23 maja 2024

Giełdy, kryptowaluty, forex, Darmówki!

Wiadomości crypto online!

Kryptowaluty – Terminologia

13 min read
   
 

Zestawienie “branżowych” terminów odnośnie cyfrowej waluty oraz opis kilku krypto z największą kapitalizacją na rynku.

API – Interfejs programistyczny aplikacji (ang. Application Programming Interface) sposób, rozumiany jako ściśle określony zestaw reguł i ich opisów, w jaki programy komputerowe komunikują się między sobą. API definiuje się na poziomie kodu źródłowego dla takich składników oprogramowania jak np. aplikacje, biblioteki czy system operacyjny. Zadaniem API jest dostarczenie odpowiednich specyfikacji podprogramów, struktur danych, klas obiektów i wymaganych protokołów komunikacyjnych. Przykładem API jest POSIX, czy też Windows API.

Bitcoin (BTC) – kryptowaluta wprowadzona w 2009 roku przez osobę (bądź grupę osób) o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Nazwa odnosi się także do używającego jej otwartoźródłowego oprogramowania oraz sieci peer-to-peer, którą formuje. Bitmonety mogą zostać zapisane na komputerze osobistym w formie pliku portfela lub przetrzymywane w prowadzonym przez osoby trzecie zewnętrznym serwisie zajmującym się przechowywaniem takich portfeli. W każdym z tych przypadków bitcoiny mogą zostać przesłane do innej osoby przez Internet do dowolnego posiadacza adresu bitcoin. Każdy bitcoin dzieli się na 100 000 000 mniejszych jednostek, zwanych satoshi. Odmiennie niż w przypadku większości walut (tzw. fiducjarnych lub inaczej fiat), bitcoin nie opiera się na zaufaniu względem emitenta centralnego. Bitcoin używa zdecentralizowanej bazy danych, rozprowadzonej pomiędzy węzłami sieci peer-to-peer do przechowywania transakcji oraz kryptografii w celu zapewnienia podstawowych funkcji bezpieczeństwa, takich jak upewnienie się, że bitcoiny mogą być wydane tylko raz przez osobę, która je posiada w danym momencie. Topologia peer-to-peer sieci bitcoin oraz brak administracji centralnej czynią manipulację wartości bitmonet poprzez produkcję większej ich ilości niewykonalną dla jakiejkolwiek instytucji rządowej czy innej organizacji lub jednostki, nadal możliwa jest jednak bańka spekulacyjna. Budowa bitcoina pozwala na anonimowe posiadanie własności oraz jej transfery. Bitcoin opiera się na transferze kwot między rachunkami publicznymi, przy użyciu kryptografii klucza publicznego. Wszystkie transakcje są publiczne i przechowywane w rozproszonej bazie danych. W celu zapobieżenia podwójnemu wydawaniu sieć implementuje rodzaj rozproszonego serwera czasowego, używając koncepcji łańcuchowych dowodów matematycznych wykonanych działań (proof of work, w skrócie PoW). Dlatego też cała historia transakcji musi być przechowywana w bazie, a w celu ograniczenia rozmiaru magazynu używane jest drzewo funkcji skrótu.

Dash (DASH) – Darkcoin został zaprojektowany tak, aby zapewnić finansową prywatność poprzez uniemożliwienie śledzenia transakcji. Udało się to osiągnąć dzięki technologii zwanej Darksend, która to miksuje monety użytkowników. Technologia Darksend opiera się na sieci Masternodów, na chwilę obecną ponad 900 rozproszonych na całym świecie, zdecentralizowanych serwerów zarządzanych przez użytkowników tejże sieci. Początkowo, Darksend był rozwijany jako technologia closed-source, dopóki beta testerzy nie pomogli odnaleźć wszystkich błędów i niedociągnięć. Na dzień dzisiejszy developerzy Darkcoina, w tym główny developer Evan Duffield, są przekonani, że oprogramowanie jest gotowe do użytku powszechnego i zdecydowali się otworzyć kod źródłowy. Darkcoin jest obecnie pierwszą kryptowalutą z otwartym kodem, która dostarcza całkowitą prywatność. Otwarcie kodu źródłowego kryptowaluty Darkcoin jest niezmiernie istotne. Pozwala to użytkownikom nabrać zaufania do oprogramowania. Co więcej, każdy może zobaczyć kod źródłowy, budować na nim, pomóc w jego dalszym rozwoju tak jak to było robione przez kilka ostatnich lat w przypadku Bitcoina. Kolejne aktualizacje Darkcoina spodziewane są co kilka miesięcy i zawierać będą między innymi technologie szyfrowanej komunikacji między użytkownikami. Każdy, nie ujawniając swojego adresu IP, będzie w stanie połączyć się z siecią Darkcoin. Również tożsamość miksujących Masternodów zostanie ukryta, dzięki czemu próby szpiegowania danych będą jeszcze trudniejsze, jeśli nie niemożliwe.

 
 

Monero (XMR) – Ten projekt został uruchomiony w kwietniu 2014 roku. Monero, jest jedyną nieliczną kryptowalutą, która powstała na bazie algorytmu CryptoNote, który jest uważany za jedną z najnowocześniejszych technologii z otwartym kodem źródłowym. CryptoNote jest to nowa technologia z otwartym kodem, która pozwala tworzyć kryptowaluty, odmienne od Bitcoina i jego altkoinów, powstałych na jego kodzie. Technologia CryptoNote udostępnia użytkownikom całościowo anonimowy system przekazu swoich coinów. Anonimowość osiąga się dzięki grupowemu podpisowi. W danym przypadku podpis świadczy o tym, iż transakcja została zrealizowana, ale kto dokładnie zrealizował z grupy, nie da się wykryć, gdyż użytkownicy w danym systemie niczym się nie różnią od siebie. Jeżeli chodzi o samą kryptowalutę Monero, wyróżnia się ona przede wszystkim bardzo skomplikowaną procedurą przeanalizowania łańcucha bloków, nie można powiązać ze sobą transakcji, a także jest brak możliwości prześledzenia płatności. Te wszystkie charakterystyki wyróżniają Monero spośród innych kryptowalut dostępnych na rynku. Na chwilę obecną nie ma innej kryptowaluty, która by stworzyła konkurencję dla Monero, dlatego można liczyć na to, iż kryptowaluta będzie w dalszym ciągu przykuwała uwagę wielu uczestników tego anonimowego rynku.

Ethereum (ETH) – Jest protokołem opartym o zdecentralizowany Blockchain, na którym działają tak zwane smart contracts, czyli aplikacje wykonujące dokładnie zaprogramowane funkcje bez możliwości jakiejkolwiek przerwy, cenzury, oszustw czy ingerencji osób trzecich. Ethereum może pochwalić się również najwyższą w historii kwotą z branży kryptowalut zebraną w presale wynoszącą ponad $19mln. Rynek bardzo entuzjastycznie zareagował, między innymi na tę informację co przekłada się na wzrost ceny. Mniej więcej od połowy lutego cena znacząco rośnie obecnie osiągają cenę ponad $9,4 i kapitalizację rynku ponad $700.000.000 co czyni go trzecią co do wielkości kryptowalutą zaraz po Bitcoin.

Litecoin (LTC) – kryptowaluta, a także otwarto-źródłowy projekt na licencji X11. Zainspirowany i niemal identyczny technicznie jak bitcoin, litecoin jest tworzony i przekazywany bez udziału centralnego emitenta. Różni się on od bitcoina trzema podstawowymi cechami: Po pierwsze, sieć litecoin przetwarza blok co 2,5 minuty, podczas gdy bitcoin robi to, co 10 minut, co według twórców litecoina pozwala na szybsze potwierdzenie transakcji. Analogicznie jak dla bitcoina, trudność sieci dostosowuje się do dostępnej mocy obliczeniowej, wykorzystując kroczącą średnią tak, żeby każdy nowy blok wydobywany był raz na 2,5 minuty. Po drugie, sieć litecoin wyprodukuje 84 miliony litecoinów, tj. czterokrotnie więcej, niż ma to miejsce w przypadku sieci bitcoin. Po trzecie litecoin opiera się na Scrypt jako matematycznym dowodzie (proof of work) wykonywanych działań. Stworzenie koparek FPGA i ASIC, wykorzystujących Scrypt, wydaje się o wiele trudniejsze niż układów korzystających z SHA-256 na potrzeby sieci bitcoin oraz kosztowniejsze z powodu konieczności zastosowania szybkich pamięci. Ponadto wydajność ew. układów nie powinna się znacząco różnić od obecnie wykorzystywanych GPU, ponieważ największy wpływ na wydajność obliczeń Scrypt ma szybkość pamięci. Każdy litecoin dzieli się na 100 000 000 mniejszych jednostek.

-Open source – jest to inaczej otwarty kod źródłowy oprogramowania co daje każdemu z Nas możliwość sprawdzenia kodu, czy też dowolnej modyfikacji pod Nas np. aplikacja, którą ściągnęliśmy nie zawiera jakiś szpiegujących Nas funkcji. To ogromna przewaga nad oprogramowaniem typu zamkniętego jak np. Windows czy Skype.

-Sieć P2P (peer to peer) – jest to sieć zdecentralizowana służąca do przesyłania płatności, plików, informacji od użytkownika do użytkownika, w sieci tej nie ma tak zwanego administratora czy zarządcy, każdy z użytkowników ma równą władzę i nikt nie może od tak wyłączyć sieci.

-GitHub – służy do sprawdzania kodu źródłowego np. jaki to kod źródłowy, czy nie ma w nim backdoor (tylnych drzwi), czy aplikacja będzie Nam odpowiadać.

-E-commerce – jest to ogólno-pojęty handel w Internecie działajacy poprzez różne kanały sprzedaży. Najpopularniejszą formą są sklepy internetowe.

-Procesor płatniczy –  są to firmy, które pośredniczą w transakcji finansowej pomiędzy np. sklepem internetowym, giełdą a użytkownikiem, dzięki temu, że mają konta we wszystkich bankach, przyśpieszają transakcje. Przyśpieszenie transakcji kosztuje od 1% do nawet 5% (Dotpay, Sofort, Tpay, Zpay, itp.)

-Portfele Bitcoin i ich rodzaje

1)Portfel lekki: jest to aplikacja na komputer, którą pobieramy i instalujemy, możemy przechowywać na niej swoją kryptowalutę np. Electrum.

2)Portfel papierowy: Jeden z najbezpieczniejszych portfeli (o ile nikt nie ma do niego dostępu, zalecane trzymać w bezpiecznym miejscu, jak masz dużo BTC to najlepiej w sejfie, gdyż na nim znajduje się Twój klucz prywatny, jak i publiczny)

3)Portfel ciężki: Jest to z reguły aplikacja, która ściąga nam wszystkie bloki z sieci np. Bitcoin Core.

4)Portfel sprzętowy: Jest to portfel, który się znajduje na USB, przechowujemy na nim klucze prywatne np. Trezor czy Ledger.

5)Portfel webowy – portfele webowe są to takie portfele, które znajdują się na stronach/serwerach prywatnych, nie mamy dostępu do swoich kluczy prywatnych (posiada je administrator strony), są to bardzo niebezpieczne portfele, gdyż w każdej chwili możemy utracić swoje pieniądze jeśli np. administrator tych portfeli będzie nieuczciwy.

6)Portfel mobilny – nazywany również jako np. (Mycelium) jest to aplikacja instalowana na telefonie, jest to również niebezpieczny portfel, gdyż klucz prywatny nie zawsze jest dobrze zabezpieczony.

-Fraud – są to inaczej oszustwa internetowe.

-Phising – jest to kopia strony oryginalnej, najczęściej jest dodana kropka albo jedna literka na, którą nie zwrócimy uwagi. Musimy zwracać uwagę na obecność zabezpieczenia strony poprzez tzw. kłódkę z lewej strony adresu.

-Bloki – tworzą użytkownicy, wysyłając płatności, np. wysyłasz komuś kwotę “x” w BTC i w ten sposób powstaje blok, który tzw. górnik musi rozszyfrować.

-Hash – jest to unikatowy zaszyfrowane hasło, numer bądź identyfikator np. transakcji.

Księga publiczna” (Blockchain) – jest to tzw. łańcuch bloków, tworzących razem całą sieć blockchain, czyli miejsce gdzie każdy użytkownik może zobaczyć każdą transakcję. W tym miejscu również możesz sprawdzić, czy dany użytkownik wysłał Ci przelew kryptowaluty. Najłatwiej jest to zrobić przez stronę blockchain.info

-Węzeł – węzłem jest każdy użytkownik sieci, czyli ten kto ma uruchomioną aplikację Bitcoin Core.

-Daemon – jest to inaczej główne oprogramowanie danej waluty tzw. klient, czyli np. Bitcoin Core.

-Seed – są to unikatowe frazy dzięki, którym możesz odzyskać dostęp między innymi do swojego portfela. (seed należy przechowywać w bezpiecznym miejscu i nie ujawniać go nikomu, dzięki niemu możesz odzyskać swój portfel nie posiadając klucza prywatnego)

-Mining – kopanie (danej kryptowaluty), produkowanie jej, obsługa sieci.

-Mining pool – inaczej kopalnia, która rozszyfrowuje bloki.

-SHA 256 – kod szyfrowania (tym kodem jest szyfrowany Bitcoin)

-Altcoin – wszystkie inne kryptowaluty, których obecnie jest bardzo dużo. Polecamy stronę:
https://coinmarketcap.com/

-Fork – zmiana w kodzie kryptowaluty (aktualizacja)

-Escrow – jest to bardzo popularna metoda, polega ona na tym, iż trzecia strona (niezależna), zabezpiecza transakcję pomiędzy dwoma stronami np. kupujesz od Pana “x” dany produkt, ale nie ufasz Panu “x” więc wybierasz firmę, która świadczy taką usługę, jeżeli Pan “x” zgodzi się na tego typu transakcję, to wtedy, Ty wpłacasz pieniądze do takiej firmy, Pan
“x” wysyła produkt i w momencie, w którym otrzymujesz swój produkt, potwierdzasz takiej firmie, że produkt jest zgodny z opisem i wtedy ta firma zwalnia pieniądze dla Pana “x”

-Faucet – jest to tak zwany kranik z darmowymi mikrobitcoinami do zabawy (w innych kryptowalutach też są tzw. kraniki, ale nie we wszystkich)

-Hash rate – informacja o danej kryptowalucie względem trudności wydobywania.

-Fee – jest to opłata transakcyjna dotycząca każdej transakcji w sieci danej kryptowaluty.

-mBTC – jedna tysięczna Bitcoin

-VAT a Bitcoin – w UE Bitcoin jest zwolniony z podatku vat.

-Kapitalizacja – ilość jednostek kryptowaluty pomnożonej przez cenę.

-Wolumen – obroty danej kryptowaluty.

-TXID – inaczej hash transakcji tzw. identyfikator, dzięki niemu możemy łatwo odnaleźć naszą transakcję.

-Satoshi – najmniejsza jednostka bitcoina. (1:1 000 000 000)

-QR kod – sprawdzanie i dokonywanie transakcji poprzez skanowanie kodu. (Ta metoda ma zastosowanie w wielu branżach)

-Klucz publiczny – jest to klucz dzięki, któremu inni użytkownicy Cię mogą zidentyfikować w sieci.

-Klucz prywatny – służy do podpisywania transakcji (możesz również wyeksportować klucz prywatny np. na USB)

-2FA – jest to aplikacja na smartfona zabezpieczająca nasze konto, możemy sobie ustawić np. przy logowaniu, aby aplikacja generowała Ci kod na telefonie poprzez np. Google Authenticator zainstalowany na smartfonie, którym potwierdzasz swoje logowanie bądź transakcję (jak w banku przy przelewie).

-Potwierdzenie z sieci – każda transakcja otrzymuje potwierdzenia z sieci danej kryptowaluty odnośnie jej potwierdzenia. Czas potrzebny na uzyskanie potwierdzeń zależny jest od fee transakcji. Kilka potwierdzeń z reguły wystarcza do zaksięgowania środków np. giełdzie czy kantorze. Potwierdzenia z sieci sprawdzasz sobie np. za pomocą Blockchain.info

-Fiat – jest to pieniądz tradycyjny np. PLN

-Crypto – jest to skrót od kryptowaluty np. BTC

-Kantor walut cyfrowych – jest to miejsce, dzięki którym możesz kupić walutę cyfrową za pomocą waluty tradycyjnej, jak również i zamienić walutę cyfrową na tradycyjną i ją wypłacić.

-Giełda walut cyfrowych – na giełdzie oferty są zawierane między użytkownikami, oczywiście skutkuje to lepszą ceną kupna, jak i sprzedaży w odróżnieniu od kantorów, które narzucają swoją marżę (kantory kupują na giełdach)

Rodzaje zleceń giełdowych – rozróżnia się parę podstawowych zleceń.

-Market – kupujesz po aktualnej najniższej cenie na rynku.

-Stop loss – inaczej jest to zlecenie dzięki, któremu będziesz mógł ograniczyć swoje straty, ustawiając tą opcję komputer automatycznie będzie sprzedawał Twoją walutę cyfrową, gdy ta zacznie spadać np. BTC kosztuje 4000zł a Ty masz ustawione, że przy 3800zł ma sprzedawać, czyli jak BTC spadnie do tej ceny to komputer automatycznie zacznie sprzedawać Twoją kryptowalutę.

-Take profit – dzięki temu zleceniu możesz ustawić, kiedy komputer ma sprzedać Twoją wirtualną walutę np. Twoj BTC kosztuje 4000zł a Ty chcesz sprzedać, kiedy cena osiągnie 4200zł ustawiając to opcję, komputer realizuje zlecenie przy 4200zł.

-Limit – w tej opcji ustawiamy sobie, po jakiej cenie chcemy kupić bądź sprzedać kryptowalutę.

-AML – jest to spis regulacji prawnych, dotyczący przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy.

-Animacja rynku – innymi słowami, sztuczny ruch, mający na celu wywołanie np. obrotu na giełdzie, na której go nie ma.

-Testnet – sieć testowa danej kryptowaluty służąca do testów na wirtualnej walucie.

-Koparka – jest to z reguły kilka mocnych kart graficznych o dużej mocy obliczeniowej służących do kopania danej kryptowaluty.

-KYC – “Know Your Customer” – regulacje dotyczące identyfikacji klienta, np. poprzez wysyłanie skanu dowodu osobistego.

-Mixer – miejsce w internecie, z reguły w sieci TOR służące do anonimizacji pochodzenia kryptowaluty

-TOR – zdecentralizowana sieć służąca do anonimowego przeglądania internetu (nigdy nie jest w 100% anonimowa) poprzez specjalne systemy operacyjne, trasowanie cebulowe, czyli wielowarstwowe szyfrowanie, czy własną przeglądarkę np. Tor Browser.

-Gateway płatniczy – bramka płatnicza służąca do szybkiej obsługi płatności za dany towar czy usługę przez daną kryptowalutę.

-Dźwignia finansowa – rodzaj pożyczki służącej do zwiększenia wartości swojej pozycji na rynku, np. na rynkach Forex dochodząca do 1:500 w stosunku do posiadanego kapitału

-Opór ceny – są to miejsca na wykresie ceny, gdzie cena zatrzymywała się na jakiś czas i miała problemy, aby te miejsca pokonać przy ruchu w górę ceny.

-Wsparcie ceny – są to miejsca na wykresie ceny, gdzie cena zatrzymywała się na jakiś czas i miała problemy, aby te miejsca pokonać przy ruchu w dół ceny.

-Forex – rynek walutowy o ogromnych obrotach gdzie głównie klienci instytucjonalni dokonują transakcji.

-Segwit – aktualizacja sieci Bitcoin, poprawiająca parametry techniczne np. transakcji.

-ETF (Exchange Traded Fund) – Jest to fundusz inwestycyjny, którego udziałami można obracać na giełdzie, podobnie jak akcjami firm. Typowe ETF-y śledzą zazwyczaj jakiś indeks giełdowy. ETF bitcoinowy podąża po prostu za kursem Bitcoina (wartość udziału jest powiązana z kursem), co więcej taki fundusz ma obowiązek posiadać pełne pokrycie w aktywach które śledzi.

-SEC– Jest to komisja nadzoru finansowego w USA

-ICO – Internet of Coins –  nieuregulowany obecnie sposób pozyskiwania kapitału na różne przedsięwzięcia biznesowe powiązane z branżą Fintech. Zbiórkę dzieli się na etapy, za pozyskane środki w walutach cyfrowych takich jak np. Bitcoin czy Ethereum oferuje się tokeny czyli jednostki waluty cyfrowej powiązanej z ICO.

-Arbitraż giełdowy – Jest to dokonywanie transakcji, które niezależnie od zawirowań na giełdzie przyniosą inwestorowi zawsze pewny zysk, ponieważ jej charakterystyką jest znanie efektów, przed samym zawarciem transakcji. W teorii, arbitraż polega na zawarciu dwóch przeciwstawnych względem siebie pozycji, tak by po pewnym czasie oba te instrumenty zrównały się z sobą. Lecz, aby osiągnąć taki wynik trzeba ku temu dwóch takich samych instrumentów o innej specyfikacji, jednocześnie pamiętając, by oba te instrumenty niebyły zbyt płynne, gdyż w przypadku ich płynności, takowe instrumenty będą zawsze wyceniane po takiej, bądź też zbliżonej do siebie ceny, co bezapelacyjnie przekreśla jakiekolwiek szanse na udany arbitraż.

źródło: cryptonews.pl

 

Dowiedz się jak skutecznie handlować na platformie za pomocą zautomatyzowanego Auto Pilota!

   
 
BYBIT
 
Pomóż w promocji Bloga. Udostępnij treść!
0 0 votes
Article Rating

Autor Postu

 

Zacznij automatyzować swój handel już dziś!

   
300_300_pl.gif
 
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
 
AUVESTA
 
Copyright © All rights reserved. e-pasywnezarabianie.pl 2024 | Newsphere by AF themes.
Don`t copy text!
0
Dołącz do dyskusji w tym pościex