×

Kilka faktów o reklamie

Kilka faktów o reklamie

 
 

10 zaskakujących faktów o reklamie, których nie znacie

   
 

 

Emisja pierwszej reklamy w TV kosztowała zaledwie 9 dolarów, spot w radio trwał aż 10 minut, a prekursorem spamowego e-maila była firma prawnicza. Choć internetowy baner reklamowy w ubiegłym roku skończył 20 lat, to już w 2018 roku e-reklama wyprzedzi telewizyjną.

Oto 10 zaskakujących danych dotyczących reklamy, od momentu jej powstania do 2018 roku.

Wraz z imponującym rozwojem technologii, reklamodawcy otrzymali nowe możliwości, aby w znaczący sposób wpływać na zachowania swoich klientów. Marketingowcy koncentrują się na scalaniu danych z kanałów offline i online, tworzeniu rozwiązań wielokanałowych oraz wpływaniu na indywidualne doświadczenia związane z marką. Eksperci z Sociomantic Labs podkreślają, że wykorzystanie technologii mobilnej oraz beaconów zmieni doświadczenia zakupowe konsumentów w tradycyjnych placówkach handlowych, rynek mobile będzie stale zyskiwać na znaczeniu, a rozwój technologii WT (Wereable Technology) wyznaczy początek nowej ery. Wszystko co związane z technologią i reklamą musi się zmieniać i do tych zmian trzeba się dostosować.

Oto 10 najbardziej zaskakujących faktów dotyczących rynku reklamy:

3 miliardy użytkowników internetu, 140 miliardów dolarów na reklamę online

Według ostatnich badań eMarketera, liczba osób korzystających z internetu w 2015 roku osiągnie 3 mld. To ponad 42 proc. światowej populacji. Najwięcej osób korzysta z sieci w Chinach (670 mln), USA (259,3 mln), Indiach (252,3 mln), Brazylii (113,7 mln), Japonii (103,6 mln) i Indonezji (93,4 mln). Badacze prognozują, że w 2016 roku Indie przeskoczą w tym rankingu USA, w 2017 Indonezja wyprzedzi Japonię, a w 2018 roku liczba użytkowników internetu w Chinach przekroczy 750 mln. Szacuje się też, że do końca bieżącego roku, wydatki na reklamę internetową na świecie osiągną 140 mld dolarów.

11, 5 miliarda dolarów za reklamę marki

Na świecie na reklamę wydaje się rocznie ponad 500 mld dolarów. Tylko firma Microsoft w 2006 roku wydała na swoje działania reklamowe 11,5 mld dolarów. Dla porównania, w tym samym czasie budżet reklamowy Coca-Coli wyniósł 2,5 mld dolarów, Yahoo 1,3 mld, eBay’a 871 mln dolarów, a Google’a „zaledwie” 188 mln dolarów.

Od 9 dolarów do 2,5 milionów dolarów za emisję reklamy w telewizji

Emisja pierwszej reklamy telewizyjnej w USA, która odbyła się w 1941 roku, kosztowała zaledwie 9 dolarów. W 2015 roku 30-sekundowa reklama telewizyjna, w trakcie najważniejszego sportowego wydarzenia w amerykańskim futbolu – finałowego meczu Super Bowl w telewizji NBC, to koszt 4,5 mln dolarów.

100 dolarów za 10-minutowy spot radiowy

Emisja pierwszej reklamy radiowej, wyemitowana 8 sierpnia 1922 roku, kosztowała 100 dolarów. Spot reklamowy trwał aż 10 minut. Dziś standardem w polskim radiu jest 30-sekundowy spot, w USA – 60-sekundowy. Ciekawostką jest, że w latach 30. XX wieku reklamy radiowe miały specyficzny klimat, były znacznie dłuższe niż obecnie, emitowane jednorazowo i głównie w formie śpiewanej lub wygłaszanej na żywo.

Pierwszy banner reklamowy osiągnął klikalność na poziomie 44 procent

W 1994 roku magazyn internetowy HotWired uruchomił pierwszy banner reklamowy. Reklama firmy telekomunikacyjnej AT&T przedstawiała w nim napis „Czy kiedykolwiek kliknąłeś myszką tutaj? Zrobisz to.” W reklamę rzeczywiście kliknęło spore grono internautów – współczynnik klikalności wyniósł 44 proc. W 2012 roku na reklamy banerowe wydano w USA 8,68 mld dolarów. eMarketer podaje, że w 2016 roku wartość ta wzrośnie do 11,29 mld dolarów.

W 2018 roku reklama internetowa pokona reklamę TV

Przychody z reklam w internecie rosną bardzo szybko w porównaniu do reklam telewizyjnych. Spory udział w tym ma również reklama mobilna, która w 2013 roku osiągnęła wartość 19,3 mld dolarów, czyli prawie dwukrotnie więcej niż w 2012 roku. Według badań przeprowadzonych na zlecenie Sociomantic Labs, rodzimi eksperci branży reklamowej estymują, że rok 2018 będzie tym, w którym reklama internetowa przewyższy przychodami telewizyjną.

Pierwszy spam internetowy wysłała firma prawnicza w 1994 roku

Spam emailowy zapoczątkowała firma prawnicza Canter & Siegel, która swoją pierwszą wiadomość reklamową wysłała pocztą elektroniczną w 1994 roku. Dziś, za wysyłkę spamu, polskie firmy mogą otrzymać karę finansową do 3 proc. rocznych przychodów firmy.

15 miliardów dolarów rocznie przeznacza się w USA na reklamę skierowaną do dzieci

APA, Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne, przedstawiło wyniki badań, według których dzieci poniżej 8 roku życia nie są w stanie krytycznie ocenić reklam. Szacuje się, że przeciętne amerykańskie dziecko ogląda w ciągu roku ponad 40 000 reklam telewizyjnych, czyli przeszło 100 jednego dnia. Jest więc obszar mocno eksploatowany przez marketerów w USA, gdzie na reklamy skierowane do dzieci wydaje się rocznie ok. 15 mld dolarów.

 


 
 
 

Pomóż w promocji Bloga. Udostępnij treść!
0 0 votes
Article Rating
 
AUVESTA
 

"Sama wiedza nie wystarczy, trzeba ją jeszcze stosować... Chęci nie wystarczą, trzeba działać." - Autorski blog o możliwościach jakie daje Nam Internet w kwestii technologii, innowacji oraz zarabiania online. Informacje zawarte na blogu e-pasywnezarabianie.pl oraz załącznikach oparte są na danych uzyskanych z ogólnie dostępnych źródeł, nie gwarantują osiągnięcia jakichkolwiek rezultatów i właściciel bloga e-pasywnezarabianie.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki powstałe w wyniku wykorzystania informacji tu zawartych. Publikowane są one w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Działania podejmowane przez czytelnika, odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko. Żaden z przedstawionych artykułów NIE daje GWARANCJI zysku ani odzyskania wpłaconych pieniędzy. Pieniądze te NIE są gwarantowane przez jakąkolwiek instytucję lub firmę. Dlatego też i ja nie gwarantuję Ci ani zysku ani odzyskania wkładu. Jeżeli blog przypadł Ci do gustu? Możesz go wesprzeć kilkoma Satoshi: 3HAa6DCoFdQDt2iiqBTS4dvhhGWaxtn8ZR

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Don`t copy text!
0
Dołącz do dyskusji w tym pościex