„Kryptowaluciane Newsy” – 26.05.2018
Bitcoin jest nie do powstrzymania. Wywiad z Andreasem M. Antonopoulosem
Andreas M. Antonopoulos, podczas Polskiego Kongresu Bitcoin, skupił się na zjawisku znanym w Stanach Zjednoczonych jako “gentrification”. Termin ten opisuje sytuację, w której podupadłe dzielnice miast amerykańskich przeradzają się w ośrodki kultury alternatywnej, a następnie w skomercjalizowane, “odpicowane” przestrzenie handlowe.
Antonopoulos nakreślił tu porównanie wspomnianych dzielnic do Bitcoina, w przypadku którego takie ogołocenie z najwyższej jego wartości jest czymś, czego należy się wystrzegać. “Fajni ludzie” opuszczają wszak przeobrażone w przestrzenie handlowe dzielnice i przenoszą się w ciekawsze miejsca. Ta prawidłowość jest jednocześnie powodem, dla którego Antonopoulos jest spokojny o los Bitcoina………..
Wysyp nowych projektów
Od kilku tygodni rynek nowych projektów w fazie ICO wraca do swojego stanu z listopada zeszłego roku. Średnio każdego dnia odbywa się po kilkanaście sprzedaży tokenów, oraz wypuszczane są informacje o kolejnych pomysłach rozwiązania problemów z jakimi zmagają się użytkownicy kryptowalut i blockchaina. Poniżej przedstawiam cztery projekty w fazie ICO, na które moim zdaniem warto zwrócić uwagę w najbliższym czasie.
Rootstock
O tym projekcie prędzej czy później usłyszy każda osoba interesująca się kryptowalutami, bo w końcu kto nie chciałby dowiedzieć się więcej o smart contractach na Bitcoinie?
Rootstock jest bocznym łańcuchem zabezpieczanym mocą sieci Bitcoina. Będziemy mogli tworzyć na nim smart contracty zasilane wewnętrzną kryptowalutą, połączoną bezpośrednio z Bitcoinem. BTC są w takim przypadku zamrażane do czasu, aż upoważnione przez kontrakt osoby będą chciały je wypłacić.
Jeszcze do niedawna nie było żadnych planów zebrania środków drogą ICO lecz w tym momencie jest coraz głośniej o tym, iż sprzedaż jednak się odbędzie. Jedyne co nam pozostaje to czekanie na więcej informacji.
Certik
Celem tego projektu jest stworzenie w pełni zautomatyzowanego systemu weryfikującego poprawność smart contractów oraz blockchainów od strony napisanego kodu. Obecnie takie audyty odbywają sie poprzez ręczne sprawdzenie każdej linijki kodu lub półautomatycznie wyszukując najczęściej popełniane błędy przez programistów. Przewidując jednak jak bardzo rozwinie się rynek smart contractów, potrzebujemy rozwiązania, które mogłoby przeprowadzać audyty znacznie szybciej niż mógłby zrobić to człowiek.
Obecnie o sprzedaży tokenów poprzez ICO nie wiemy zbyt wiele, lecz administratorzy zapewniają iż wkrótce pojawi się więcej informacji…..
Pierwsza na świecie koparka do wydobywania kryptowalut z technologią procesorów 7nm
Japońska firma GMO Internet Group, która dostarcza pełną gamę rozwiązań cyfrowych, wprowadziła własny model koparki do miningu kryptowalut, wyposażoną w technologię chipów 7nm. Firma GMO Internet Group ogłosiła, że ujawni swoją maszynę 6 czerwca tego roku. Jeśli koparka będzie funkcjonować tak jak przewiduje producent, może stać się ogromnym konkurentem dla światowego giganta wydobywczego Bitmain.
Spółka GMO Internet Group została założona na początku lat 90. XX wieku, a po raz pierwszy weszła w przestrzeń kryptowalut w maju ubiegłego roku. Aktualnie firma oferuje hosting i szereg innych usług cyfrowych, ponadto rozszerza swoje portfolio o utworzenie konkurencyjnej koparki dla światowego giganta wydobywczego Bitmain.
Prezentacja GMO miner B2 odbędzie się w środę, 6 czerwca w Tokio, gdzie zostaną podane szczegóły koparki, tj. cena i wydajność.
Powstała grupa parlamentarna działająca w obronie kryptowalut
Podczas gdy rząd atakuje kryptowaluty ze wszystkich stron, powstała parlamentarna grupa lobbująca za kryptowalutami.
Na wstępie warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy taki zespół jest w Polsce potrzebny. Okazuje się, że bardzo. To co dzieje się w ciągu ostatnich miesięcy można nazwać już wojną. Wojną państwa z nową technologią, w której:
– NBP i KNF ostrzegają przed kryptowalutami. Powstaje strona uwazajnakryptowaluty.pl.
– KNF wpisuje na czarną listę giełdy bitcoinowe
– Banki wypowiadają masowo umowy o prowadzenie rachunków bankowych firmom i osobom fizycznym handlującym kryptowalutami.
– KAS żąda od giełd i kantorów wszystkich danych użytkowników oraz listy operacji oraz adresów portfeli bitcoinowych klientów
– Za pieniądze podatników powstanie kampania informacyjna wrzucająca kryptowaluty do jednego worka z piramidami finansowymi.
– Ministerstwo Finansów informuje użytkowników o konieczności odprowadzenie irrocjonalnego podatku PCC od każdej transakcji kupna kryptowalut lub zamiany na inną kryptowalutę. Ostatecznie, pod naciskiem społeczności podatek ma zostać wstrzymany, ale tylko od 13 lipca 2018 roku do 30 czerwca 2019 roku.
– Niedawno ogłoszono powołanie zespołu do spraw kryptowalut składającego się z przedstawiciela Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, szefa Komisji Nadzoru Finansowego, a także koordynatora służb specjalnych, Prokuratora Krajowego i ministra spraw wewnętrznych.
Skala ataku jest coraz większa. Powstanie grupy parlamentarnej jest więc, jak najbardziej uzasadnione i potrzebne.
W składzie grupy parlamentarnej znaleźli się wyłącznie politycy opozycji: Jakub Kulesza z Kukiz’15, Michał Jaros z Nowoczesnej i niezrzeszony Jacek Wilk.
Nie ma powodów, by wytaczać najcięższe działa przeciw perspektywicznie rozwijającej się technologii – powiedział dla „Rzeczpospolitej” Jakub Kulesza z Kukiz ’15, jeden z założycieli grupy.
Nie mogę pozwolić na to, by państwo, stosując absurdalne rozwiązania podatkowe, zwalczało wszystkich, chcących korzystać z tej technologii – dodaje poseł
Bitcoin będzie akceptowany przez czeską firmę energetyczną
Bitcoin będzie akceptowany w rozliczeniu za energię elektryczną przez jedną z największych firm energetycznych w Czechach. Firma energetyczna Pražská Plynárenská dostarcza energię elektryczną do prawie 420 tysięcy klientów w swoim kraju. Płatności z użyciem Bitcoina będą możliwe już od następnego miesiąca. Prezes firmy twierdzi, że przyciągnie to młodych klientów do korzystania z usług spółki.
Coraz więcej firm decyduje się na akceptację kryptowalut w rozliczeniu za swoje usługi. Aktualna technologia pozwala transferować środki wysyłane w kryptowalutach z natychmiastową zamianą na waluty FIAT. Taka możliwość podnosi walory płatności z użyciem kryptowalut, a firma energetyczna Pražská Plynárenská jest tego idealnym przykładem. Spółka będzie pierwszym graczem z branży energetycznej Czech, który zdecydował się na taki ruch.
„W czerwcu otwieramy bramkę płatności, która automatycznie transferuje płatności Bitcoinowe na zwykłą walutę, abyśmy nie musieli spekulować na kryptowalutach. Ale jeśli ktoś chce zapłacić w inny sposób od zwykłych walut, chcemy pozwolić, aby było to możliwe” – powiedział prezes firmy, Pavel Janeček
Prezes banku centralnego Chile rozważa regulacje kryptowalut
Mario Marcel, prezes centralnego banku Chile przyznał, że obecna sytuacja kryptowalut i powiązanych z nimi działań nie jest optymalna pod względem regulacji prawnych. Zasugerował więc, że powinno się je zmodyfikować. Mario Marcel dostrzega jednak fakt, że zmiany w przepisach spowodowałoby problemy w przedsiębiorstwach z branży kryptowalutowej.
Na wstępie należy przyznać, iż chilijskie organy finansowe są znacznie bardziej przyjaźnie nastawione do kryptowalut, niż polskie instytucje finansowe, tj. KNF. Podczas forum Komisji Finansowej w Chile, prezes banku centralnego podkreślił, że zgodnie z obowiązującym prawem, kryptowalut nie można uznać za pieniądze, waluty lub papiery wartościowe. Zaznaczył również w swojej wypowiedzi, iż nie ma żadnych przeszkód, aby ludzie mogli konwencjonalnie akceptować wymianę dóbr na kryptowaluty.
Mario Marcel zauważa, iż w Chile funkcjonują przedsiębiorstwa sfery kryptowalut, przez co zmiany przepisów prawnych spowodowałaby problemy przedsiębiorców, którzy musieliby się dostosować do nowego prawa dla kryptowalut.
„Biorąc pod uwagę, że aktywa te istnieją w naszym kraju, funkcjonuje powiązana branża i ludzie, którzy są jej właścicielami, wątpliwe jest, czy byłoby właściwe zmienić tę sytuację” – powiedział prezes banku centralnego Mario Marcel