Komunikat biznesowy odnośnie sytuacji ze złotem!
Indeks metali szlachetnych Banku Światowego spadł o 9 proc. w trzecim kwartale 2022 r. (kw/kw), napędzany słabym popytem inwestycyjnym i fizycznym ze względu na siłę dolara amerykańskiego i wyższe stopy procentowe. Czynniki te przeważyły nad pozytywnym wpływem popytu typu „bezpieczna przystań” związanego z wojną na Ukrainie i rosnącą inflacją. Ceny srebra gwałtownie spadły (o 15 proc.) z powodu załamania popytu przemysłowego, podczas gdy ceny złota i platyny spadły o 8 proc. Po oczekiwanym spadku o 4 procent w 2022 r. przewiduje się, że indeks spadnie o 4 procent w 2023 r. w związku z oczekiwaniami historycznie wysokich stóp procentowych i obawami o możliwość globalnej recesji, która wpłynęłaby na działalność przemysłową.
Ceny złota spadły o 8 proc. w III kw. 2022 r. (kw/kw), ponieważ wzrost stóp procentowych i aprecjacja dolara przeważyły obawy o wzrost inflacji i ryzyka geopolityczne (wykres 17). Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych pięciokrotnie podniosła w tym roku stopy procentowe o łączne 3 punkty procentowe, co doprowadziło do wzrostu indeksu dolara amerykańskiego o 16 procent do najwyższego poziomu od 20 lat. Tymczasem rentowność 10-letnich skarbowych papierów wartościowych zabezpieczonych przed inflacją (TIPS) osiągnęła najwyższy poziom od lutego 2011 r., podnosząc koszt alternatywny inwestycji w aktywa o zerowej stopie zwrotu. W rezultacie zasoby złota w funduszach ETF spadały przez pięć kolejnych miesięcy. Fizyczny popyt na złoto nieznacznie wzrósł, ale według historycznych standardów pozostaje słaby. Popyt na biżuterię z Chin nieznacznie ożył w ostatnich miesiącach po złagodzeniu ograniczeń związanych z pandemią, podczas gdy import w Indiach wzrósł przed podwyżką ceł importowych z 7,5 do 12,5 procent. Banki centralne również nadal gromadziły złoto. Jednak fizyczne zakupy prawdopodobnie nie wystarczą, aby zrównoważyć trudności monetarne, z jakimi boryka się popyt inwestycyjny. Ponieważ podwyżki stóp procentowych będą prawdopodobnie kontynuowane w przyszłym roku, przewiduje się, że ceny złota spadną o 4 procent w 2023 roku.
Cena złota spadła z 1879 USD do 1614 USD od 13 czerwca 2022 r., a obecna cena wynosi 1656 USD. Złoto jest uważane za bezpieczną przystań, ale ważne jest, aby powiedzieć, że popyt na bezpieczną przystań napędzany obawami o Ukrainę jest równoważony siłą dolara amerykańskiego .
Popyt na dolara nadal rośnie, ponieważ Rezerwa Federalna kontynuuje podnoszenie stóp procentowych w celu powstrzymania gwałtownej inflacji. Wyższe stopy procentowe w USA zwiększają koszt alternatywny utrzymywania metalu o zerowej rentowności, a potencjał wzrostu dla złota pozostaje na razie ograniczony.
Dane o inflacji w USA sugerują, że Fed musi być bardziej agresywny, a przewodniczący Fed Jerome Powell powiedział, że urzędnicy amerykańskiego banku centralnego są mocno zdeterminowani, aby obniżyć inflację z najwyższych poziomów od czterech dekad i utrzymają ją do czasu wykonania zadania.
Inwestorzy zazwyczaj kupują złoto, aby zabezpieczyć się przed inflacją, ale obecnie mamy inną praktykę i skupiamy się na dolarze.
Agresywna polityka pieniężna amerykańskiego banku centralnego pozytywnie wpłynęła na dolara w okresie ostatnich kilku miesięcy, a najistotniejszą siłą stojącą za spadkiem ceny złota jest aprecjacja dolara amerykańskiego.
Z drugiej strony, jeśli Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych nadal będzie działać zbyt agresywnie, może to potencjalnie doprowadzić gospodarkę do głębokiej recesji. W rezultacie moglibyśmy zobaczyć ruch w kierunku bezpiecznych aktywów, a cena złota skorzystałaby, gdyby tak się stało.
Niedźwiedzie nadal kontrolują akcję cenową
Ci, których interesuje inwestowanie w towary takie jak złoto, powinni wziąć pod uwagę, że ryzyko dalszego spadku wciąż nie minęło.
Aprecjacja dolara amerykańskiego w ostatnich kilku miesiącach negatywnie wpłynęła na złoto, a cena tego szlachetnego metalu nie skoczy znacząco, dopóki Fed nie zmieni swojej polityki z jastrzębiej i wróci do luzowania monetarnego.
Ważny poziom wsparcia wynosi 1600 USD i jeśli cena spadnie poniżej tego wsparcia, będzie to mocny sygnał „sprzedaj”. Następna cena docelowa może wynosić około 1550 USD lub nawet mniej.
Z drugiej strony, jeśli cena skoczy powyżej 1750 USD, byłby to sygnał do handlu złotem i mamy otwartą drogę do oporu na 1800 USD.