Wu jest absolwentem dwóch wydziałów – ekonomii oraz psychologii Uniwersytetu Pekińskiego. Po studiach pracował jako analityk inwestycyjny w prywatnym funduszu kapitałowym. Wtedy „odkrył” bitcoina i zachwycił się koncepcją kryptowaluty opracowaną przez Satoshiego Nakamoto. Twierdzi również, że jako pierwszy przetłumaczył koncepcję Nakamoto na język chiński, co dało początek popularności kryptowalut w jego ojczyźnie.

W 2011 r. uruchomił portal 8BTC, na którym publikował informacje na temat blockchaina. Dwa lata później, we współpracy z Micree Zhanem, zaczął projektować koparki kryptowalut, które następnie sprzedawał w założonej przez siebie firmie Bitmain. Oprócz koparek, jego firma produkuje wyspecjalizowane mikroprocesory ASIC, które zyskały uznanie osób zajmujących się wydobyciem kryptowalut.

 
Peer2Profit
 

Wartość firmy przekracza miliard dolarów

Koparki kryptowalut szybko stały się niezwykle popularne. Reporty finansowe składane przez firmę pokazują, że w 2017 r. jej przychody wyniosły 2,5 mld dol., natomiast w pierwszym kwartale 2018 r. Bitmain Technologies wypracował aż 1,1 mld dol. zysku netto. Jakieś 96 proc. przychodu pochodziło ze sprzedaży koparek, natomiast 3 proc. – z wydobycia oraz świadczenia pozostałych usług. Firma szacuje, że dzięki serii Antminer firma zapewniła sobie 85 proc. udział w sektorze sprzedaży tego typu urządzeń.

W tym miesiącu, jeszcze przed swoim IPO, firma zrealizowała transzę inwestycyjną na poziomie 1 mld dol. Dzięki niej wartość firmy osiągnęła 14 mld dol. Zdaniem chińskich komentatorów powołujących się na informacje zawarte na portalu WeChat, w ostatniej turze finansowania główne role odegrały firmy technologiczne Tencent oraz Softbank.