×

Stakowanie kryptowalut: co to jest i jak działa?

Stakowanie kryptowalut: co to jest i jak działa?

   
 

Jeśli obserwujesz rynek kryptowalut przynajmniej od jakiegoś czasu, na pewno słyszałeś lub słyszałaś o stakingu. I tak jak każda inna koncepcja w krypto, obstawianie może być dla ciebie skomplikowanym lub prostym pomysłem, w zależności od tego, jak na to patrzysz. W każdym razie każdy inwestor i trader wie, że obstawianie może być dobrym źródłem pasywnego dochodu w krypto. Dlatego dzisiaj przyjrzymy się procesowi obstawiania, jak to działa i co powinieneś zrobić, jeśli chcesz na tym zarobić.

Co to jest obstawianie?

Staking oferuje właścicielom kryptowalut możliwość wykorzystania swoich cyfrowych aktywów do pracy i uzyskania pasywnego dochodu bez konieczności ich sprzedaży. Proces obstawiania kryptowalut polega na „zamknięciu” twoich kryptowalut, aby można je było wykorzystać do potwierdzania transakcji i obsługi sieci blockchain, w zamian za co otrzymujesz nagrody lub „odsetki”.

Staking może być po prostu uważany za mniej zasobożerną opcję kopania, podstawową cechę tradycyjnego mechanizmu Proof-of-Work. Staking jest możliwy tylko dzięki mechanizmowi konsensusu proof-of-stake i musisz najpierw zrozumieć zasady stojące za proof-of-stake (PoS), aby lepiej zrozumieć, czym jest stakowanie. Pokrótce omówmy czym są PoW i PoS.

Dowód pracy to mechanizm konsensusu używany do potwierdzania i rejestrowania transakcji lub bloków kryptowalut, który wymaga ogromnej ilości inżynierii komputerowej, którą wnoszą górnicy z całego świata, gdy rozwiązują matematyczne „zagadki” poprzez generowanie długiego ciągu znaków , znany jako „hash”, który odpowiada docelowemu haszowi dla bieżącego bloku. Ci, którzy jako pierwsi wykonają to zadanie, są nagradzani określoną ilością kryptowaluty. Na przykład dowód pracy jest niezbędną częścią dodawania nowych bloków do łańcucha bloków Bitcoin.

Dowód stawki to mechanizm konsensusu, który wykorzystuje konkurencyjną metodę walidacji do potwierdzania transakcji i dodawania nowych bloków do łańcucha bloków. PoS wymaga sieci inwestorów; ci inwestorzy lub „udziałowcy” wnoszą swoją kryptowalutę, aby tworzyć nowe bloki w łańcuchu bloków. Dlatego nazywa się to „dowodem stawki”. Ten akt wkładu nazywa się „stawką”. Inwestorzy, którzy stawiają swoją kryptowalutę, otrzymują nagrodę proporcjonalną do wielkości swojej stawki: im więcej stawiasz i im dłużej trzymasz aktywa cyfrowe w puli, tym więcej otrzymasz nagród.

 
 

Podobnie jak algorytm wydobywania proof-of-work, algorytm wydobywania proof-of-stake pomaga tworzyć nowe bloki w łańcuchu, ale w inny sposób. Mówiąc prościej, główna różnica polega na tym, że aby utworzyć nowe bloki, musisz postawić stawkę, ale jest kilka szczegółów, o których należy wspomnieć. Na dowód pracy górnicy udowadniają, że ryzykują kapitał, zużywając energię. W proof-of-stake, walidatorzy wyraźnie inwestują kapitał w postaci swoich kryptowalut w pulę stawek. Postawiona kryptowaluta służy następnie jako zabezpieczenie, które można zniszczyć, jeśli walidator zachowa się nieuczciwie lub nieostrożnie.

W przeciwieństwie do wydobycia, które wymaga dość drogiego sprzętu i dużej ilości energii elektrycznej, obstawianie niczego z tego nie wymaga i jest otwarte dla dosłownie każdego chętnego.

Jak obstawiać kryptowaluty?

Omówiliśmy już fakt, że można obstawiać tylko te monety, które wykorzystują mechanizm konsensusu Proof-of-Stake. Przyjrzyjmy się teraz całemu procesowi obstawiania i jak to wygląda.

Ci, którzy chcą wziąć udział w obstawianiu, muszą najpierw zastawić swoje kryptowaluty w protokole kryptograficznym. Następnie protokół ten wybiera walidatorów spośród wszystkich tych uczestników, aby potwierdzić bloki transakcji, a ci, którzy wnieśli największy wkład, stają się walidatorami, podczas gdy inni mogą kontynuować swój udział w procesie obstawiania. Pule zazwyczaj działają w systemie dwupoziomowym: administrator nadzoruje pracę walidatorów i zapewnia, że ​​wszystko działa tak, jak powinno. Po zdobyciu nagród są one dzielone między operatora puli i osoby delegujące pule. Aby zostać walidatorem, musisz wpłacić znaczną ilość monet. Im więcej monet zastawisz, tym większe szanse, że protokół wybierze Cię jako walidatora.

 
Cryptotab
 

Jeden walidator jest losowo wybierany jako proponujący blok w każdym slocie. Ten nowy blok musi zostać utworzony i rozesłany do innych węzłów sieci przez ten walidator. Komitet walidatorów jest również wybierany losowo dla każdego slotu, a ich głosy są wykorzystywane do określenia, czy prezentowany blok jest prawdziwy.

Zwykle masz kontrolę nad swoimi kryptowalutami, nawet jeśli je stawiasz. Zasadniczo wprowadzasz je do pracy, aw większości przypadków możesz je rozłożyć, gdy zdecydujesz, że chcesz je z powrotem w portfelu. Czasami jednak proces destylacji może nie być natychmiastowy, ponieważ w przypadku niektórych kryptowalut i/lub puli stakowania musisz obstawiać monety przez minimalny czas.

Istnieje więcej niż jeden sposób obstawiania swojej kryptowaluty: obstawianie poprzez giełdy, obstawianie poprzez dołączanie do puli obstawiania i obstawianie poprzez bycie walidatorem.

Staking będąc walidatorem

Głównym celem walidatorów jest weryfikacja transakcji w celu zapewnienia bezpieczeństwa sieci. Stawiają monety i są wybierane losowo, aby zatwierdzić transakcje. Aby zostać walidatorem, musisz postawić określoną liczbę monet, aby uzyskać szansę na losowy wybór do roli. Wymagana minimalna ilość monet zależy ogólnie od kryptowaluty i może się znacznie różnić. Jednak szanse na wybranie zależą nie tylko od tego, ile monet postawił weryfikator, ale także od wielkości aktywnego zestawu i liczby weryfikatorów czekających w puli.

Jednak bycie walidatorem jest znacznie bardziej skomplikowanym procesem w porównaniu z pozostałymi dwiema metodami, które zostaną omówione poniżej. Bycie walidatorem wymaga nie tylko dokonania ogromnej inwestycji początkowej (np 32 ETH w sieci Ethereum) i posiadania wiedzy na temat budowania własnej infrastruktury do stakingu, ale także odpowiedzialności za stawki obecnych nominatorów. Ponadto walidator musi być w stanie poradzić sobie z kwestiami technicznymi, z którymi musi sobie poradzić samodzielnie.

 
 

Stakowanie poprzez dołączanie do puli stawek

Pula stawek odnosi się do grupy posiadaczy monet, którzy łączą swoje zasoby, aby zmaksymalizować swoje szanse na walidację bloków, a tym samym na otrzymanie odsetek. Łączą swoją siłę do obstawiania i dzielą się nagrodami proporcjonalnie do ich wkładu do puli.

Dołączając do puli obstawiania, możesz zarabiać na stawkach z innymi uczestnikami. Możesz znaleźć konkretną pulę do obstawiania dla konkretnej monety: na przykład podczas obstawiania Solany najpopularniejszymi pulami do obstawiania będzie Marinade lub Socean Stake Pool ; w przypadku Cardano najlepiej postawić na Cardańczyków i tak dalej.

Jeśli nie masz konkretnej monety do postawienia, możesz przeprowadzić własne badania i znaleźć platformę do obstawiania, która odpowiada Twoim potrzebom: w ten sposób Aqru będzie idealną platformą dla nowicjuszy i tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją do łatwej do odczytania strony internetowej i braku skomplikowanego żargonu; MyCointainer ma jedną z najlepszych nagród za stakowanie na rynku i oferuje różnorodne rozwiązania do stakowania, aby uzyskać odsetki; Everstake jest największym zdecentralizowanym dostawcą stakowania ze sprzętem na poziomie korporacyjnym itp.

Obstawianie przez wymianę

Staking przez giełdy jest nieco podobny do stakingu poprzez dołączanie do puli stakingu, chociaż jest to wygodniejszy i jeszcze mniej wymagający proces, ponieważ w przypadku giełd zwykle nie musisz myśleć o bezpieczeństwie ani niezawodności.
Główne giełdy kryptograficzne, takie jak Binance lub Coinbase , pozwalają swoim klientom na stawianie kryptowalut w zamian za nagrody. Giełdy zazwyczaj stawiają kryptowaluty w imieniu swoich klientów. Większość giełd pobiera prowizję od nagród postawionych przez użytkowników, ale zapewnia również wysokie zyski. Stakowanie przez giełdy może być najwygodniejszym sposobem. Minusem jest jednak to, że giełdy zwykle mają ograniczoną liczbę obsługiwanych monet do obstawiania, więc jeśli chcesz postawić nieco rzadką monetę, musisz szukać gdzie indziej. Innym problemem jest to, że obstawiając giełdy, nie będziesz mógł wybrać okresu blokady dla niektórych monet, ponieważ mogą one mieć tylko jedną opcję. Na przykład, obecnie na Binance możesz zablokować Litecoin (LTC) na 120 dni, a nie dzień krócej.

474747 1024x643 — Crypto Staking: co to jest i jak działa?
Opcje obstawiania na giełdzie Binance; Źródło: Binance

Jak wybrać odpowiednią pulę tyczenia?

Wybierając pulę do obstawiania, ważne jest, aby przeprowadzić rozeznanie i znaleźć najbardziej odpowiednią pulę, która zaspokoi Twoje potrzeby i przekonać się, czy ta pula jest tego warta. Możesz szukać pul, które pozwalają obstawiać tylko jedną kryptowalutę (na przykład Ethereum lub Polkadot) lub puli, które pozwalają na obstawianie dziesiątek monet, w zależności od Twoich preferencji. Istnieje jednak kilka ogólnych wskaźników, które powinieneś wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji dołączyć do puli. Na co więc zwrócić uwagę wybierając pulę stawek?

  • Stabilność . Niemożliwe jest uzyskanie jakichkolwiek odsetek w przypadku, gdy serwery twojej puli stakowania są zawsze wyłączone lub nie mogą działać poprawnie. Znajdź taki, który ma czas pracy maksymalnie zbliżony do 100% i ma długą historię działania na rynku.
  • Rozmiar basenu . Mniejsze pule są rzadziej wybierane do walidacji bloków, ale po ich wybraniu mogą płacić wyższe nagrody, ponieważ nie muszą dzielić nagród między dużą liczbę uczestników. Z drugiej strony zbyt mała pula może potencjalnie zawieść. Oznacza to, że dla większości inwestorów najlepszym rozwiązaniem mogą być pule średniej wielkości.
  • Opłaty . Większość puli obstawiania ma niewielką opłatę, która jest odejmowana od nagród za obstawianie. Opłaty zależą od konkretnej puli stawek i wybranej monety, jednak najczęściej stosowane opłaty wahają się od 2% do 5%.
  • Bilans toru . Między innymi pojawia się również kwestia niezawodności: wiele bloków i wiele epok może zarówno wskazywać, że pula ma się dobrze, jak i jest niezawodna. Ponadto warto sprawdzić datę zarejestrowania puli, aby upewnić się, że ta konkretna pula jest aktywna od dłuższego czasu. Możesz także sprawdzić opinie innych graczy i sprawdzić, czy są one pozytywne czy negatywne.

Stakowanie poza łańcuchem czy w łańcuchu?

Wiedza o tym, czy będziesz inicjować proces w łańcuchu, czy poza łańcuchem, jest kolejną kluczową częścią obstawiania kryptowalut. Staking on-chain, jak sama nazwa wskazuje, polega na bezpośrednim stakingu tokenów w określonej sieci blockchain. To jest jego najbardziej podstawowa wersja.
Staking on-chain wymaga pobrania całej księgi blockchain na komputer, a następnie połączenia z węzłem za pośrednictwem obsługiwanego portfela. Mimo że ta metoda może zaoferować bezpośrednią interakcję z łańcuchem bloków, stawkowanie w łańcuchu jest bardziej odpowiednie dla tych inwestorów, którzy mają bardziej zaawansowaną wiedzę i doświadczenie w zakresie kryptowalut.

Wybór dostawcy stakowania poza łańcuchem jest znacznie bardziej preferowaną opcją, jeśli jesteś totalnym nowicjuszem lub chcesz, aby wszystko było proste. Rozpoczęcie pracy na platformie oferującej usługi poza łańcuchem nie wymaga żadnej wcześniejszej wiedzy. Dzieje się tak, ponieważ Twoja umowa dotyczy samej platformy obstawiania, a nie sieci blockchain. W związku z tym po wybraniu platformy do obstawiania, kryptowaluty i pożądanego okresu blokady – nie musisz nic więcej robić.

Jakie są najlepsze kryptowaluty do obstawiania?

Przede wszystkim należy pamiętać, że nie każdą kryptowalutę można postawić, a do tego celu kwalifikują się tylko te, które działają na protokole PoS. Ogólnie rzecz biorąc, lepiej jest trzymać się tych monet, które są stosunkowo stabilne, czyli mają przyzwoitą kapitalizację rynkową, liczbę posiadaczy i reputację. Pamiętaj, że kiedy obstawiasz, blokujesz swoje monety na określoną liczbę dni i musisz mieć pewność, że w tym okresie wybrana przez Ciebie moneta nie wykrwawi się z powodu złych warunków rynkowych lub dlatego, że jej zespół programistów dokonał kilku złe decyzje.

Kolejną ważną rzeczą do rozważenia przy wyborze kryptowaluty do obstawiania jest jej podaż. Jeśli moneta ma stałą podaż, możliwe jest, że cena będzie stale rosła z powodu niedoboru i rosnącego popytu. Stawianie monet o ograniczonym nakładzie może być opłacalne w przyszłości.

Wreszcie, lepiej trzymać się monet, które mają prawdziwy przypadek użycia. Jeśli więc projekt jest wykorzystywany w realnym świecie, popyt na niego pozostanie wysoki, a tym samym jego cena z czasem będzie rosła.

Na jakiej kryptowalucie powinieneś się skupić? Rzućmy okiem na niektóre kryptowaluty, które mogą być dobrym wyborem do obstawiania:

Ethereum (ETH)

Ethereum, które wcześniej używało metody PoW, teraz przechodzi na PoS. Ethereum jest drugą najbardziej znaną kryptowalutą na świecie, a platforma Ethereum znana jest jako blockchain z licznymi dAppsami zbudowanymi na niej. Jeśli chcesz zostać walidatorem, musisz postawić co najmniej 32 ETH. Obecnie, od 21.07, możesz zarobić do ~4,2% APR, według strony internetowej Ethereum .

Słońce (SOLANA)

Solana, blockchain zaprojektowany wyłącznie do hostingu zdecentralizowanych aplikacji lub dApps, jest pod tym względem porównywalny z innymi dobrze znanymi blockchainami, takimi jak Ethereum czy Cardano. Solanie udało się przyciągnąć uwagę inwestorów dzięki szybkiemu działaniu przy niskich opłatach transakcyjnych. Solana może przetwarzać około 50 000 transakcji na sekundę, w porównaniu do 15 Ethereum, chociaż nadchodząca aktualizacja ETH 2.0 ma to zmienić. W chwili pisania tego tekstu możesz postawić SOL na Socean Stake Pool za 6,30% APY.

Cardano (ADA)

Podobnie jak Ethereun, Cardano jest znane jako platforma inteligentnych kontraktów. I podobnie jak Solana, Cardano został zaprojektowany z myślą o rozwiązaniu problemów skalowalności i zrównoważonego rozwoju oraz aby móc przetwarzać kilkaset transakcji na sekundę (na razie Cardano może przetwarzać około 250 transakcji na sekundę). Obecnie Binance oferuje 15,79% APR za obstawianie ADA przez 120 dni.

 

GoMining zaprasza wszystkich do inwestowania w biznes na nowym poziomie z wielomilionowym zyskiem rocznie!

   
 

Kropki (KROPKA)

Polkadot reprezentuje protokół blockchain nowej generacji, który umożliwia transfery między blokami dowolnego typu danych lub aktywów, a nie tylko tokenów. Co więcej, przetwarzając wiele transakcji jednocześnie, protokoły interoperacyjności, takie jak Polkadot, mogą przezwyciężyć tzw. wąskie gardło występujące w konwencjonalnych sieciach obsługujących transakcje pojedynczo. W chwili pisania Bybit oferuje 3,52% RRSO za postawienie DOT na ich wymianę.

USDC

Stabilcoin, taki jak USDC, jest prawdopodobnie najlepszym wyborem dla Ciebie, jeśli Twoim głównym celem podczas obstawiania kryptowaluty jest generowanie pasywnego dochodu bez zmienności innych kryptowalut.
Pomimo tego, że można obstawiać wiele innych stablecoinów, możesz z ufnością inwestować w USDC, ponieważ stoi za tym Coinbase. Według danych Staking Rewards , obstawianie USDC może zapewnić Ci 6,23% rocznej stawki.

Z pewnością nie jest to pełna lista wszystkich kryptowalut, które można postawić. Zawsze możesz sprawdzić kryptowaluty PoS według kapitalizacji rynkowej na stronie CoinMarketCap i wybrać tę, która Twoim zdaniem będzie Ci najlepiej służyć.

474743533335 1024x609 — Staking kryptowalut: co to jest i jak działa?
Top Tokeny PoS według kapitalizacji rynkowej; Źródło: CoinMarketCap

Plusy i minusy stakingu kryptowalut

Istnieje wiele korzyści, które możesz uzyskać z obstawiania. Jednak, podobnie jak każda inna aktywność kryptograficzna, obstawianie niesie ze sobą pewne ryzyko i wady, o których zawsze należy pamiętać przed rozpoczęciem obstawiania. Rzućmy okiem na niektóre z najbardziej żywych zalet i wad stakingu:

Plusy

  • Możesz powiększyć swój zapas monet lub żetonów . Z pewnością ilość nagród może się znacznie różnić w zależności od wielu czynników, jednak główna idea pozostaje taka sama: blokujesz swoje monety w zamian za nagrodę.
  • Staking jest mniej energochłonny i bardziej przyjazny dla inwestorów . Górnictwo nie jest dla wszystkich, a to dlatego, że trzeba mieć potężną farmę wydobywczą i dużo taniej energii elektrycznej, aby wydobycie się opłaciło. Staking nie wymaga tak dużej ilości zasobów, a co za tym idzie ma znacznie niższą barierę wejścia.
  • Obstawianie może dać ci prawo głosu. Zaangażowanie Stakera w określony ekosystem lub sieć blockchain może dać im większą władzę nad tym, co stanie się z konkretną monetą w przyszłości. Pomyśl o tym jak o posiadaniu akcji z prawem głosu.

Minusy

  • Krypto jest niestabilne. Jak już wiesz, krypto jest znane ze swojej zmienności, a wahania cen występują regularnie. Co więcej, moneta, którą obstawiasz, może stracić swoją wartość z czasem, więc w końcu możesz nie otrzymać takiej nagrody, na jaką liczyłeś.
  • Pamiętaj o okresach blokady . W przypadku zablokowania środków na miesiące, a nawet lata, przez ten czas nie będziesz mieć dostępu do swoich monet. Oczywiście w niektórych przypadkach możesz uwolnić swoje środki, ale czasami jest to po prostu niemożliwe i będziesz musiał poczekać, aż skończy się okres blokady.
  • Opłaty nadal tam są . Jeśli uważasz, że obstawianie nie wiąże się z opłatami, to się mylisz. W zależności od platformy lub giełdy, na której stawiasz, będziesz musiał w końcu zapłacić określoną opłatę.

FAQ

Co to jest obstawianie?

Proces obstawiania kryptowalut polega na „zamknięciu” zasobów kryptowalut, aby można je było wykorzystać do potwierdzania transakcji i obsługi sieci blockchain, w zamian za co otrzymujesz nagrody lub „odsetki”.

 
EAZYBOT
 

Jak wybrać odpowiednią pulę do obstawiania?

Ważne jest, aby spojrzeć na te trzy kryteria: wielkość puli, opłaty i niezawodność. Po znalezieniu puli postaw tam swoją kryptowalutę za pomocą portfela i zacznij obstawiać.

Co jest lepsze: pula czy wymiana?

Giełdy, zwłaszcza te główne, mogą zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa i dodatkową warstwę niezawodności, a ponadto są łatwe w użyciu. Z drugiej strony pule tyczenia mogą zapewnić lepsze nagrody i bardziej elastyczne okresy blokowania.

Czy możesz stracić krypto, obstawiając?

To jest możliwe. Moneta, którą obstawiasz, może z czasem stracić swoją wartość , więc w końcu możesz nie otrzymać takiej nagrody, na jaką liczyłeś.

 
 
Pomóż w promocji Bloga. Udostępnij treść!
0 0 votes
Article Rating

Autor Postu


System handlu AI - Automat BOT!

 
STRZALKA
   
AlgosOne
 
 
AUVESTA
 
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Don`t copy text!
0
Dołącz do dyskusji w tym pościex