear Of Missing Out, czyli strach że coś cię ominie. Jest to zjawisko, które można zaobserwować podczas bardzo dużych wzrostów cenowych. Mniej doświadczeni inwestorzy widząc, że cena bardzo gwałtownie rośnie, zaczynają kupować. Jednak dużo lepszym rozwiązaniem jest inwestowanie w okresach „ciszy”, kiedy mało kto o tym mówi. Teraz jest duże prawdopodobieństwo, że kupisz w okolicach górki, po której prędzej czy później nastąpi korekta.
ATH – All Time High, czyli najwyższa wycena w historii danego projektu. Na przykład Bitcoin swoje ATH zanotował w grudniu 2017 r. na poziomie około 20 000 USD.
Altcoin – tzw. alternative coin, jest to każda inna kryptowaluta niż Bitcoin.
FIAT – często spotkasz się z tym określeniem. FIAT oznacza waluty fiducjarne, czyli pieniądz tradycyjny taki jak np. USD czy EUR.
FUD – Fear Uncertainty Doubt, czyli strach, niepewność i zwątpienie. Szerzenie informacji, które mają spowodować wyprzedaż swoich aktywów (kryptowalut), po czym osoby/instytucje znając realną wartość danych aktywów kupują je po zaniżonych cenach.
Blockchain – czyli łańcuch bloków. Jest to zdecentralizowany rejestr, w którym zapisywane są wszystkie transakcje. Jest on w pełni transparentny i każdy użytkownik ma do niego dostęp – nie występuje jeden centralny rejestr, tylko jest on rozproszony pomiędzy tysiące użytkowników. Raz zapisanych transakcji nie można usunąć ani edytować.
AML – Anti Money Laundering, czyli działania przeciwko praniu brudnych pieniędzy. Na skrót ten możesz natknać się np. przy rejestracji na giełdę kryptowalut.
KYC – Know Your Customer, czyli poznaj swojego klienta. Dyrektywa, którą objęte są instytucje finansowe. Wymagana jest rejestracja danych klienta, ma to przeciwdziałać praniu brudnych pieniędzy (AML), wspieraniu terroryzmu i zapobieganiu przekrętom finansowym.
Wieloryby (Whales) – określamy tak osoby lub instytucje, które są w posiadaniu co najmniej 1000 Bitcoinów. Tak zwani grubi gracze.
Satoshi Nakamoto – osoba lub grupa osób, która stworzyła Bitcoin. Do dziś nie znamy prawdziwej tożsamości Satoshi Nakamoto.
Satoshi – nazwa najmniejszej części Bitcoina, nadana na cześć twórcy BTC.
1 Satoshi = 0.00000001 BTC.
ICO – czyli Initial Coin Offering, jest to działanie nowo powstałej firmy (start-upu), którego celem jest zebranie pieniędzy od inwestorów na rozwinięcie swojego projektu (kryptowaluty).
Airdrop – darmowe kryptowaluty w ramach akcji marketingowej danego start-upu. Airdrop coraz częściej wiąże się z wykonaniem kilku prostych zadań w zamian za daną ilość kryptowaluty.
Blok – tak jak pisałem wyżej blockchain jest to łańcuch bloków. W każdym z bloków zapisywane są informacje (o transakcjach) po czym dopisywany jest do niego chronologicznie kolejny blok. W tym momencie za wydobycie przez górników każdego bloku (co około 10 minut) do sieci trafia 12.5 BTC. Za kilkanaście dni podczas halvingu, nagroda zostanie zredukowana o 50% do 6.25 BTC za wydobyty blok.
Klucz publiczny i klucz prywatny – klucz publiczny to twój adres Bitcoin. Możemy przyrównać go do numeru konta bankowego. Klucz prywatny natomiast powinien być znany tylko i wyłącznie posiadaczowi portfela, możemy przyrównać go do hasła do banku.
Seed – są to losowo generowane słowa, które służą do przywrócenia portfela kryptowalutowego. Instalując portfel np. na swoim telefonie, musisz zapisać „słowa ziarenka” i trzymać je w bezpiecznym miejscu. W razie np. zgubienia telefonu jest to twój jedyny sposób, aby odtworzyć swój portfel na innym urządzeniu.
2FA – Two Factor Authentication, czyli uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Dodatkowa forma zabezpieczenia wykorzystywana np. na giełdach kryptowalutowych. Przykładowo rejestrując się na BitBay oprócz hasła możesz podpiąć także Google Authenticator. Za każdym razem przy logowaniu albo transakcjach wykonywanych na giełdzie zostaniesz poproszony o losowo wygenerowany kod, w celu zabezpieczenia przed kradzieżą środków przez osoby trzecie.
Wallet – portfel do przechowywania kryptowalut. Podstawową zasadą jest to, że nie trzymamy zakupionych kryptowalut na giełdach. Padały one ofiarami ataków hakerskich w przeszłości i nie jest to bezpieczne miejsce do trzymania swoich krypto aktywów. Są różne rodzaje portfeli np. portfele sprzętowe (Trezor, Ledger Nano S), portfele papierowe (paper wallets), portfele desktopowe na komputer czy mobilne na telefon (np. Coinomi, Trust Wallet).
Gwiazdy, które kochają krypto
Bitcoin był synonimem nielegalnych rzeczy, ale teraz celebryci oraz pasjonaci idą w kierunku tego, co kiedyś było niejasnym wyborem pieniędzy na czarnym rynki internetu. Dlatego liczba prawdziwych entuzjastów kryptografii wśród celebrytów szybko rośnie. Wybraliśmy listę bogatych i sławnych, którzy naprawdę interesują się kryptowalutą.
Używają kart kryptograficznych i portfeli bitcoinowych i nie boją się powiedzieć o tym milionom swoich fanów.
ASHTON KUTCHER
Słynny aktor z Hollywood, Ashton Kutcher, jest dużym inwestorem technologicznym. Jest właścicielem własnej firmy typu venture capital, A-Grade Investments, która w ostatnich latach finansowała takie firmy jak Uber, Spotify i Airbnb. Jego firma zainwestowała w BitPay, procesor płatności, który pozwala akceptować płatności w Bitcoin. Również jego firma wspiera Unikrn, cyfrowa platforma bukmacherska eSports. W 2012 roku Kutcher wziął udział w TechCrunch Disrupt NY.
NAS
Amerykański raper Nas ma kwitnącą karierę w sektorze finansowania przedsięwzięć. Jego firma, QueensBridge Venture Partners, zainwestowała 25 milionów dolarów w Bitcoin za pośrednictwem portfela na monety. Zainwestował również w 40 firm typu start-up.
LIONEL MESSI
Gwiazda futbolu Lionel Messi jest globalnym ambasadorem marki Sirin Labs, twórcy bezpiecznego smartfona i komputera opartego na blockchain. Jako gwiazda z ponad 90 milionami obserwujących w swoich kanałach społecznościowych Messi pomagał w szerzeniu świadomości na temat korzyści płynących z blockchaina.
MIKE TYSON
Mówiąc o gwiazdach sportu, legenda boksu Mike Tyson nawiązał współpracę z Bitcoin Direct, aby wprowadzić bankomat Bitcoin, w tym portfel kryptograficzny z tatuażem na twarz dla Androida i iOS. Użytkownicy będą mogli kupować lub sprzedawać bitcoiny za pośrednictwem swojego portfela bitcoinów z giełdą Gildera.
GWYNETH PALTROW
Startująca z portfelem bitcoin Abra była w stanie zaimponować znanej aktorce i przedsiębiorcy Gwyneth Paltrow rozmową podczas odcinka Planet of the Apps. Aktorka z listy A dołączyła do zespołu jako doradca.
50 Cent
50 Cent przypadkowo zarobił miliony bitcoinów – sprzedając album za kryptowalutę, trzymając go i zapominając o nim.
Jego album Animal Ambition z 2014 roku zdobył 700-bitcoin gwiazdy rapu. Tuż przed tym, jak wartość bitcoinów zaczęła spadać na początku 2018 r. Po hossie w 2017 r., ta suma była warta nieco ponad 7 milionów dolarów.
Richard Branson
Założyciel Virgin Group i znany brytyjski miliarder Sir Richard Branson jest również zainteresowany inwestycjami Bitcoin. Richard zainwestował w Bitcoin do 30 milionów dolarów. Jego startup ma opracować narzędzia programowe i szacuje się, że doda do niego 70 zadań.
Bjork
Popularna piosenkarka Bjork wykazała również zainteresowanie inwestycjami Bitcoin, ponieważ wszyscy wiedzą, że jest znana ze swoich albumów muzycznych. Zaprosiła swoich fanów do zakupu swoich albumów za pośrednictwem metod płatności Bitcoin, Litecoin, Audiocoin itp. W celu podniesienia wartości kryptowaluty w swoich portfelach, aby uzyskać najlepsze zyski.