Kilkanaście tysięcy punktów płatności Bitcoinem na całym globie
Bitcoinem nie można płacić w czasie zakupów w realnym świecie? Obalamy ten mit! Choć główna kryptowaluta nadal służy głównie do zawierania transakcji w sieci, liczba punktów akceptujących cyfrową walutę wynosi ok. 13 tys. w skali całego globu. Może nadal jest to mało, ale z pewnością ucieszy Was to, że w rankingu królują… państwa Europy Środkowej.
Temat zbadał Larry Cermak, główny analityk serwisu TheBlockCrypto.com. Za pomocą API CoinMap.org udało mu się uzyskać liczbę punktów, które akceptują bitcoina jako formę płatności. W chwili obecnej na całym świecie takich miejsce jest ok. 13 tys. Mało, ale liczba ta rośnie. 52% firm (także internetowych) zaczęła przyjmować kryptowaluty w zamian za usługi oraz towary w latach 2013–2015.
Hossa służy akceptacjom?
Jeszcze ciekawszy jest fakt pokazujący, że do największego skoku liczby akceptacji doszło w roku 2014, czyli w okresie po bańce spekulacyjnej z 2013 r. Trudno odnaleźć jednak w tym jakiś konkretny trend, ponieważ druga największa fala akceptacji miała miejsce w ubiegłym roku. Jej szczytowym momentem był grudzień, czyli okres ATH na wykresie kursu.
Cermak snuje więc wniosek, że wraz z dynamicznym wzrostem kursu Bitcoina, firmy zaczynają też w szybszym tempie akceptować kryptowalutę jako środek płatniczy. Dlaczego? Zapewne rosnący popyt na bitcoiny skutkuje zwiększonym prawdopodobieństwem tego, że ktoś faktycznie zapłaci nimi za dany produkt czy usługę.
Na razie jednak – w czasie bessy – sytuacja nie jest pocieszająca. Całkowita wartość płatności, do których użyto BTC, spadła z 427 milionów dolarów w grudniu 2017 r. do 96 milionów dolarów we wrześniu tego roku.
Za co i gdzie zapłacimy BTC?
Bitcoin najchętniej akceptowany jest w branży handlowej (jedna trzecia rynku przyjmującego kryptowalutę). Na drugim miejscu plasuje się gastronomia, zaś na trzecim – bankomaty. Z niemałym prawdopodobieństwem możemy liczyć na to, że bitmonetą zapłacimy też za nocleg czy wynajęcie nieruchomości.
Jeżeli chcesz zacząć zarabiać pasywnie w zautomatyzowanych platformach - zapraszam poniżej.
Pamiętaj! Warto mieć zawsze na uwadze ryzyko inwestycji.
Żaden z wpisów na blogu nie daje 100% gwarancji zarobku ani zysku, podobnie jak 100% gwarancji nie daje własny biznes stacjonarny, etat czy działanie zarobkowe w jakiejkolwiek innej postaci. Dlatego inwestując pieniądze do któregokolwiek programu bądź świadomy/a istniejącego ryzyka.
Liderem pod kątem liczby punktów akceptujących btc pozostają Stany Zjednoczone. Na drugim miejscu plasuje się Brazylia, następnie: Włochy, Hiszpania i Niemcy. Polska tym razem nie jest na szarym końcu rankingu – znajdujemy się na 18. miejscu. USA jest na 1. miejscu licząc w liczbach bezwzględnych. W ujęciu proporcjonalnym wygrywa… Europa Środkowa. Gdy weźmiemy bowiem pod uwagę liczbę punktów akceptujących bitcoiny w przeliczeniu na milion mieszkańców, wygrywa Słowenia z wynikiem 41,6. Na drugim miejscu znalazły się Czechy (32,6).
Potem znajdziemy Estonię, Czarnogórę i Austrię. Na siódmym, dziewiątym i dziesiątym miejscu plasują się kolejno: Łotwa, Litwa i Słowacja. Polska znalazła się dopiero na 36. pozycji.