INWESTYCJE W ZŁOTO A INWESTYCJE W NIERUCHOMOŚCI
Liderami w tych sporach często pozostają dwa aktywa – złoto i nieruchomości. Rzeczywiście, oba mają wiele podobnych cech:
- Są fizycznie namacalne, a to w dużej mierze decyduje o ich popularności, ponieważ to, czego można dotknąć, zawsze powoduje bardziej realistyczne poczucie posiadania.
- Nie tracą na wartości: ludzie zawsze potrzebują mieszkania lub nieruchomości komercyjnej, a złoto jest wiecznym ekwiwalentem bogactwa i sukcesu.
- Oba te aktywa związane są z inwestycjami długoterminowymi. Obie są dobre do otrzymywania długoterminowego dochodu.
- Wartość złota i nieruchomości jest wysoka w każdej części świata. Pod tym względem są uniwersalne.
- I to wyróżnia złoto i nieruchomości wśród innych obiektów inwestycyjnych.
Oba aktywa rozważymy według następujących kryteriów:
- Ceny i ich wahania;
- Możliwość uzyskania dodatkowego dochodu;
- Płynność;
- Oferta;
- Koszt posiadania aktywów.
Więc zacznijmy.
Cena złota a cena nieruchomości
Istnieją różne rodzaje nieruchomości. I nie chodzi tylko o rodzaj, powierzchnię, cechy obiektu, w który chcesz zainwestować. Warto zastanowić się nad lokalizacją nieruchomości (kraj, miasto, dzielnica), jej stanem oraz koniecznością dodatkowych inwestycji. Wszystko to wpływa na cenę. Ponadto rynek nieruchomości ma swoje wzloty i upadki, które zależą zarówno od popytu, jak i od wielu czynników ekonomicznych, a nawet geopolitycznych. Na przykład willa kupiona dziesięć lat temu w niestabilnym gospodarczo i politycznie regionie stanie się „kamieniem młyńskim na szyi”, ale nie źródłem zysku. Złoto ma stabilną cenę regulowaną przez Londyńską Giełdę Papierów Wartościowych. A nawiasem mówiąc, w ostatnich latach rośnie.
Cena złota bardzo rzadko spada znacząco i jest to kolejna jego zaleta jako aktywa długoterminowego.
Dodatkowy dochód
Sama nieruchomość nie generuje dochodu. Ale można go wypożyczyć lub skorzystać z krótkoterminowego wzrostu cen rynkowych i sprzedać go po lepszej cenie. Ale do tego będziesz musiał zainwestować dużo wysiłku: znaleźć klientów, zapłacić za usługi pośrednika, regularnie kontrolować terminowość płatności. Co więcej, w obecnych warunkach posiadanie nieruchomości jest bardzo niebezpieczne, ponieważ popyt spadł i cały ciężar płacenia za usługi komunalne spadnie na Twoje barki. Złoto z kolei może od razu przynosić pasywny dochód, ponieważ można je umieścić na lokacie w banku i bez najmniejszego wysiłku otrzymywać miesięczne odsetki.
Płynność
Ci, którzy kiedykolwiek mieli do czynienia z procesem sprzedaży nieruchomości wiedzą, że proces ten może przerodzić się w prawdziwy ból głowy. A nawet najbardziej doświadczony pośrednik nie zawsze będzie w stanie szybko sprzedać nieruchomość. Ze złotem wszystko jest dziesięć razy łatwiejsze: możesz sprzedać je w błyskawicznym tempie. Do tego mamy instytucje finansowe i giełdy.
Oferta
Rynek nieruchomości rośnie z roku na rok. Co więcej, trend ten jest obserwowany na całym świecie: uruchamiane są nowe obiekty, deweloperzy stale zapowiadają nowe projekty. Złoto, w przeciwieństwie do nieruchomości, jest zasobem ograniczonym. A w ostatnich latach jego produkcja systematycznie spada, co również podnosi jego cenę i znaczenie.
Koszty przechowywania aktywów
Ile wydajesz na przechowywanie złota? Prawdopodobnie odpowiedź będzie brzmiała: „Zupełnie nic”. Ale każdy obiekt nieruchomy będzie wymagał wydatków na jego utrzymanie: media, jeśli nieruchomość jest używana, opłata za usługi spółki zarządzającej, utrzymanie stanu mieszkalnego lub reprezentacyjnego – wszystko to należy wziąć pod uwagę przy planowaniu inwestycji w nieruchomości osiedle. Podsumowując, nieruchomości tylko wydają się opłacalnym aktywem dla długoterminowych inwestycji. W rzeczywistości jest to dość złożony obiekt inwestycyjny pod względem zarządczym i operacyjnym. Złoto ma znacznie większą płynność, jego cena nie podlega tak dużym wahaniom, nie zależy od geolokalizacji, a jednocześnie zawsze pozostaje znaczącą wartością dla całego świata.