Jak inwestować w złoto? Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie? Czy jego cena powróci do wzrostów?
Złoty kruszec rozpala, budzi wszechobecny zachwyt, potęguje emocje, rodzi sny o potędze i motywuje do nadludzkich wysiłków… Jego ogromna rola w historii jest niezaprzeczalna
Ale czy na pewno złoto powinno znaleźć się w Twoim portfelu inwestycyjnym? A jeśli tak, to po co? Czy rzeczywiście złoto zachowuje realną wartość w czasie i skutecznie chroni przed inflacją? I czy faktycznie zyskuje na wartości w czasie kryzysów? A jeśli już inwestować w złoto, to w jakich ilościach? W jakiej formie je kupić? I gdzie?
Odpowiedź znajdziesz poniżej:
Złoto cieszy się w Polsce rosnącą popularnością wśród indywidualnych inwestorów. Dzięki dużej liczbie firm konkurujących na rynku, a także komfortowej możliwości nabycia kruszcu przez internet, fizyczne złoto stało się bezproblemowo dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Mimo to, mając na uwadze przede wszystkim względy bezpieczeństwa, jak i również kwestie ekonomiczne, warto zastanowić się, gdzie najlepiej kupić ten szlachetny metal.
Ważne: Zakup fizycznego złota przez internet u odpowiedniego dealera gwarantuje dobrą cenę i szybką realizację transakcji. Wśród elementów, na które inwestor w szczególności powinien zwrócić uwagę należy wymienić czas realizacji. Zakup złota, na dostawę którego należy poczekać więcej niż miesiąc powoduje dodatkowe ryzyko w postaci możliwości zmiany sytuacji ekonomicznej dealera. Dlatego warto postawić na dystrybutora, który zapewni nam szybką realizację naszego zamówienia. Nie powinna ona przekraczać 2-3 dni roboczych. Ten czas gwarantuje inwestorowi, że dealer sam utrzymuje odpowiednie zapasy złota i oferuje produkt, który realnie posiada. Takie atuty, ma poniższa firma z którą współpracuję już od kilku lat.
Złoto inwestycyjne – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Złoto inwestycyjne to sztabki o próbie co najmniej 995 oraz monety o próbie co najmniej 900, które wybito po roku 1800, były lub są w dalszym ciągu w obiegu w kraju swojego pochodzenia i są sprzedawane po cenie nieprzekraczającej 80% wartości kruszcu zawartego w monecie. Do złota inwestycyjnego zaliczane jest także złoto reprezentowane przez papiery wartościowe.
Giełdy, dolary i LBMA
Inwestując w złoto inwestycyjne na polskim rynku, warto pamiętać o dwóch rzeczach: cenie kruszcu na światowych giełdach (w Polsce opieramy się głównie na giełdzie w Londynie) oraz kursie dolara amerykańskiego do złotówki.
Decydując się na zakup sztabek złota, warto mieć też na uwadze fakt, że jeśli te nie posiadają akredytacji LBMA, to nie można ich sprzedać poza mennicą, w której zostały kupione (pozostałe możliwości to: NBP oraz wybrane punkty skupu złota). Sprzedaż poza granicami naszego kraju jest nieopłacalna, ponieważ takie sztabki skupowane są po niższych cenach.
Warto w tym miejscu podkreślić, że polskie mennice nie posiadają akredytacji LBMA. Oznacza to, że dostępne u nich sztabki z LBMA pochodzą od zewnętrznych producentów. Taką akredytację posiadają bowiem mennice zlokalizowane m.in. w Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych, Australii, Niemiec czy Austrii.
Cena złota powróci do wzrostów? Koniec korekty na GOLD?
W teorii analizy technicznej powrót do przełamanego wsparcia jest okazją do pogłębienia spadków. Takim wsparciem do niedawna była cena 1860$ na rynku Złota. Przełamanie z 23 listopada wskazało na przewagę podaży i utworzyło kolejny impuls spadkowy.
Grudzień 2020 to okres wzrostów na tym instrumencie. Pytanie, na które należy znaleźć odpowiedź, czy są one korektą.
Złote fundamenty
– Na początku wyjaśnijmy sobie, czym złoto nie jest. Przede wszystkim nie jest to cudowny wehikuł inwestycyjny, który pozwoli zarabiać po kilkanaście procent rocznie i to niezależnie od koniunktury gospodarczej. Nieprawdą jest też, że ceny złota będą poruszać się cały czas w górę i że nigdy nie spadną. Inwestycja w złoto jak każda inna wiąże się z ryzykiem i często z dużą zmiennością stóp zwrotu.
Złoto nie oferuje 100-procentowego bezpieczeństwa kapitału (zresztą z definicji żadna inwestycja tego nie oferuje). Nie gwarantuje uniknięcia strat, tak samo jak nie zapewnia zysków. Fakt, że złoto przez wielu uważane jest za uniwersalny pieniądz i że pełni tę funkcję od jakichś 5 000 lat, jeszcze nie oznacza, że tak będzie nadal. Owszem, jest to prawdopodobne, ale na rynku nigdy nic nie jest pewne. Równocześnie złoto nie jest zwykłym surowcem. Raz, że praktycznie w ogóle nie jest zużywane w procesach produkcyjnych. Dwa, ze względu na swą historyczną i współczesną rolę aktywa rezerwowego jest traktowane w sposób szczególny przynajmniej przez część inwestorów.
…Z drugiej jednak strony….
……Niezależnie od zmieniających się systemów monetarnych złoto jest bezpiecznym środkiem gromadzenia i przechowywania majątku nawet w bardzo długim czasie. Znajduje się ono poza jurysdykcją rządów, które łatwo mogą cię pozbawić nieruchomości czy oszczędności złożonych na bankowych lokatach, a złoto możesz w każdej chwili zabrać ze sobą i dysponować nim według własnego uznania. Pozostaje też ostatnim materialnym elementem w już prawie całkowicie niematerialnym światem finansów, z którego wypierana jest fizyczna gotówka.
Złoto zachowuje siłę nabywczą (aczkolwiek zmienną w czasie) w długim i bardzo długim terminie, czego nie można powiedzieć o pieniądzu fiducjarnym, którego wartość maleje z roku na rok i ostatecznie zawsze spada do zera. Złoto jest dobrym aktywem na trudne czasy, ponieważ w przeciwieństwie do akcji czy obligacji jest pozbawione ryzyka kredytowego. Złoto po prostu nie może zbankrutować. Jest aktywem funkcjonującym niezależnie od rządu, banku centralnego i systemu prawnego. Nie potrzebuje infrastruktury technicznej. Jest anonimowe, jednorodne i mobilne. Łatwo zmienia też właściciela.