Uważaj na scamy w kryptowalutach!
Podczas gdy rynek kryptowalut może być dobrym sposobem na zarabianie pieniędzy, jest również głównym rynkiem docelowym dla oszustów. W tym artykule przyjrzymy się najczęstszym schematom bitcoinów i temu, jak uchronić się przed upadkiem.
Wśród różnych typów systemów bitcoin, wiele osób i projektów w branży zajmuje się rozpowszechnianiem oszustw. Oszustwa te często mają miejsce na popularnych platformach społecznościowych, zwłaszcza na Twitterze. Wielkie nazwiska, takie jak Vitalik Buterin również uświadamiają społeczności kryptowalutowej ten problem.
Zazwyczaj te oszustwa bazują na wysyłaniu ETH lub BTC na podany adres. Oszust obiecuje dać tej osobie więcej ETH lub BTC w zamian. Choć może się to wydawać oczywistym oszustwem, liczba profili, które zawierają „Nie rozdaje ETH”, sprawia, że ten rodzaj oszustwa jest dość nieokiełznany.
Nawet w przypadku zgodnych z prawem zrzutów (Airdrop) lub programów nagród kwota przekazanych środków jest zazwyczaj znacznie niższa. Co najważniejsze, legalne tokeny, airdropy nigdy nie będą wymagały od użytkownika wysyłania środków, a następnie zwrotu pieniędzy w tej samej kryptowalucie.
„Gwarantowane zwroty” na ICO
Na niektórych rynkach finansowych (np. Obligacje, CD itp.) Banki gwarantują zwroty pewnej kwoty. Nie dotyczy to jednak innych rynków finansowych. Podobnie jak na rynku akcji, rynek kryptowalut nie ma żadnych gwarancji zysku. Jakikolwiek ICO kryptowaluty, który gwarantuje, że cena jego tokena wzrośnie do określonego procentu, będzie prawdopodobnie oszustwem. Oszustwa ICO nadal stanowią problem na rynku kryptowalut, zwłaszcza ze względu na brak ram regulacyjnych na całym świecie.
Nawet jeśli jest bardzo prawdopodobne, że dana kryptowaluta wzrośnie z czasem, oszuści najprawdopodobniej wykorzystają dokładne liczby i wyrażenia, takie jak „gwarantowane zwroty”. Podobnie jak w przypadku oszukańczych ICO mogą poprosić inwestorów o przesłanie BTC, ETH lub innych popularnych kryptowalut pod ich adres.
Problem polega na tym, że prawie każdy projekt kryptowaluty (legalny lub nie) opiera się na tego rodzaju wymianie funduszy. Jedyną istotną różnicą jest to, że oszust nie wysyła w zamian żetonów.
Co odróżnia oszustwa ICO od legalnych ICO?
Uzasadnione ICO zwykle mają kilka pozytywnych recenzji, zweryfikowanych członków zespołu z kontroli KYC i AML, ustalonych partnerów strategicznych oraz kilka innych czynników.
Oszustwa w chmurze
Wydobywanie w chmurze stanowi kolejną popularną opcję dla schematów bitcoin. Oszustwa związane z „kopaniem” w chmurze często wydają się bardziej uzasadnione. W niektórych przypadkach firmy zajmujące się „cloud miningiem” gwarantują zwroty. To kolejne oszustwo, zwłaszcza, że bardzo trudno jest przewidzieć wahania cen kryptowalut.
Czasami fałszywe firmy wydobywcze w chmurze są lepiej ukryte i nie zawierają gwarancji zwrotu. Po prostu pobierają od użytkowników opłatę abonamentową z góry, bez żadnej realnej szansy na zyskowność. Warto również zauważyć, że nawet najbardziej popularne i legalne firmy zajmujące się chmurą nie oferują dobrego zwrotu z inwestycji.
Nawet jeśli myślisz o skorzystaniu z legalnej usługi wyszukiwania w chmurze, ważne jest, aby zastanowić się, ile czasu zajmie Ci uzyskanie zwrotu z inwestycji. Zwykle łatwiej osiągać zyski dzięki platformom wydobywczym lub handlowi kryptowalutami. W każdym przypadku, zawsze dokładnie przeczytaj opinie na temat każdej usługi miningu w chmurze.
Uważaj na wyłudzanie informacji (Phishing)
Istnieje kilka rodzajów oszustw phishingowych związanych z kryptografią, o których każdy powinien wiedzieć. Po pierwsze, wiadomości e-mail, które próbują oszukać użytkowników, że są popularną usługą, to zazwyczaj oszustwa. Na przykład oszust może wysłać fałszywy alert zabezpieczeń informujący, że ktoś próbował zalogować się na konto użytkownika. Ten typ wiadomości e-mail zazwyczaj wymaga od użytkownika kliknięcia łącza w celu sprawdzenia, czy wszystko jest w porządku. Oszuści mogą nawet poprosić użytkownika o udział w ankiecie lub gratisie, klikając link.
Gdy użytkownik udostępni oszustom poufne dane (tj. Poświadczenia logowania, klucz prywatny itp.), oszust uzyska informacje potrzebne do zhakowania konta użytkownika. W niektórych przypadkach oszuści tworzą strony Facebooka i inne konta w mediach społecznościowych, aby udawać legalną wymianę. Czasami oszuści nawet tworzą kampanie reklamowe Google. Zawsze uważaj na linki wychodzące i sprawdzaj czy łączysz się z bezpieczną stroną.
Istnieje kilka sposobów zapobiegania atakom typu phishing. Po pierwsze, zawsze warto sprawdzić czy logujesz się na właściwej stronie internetowej. Czasem adres URL może być na tyle podobny że będziesz myślał że to witryna kryptograficzna z której korzystasz regularnie. Sprawdzając czy odwiedzasz prawidłowy adres URL za każdym razem możesz zabezpieczyć swoje środki przed ich stratą.
Innym sposobem zapobiegania oszustwom jest zwiększanie zabezpieczeń. Naprzykład włączając uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA). W ten sposób możesz utrudnić hakerom dostęp do rzeczywistych kont gdy przypadkowo wpadniesz w atak phishingowy.
Wnioski
W czasach w których faktycznie można zostać „krypto milionerem” dla każdego inwestora głównym priorytetem powinno być zrozumienie, jak zapobiegać upadkowi w przypadku programów bitcoinowych. Rodzaje oszustw kryptowalutowych, wspomniane w tym artykule stanowią tylko kilka przykładów tego, na co należy uważać. Wykorzystując te strategie do wykrywania różnych oszustw, łatwiej będzie złagodzić potencjalne ryzyko i oddzielić rzeczywiste możliwości od fałszywych………