Co to jest Ethereum? | Przewodnik dla początkujących
Ethereum będąc drugim co do wielkości rynkiem w świecie kryptowalut, przyciągnęło wiele uwagi zarówno inwestorów jak i entuzjastów kryptografii.
Ta stosunkowo nowa kryptowaluta nie tylko znacząco zmienia status quo, ale także pozwala na szybkie opracowywanie i wdrażanie nowych aplikacji. Ethereum zasadniczo umożliwia istnienie dziesiątek nowych i niezwykle innowacyjnych kryptowalut.
Podczas gdy użyteczność Ethereum jest oczywista dla programistów i całego świata technologii, wielu ludzi, którzy są mniej doświadczeni technicznie, ma problemy z jej zrozumieniem. Zaprojektowaliśmy ten przewodnik, by przyciągnąć zarówno tłumy, jak i odsłonić kogokolwiek od kompletnych osób początkujących i pośredniczących w kryptografii do tej potencjalnie zmieniającej gry kryptowaluty.
Ethereum vs. Bitcoin
Jeśli interesujesz się Ethereum, prawdopodobnie masz podstawową wiedzę o bitcoinie.
Wszystkie kryptowaluty są nieuchronnie porównywane z bitcoinami, co znacznie ułatwia zrozumienie.
Bitcoin został uruchomiony w 2009 roku jako pierwsza na świecie krypto-waluta, z jednym celem stworzenia zdecentralizowanej uniwersalnej waluty. Ta waluta nie wymagałaby pośredniczących instytucji finansowych, ale nadal zapewniałaby bezpieczne i ważne transakcje. Stało się to możliwe dzięki rewolucyjnej technologii zwanej „blockchain”.
Blockchain to cyfrowa księga rachunkowa, stale rejestrująca i weryfikująca rekordy. Służy do śledzenia i weryfikacji transakcji Bitcoin. Ponieważ globalna sieć węzłów komunikacyjnych utrzymuje blokadę, jest prawie nie do pokonania. Wraz z dodawaniem nowych bloków do sieci, są one stale sprawdzane.
Podobnie jak Bitcoin, Ethereum jest rozproszoną publiczną siecią blockchain. Podczas gdy zarówno Ethereum, jak i Bitcoin są kryptowalutami, którymi można handlować wśród użytkowników, istnieje wiele istotnych różnic między nimi.
Bitcoin, na przykład, wykorzystuje blockchain do śledzenia własności cyfrowej waluty, co czyni go niezwykle efektywnym elektronicznym systemem gotówkowym peer to peer. Natomiast Ethereum koncentruje się na uruchomieniu kodu programowania aplikacji. Deweloperzy aplikacji w dużej mierze wykorzystują go do płacenia za usługi i opłaty transakcyjne w sieci Ethereum.
Zarówno Bitcoin, jak i Ethereum są „zdecentralizowane”, co oznacza, że nie mają centralnego organu kontrolnego ani organu wydającego. Odpowiedni górnicy uruchamiają każdą sieć, sprawdzając transakcje, aby zdobyć Bitcoin (dla Bitcoin) lub eter (dla Ethereum).
Jeśli nadal masz problemy z dokonaniem rozróżnienia, słowa dr Gavina Wooda – jednego ze współzałożycieli Ethereum – mogą pomóc:
„Bitcoin to przede wszystkim waluta; jest to jedna konkretna aplikacja blockchain. Jednak nie jest to jedyna aplikacja. Przykładem podobnej sytuacji jest e-mail, który z pewnością pomógł go spopularyzować, ale jest też wiele innych. „
Dr Gavin Wood, współzałożyciel Ethereum
Ethereum to po prostu aplikacja blockchain dla zupełnie innego celu.
Co to jest Ethereum?
Mówiąc najprościej, Ethereum jest zdecentralizowaną platformą opartą na blockchain, na której można budować zdecentralizowane aplikacje (Dapps).
Pamiętaj, że blockchain to struktura, na której działa większość kryptowalut. Jest to baza danych bez centralnego serwera, który śledzi każdą transakcję i wymianę.
Wkrótce przejdziemy do zdecentralizowanych aplikacji – zwanych dappami – ale wiemy, że są to aplikacje, które służą konkretnemu użytkownikowi. Zapnij pasy, niektóre z tych dappów są niesamowite.
Atrakcyjność Ethereum polega na tym, że jest on zbudowany w sposób umożliwiający programistom tworzenie inteligentnych kontraktów. Inteligentne kontrakty to skrypty, które automatycznie wykonują zadania po spełnieniu określonych warunków.
Te inteligentne kontrakty są wykonywane przez Turing-complete Ethereum Virtual Machine (EVM), prowadzoną przez międzynarodową publiczną sieć węzłów.
Kryptowaluta sieci Ethereum nazywa się eterem. Ether obsługuje dwie różne funkcje:
Kompensuje pełne węzły, które zasilają jego sieć. Dzięki temu wszystko działa sprawnie na poziomie administracyjnym.
Płaci ludziom na podstawie inteligentnych warunków umowy. To właśnie motywuje użytkowników do pracy na platformie Ethereum.
Jeśli nadal jesteś trochę zdezorientowany, nie martw się. Podstawowa technologia jest skomplikowana nawet na podstawowym poziomie.
Pod koniec tego przewodnika będziesz lepiej rozumiał Ethereum niż 99,999% ludzi na świecie … i to całkiem dobry początek!
Prześledzimy rzeczy takie jak funkcjonowanie Ethereum, historia Ethereum i niektóre z ekscytujących dappów działających na platformie Ethereum.
Witaj w Wild Ride: Ethereum
W 2011 roku 17-letni chłopiec pochodzenia rosyjsko-kanadyjskiego o nazwisku Vitalik Buterin dowiedział się o Bitcoinie od swojego ojca.
W 2013 roku, po odwiedzinach deweloperów na całym świecie, którzy podzielali entuzjazm do programowania, Buterin opublikował białą księgę, w której zaproponował Ethereum.
W 2014 roku Buterin zrezygnował z University of Waterloo po otrzymaniu stypendium Thiel Fellowship w wysokości 100 000 $, aby móc pracować w Ethereum w pełnym wymiarze godzin.
W 2015 r. Uruchomiono system Ethereum.
W 2017 r. Ethereum osiągnęło limit na poziomie 36 miliardów dolarów.
Niezależnie od tego, czy patrzysz na to z punktu widzenia inwestycji, perspektywy technologicznej, czy jesteś świadkiem historii; Ethereum jest niezwykle ekscytujący.
Celem Buterina było doprowadzenie tej samej decentralizacji z Bitcoinów do czegoś więcej niż tylko waluty. Można to osiągnąć, budując pełnoprawny język programowania Turinga w bloku bloków Ethereum.
Biała księga Ethereum jest szczegółowo omawiana w przypadku niektórych potencjalnych przypadków użycia, które można zbudować za pomocą zdecentralizowanych aplikacji w sieci Ethereum. Lista jest długa:
- Token Systems
- Financial Derivatives
- Identity and Reputation Systems
- File Storage
- Banking
- Centralized Autonomous Organizations
- Insurance
- Data Feeds
- Cloud Computing
- Prediction Markets
Budując te aplikacje w sieci Ethereum, te dappy mogą wykorzystywać blockchain Ethereum zamiast tworzyć własne.
Maszyna wirtualna Ethereum
Wczesne aplikacje typu blockchain, takie jak Bitcoin, zezwalały użytkownikom tylko na zestaw wstępnie zdefiniowanych operacji. Na przykład Bitcoin został stworzony wyłącznie do działania jako kryptowaluta.
W przeciwieństwie do tych wczesnych projektów blockchain, Ethereum pozwala użytkownikom tworzyć własne operacje. Umożliwia to maszyna wirtualna Ethereum (EVM). Jako środowisko uruchomieniowe Ethereum, EVM wykonuje inteligentne kontrakty. Ponieważ każdy węzeł Ethereum uruchamia EVM, aplikacje na nim zbudowane czerpią korzyści z tego, że są zdecentralizowane, bez konieczności tworzenia własnych bloków blokowych.
Inteligentne kontrakty
Inteligentne kontrakty to ciągi kodu komputerowego zdolne do automatycznego wykonywania po spełnieniu określonych z góry warunków.
Zamiast wymagać od jednego centralnego autorytetu, aby powiedzieć “yay” or “nay”, kontrakty te są obsługiwane samodzielnie. To nie tylko usprawnia cały proces, ale także czyni go bardziej sprawiedliwym i obiektywnym.
Należy pamiętać, że jest to tylko bardzo prosty przykład. Wiele inteligentnych kontraktów jest niezwykle złożonych i może zdziałać cuda.
Inteligentne kontrakty mogą zautomatyzować różnorodne zadania, nie wymagając pośredników. Wszystkie inteligentne potrzeby kontraktowe to zapisane w nim arbitralne reguły.
A teraz przejdźmy do Dappów.
Zdecentralizowane aplikacje (Dapps)
Większość z nas dość dobrze rozumie, czym jest aplikacja. Aplikacja jest formalnie zdefiniowana jako program lub oprogramowanie zaprojektowane i napisane w celu spełnienia określonego celu użytkownika. Codziennie używamy aplikacji: aplikacje pozwalają nam sprawdzać stan konta bankowego czy przeglądać transmisję na żywo obrazów.
Dappy obsługują podobne funkcje, ale działają na całej sieci węzłów, a nie na centralnym źródle. Fakt, że są zdecentralizowane, daje dappom ogromną przewagę nad tradycyjnymi aplikacjami.
W wielu przypadkach użytkownicy frontonu nie mogą nawet odróżnić aplikacji od zwykłych aplikacji. Dappy zazwyczaj używają aplikacji internetowych HTML / JavaScript do komunikacji z łańcuchem blockchain, wyświetlając to samo użytkownikom, jak wiele aplikacji, z których już dziś korzystasz….