Technologia Blockchain. Rynek pracy i trendy wynagrodzeń
Tylko w Stanach Zjednoczonych w sierpniu 2018 roku, zgłoszonych zostało około 2000 projektów dotyczących technologii blockchain. Jest to wzrost o 300 procent w porównaniu do danych z zeszłego roku.
Branża blockchain szczególnie wzrosła w ciągu ostatnich dwóch lat. Obecnie, coraz większe zastosowanie widoczne jest też w innych branżach. Poza platformami kryptowalut, użycie technologii blockchain znajdują zainteresowanie w globalnych sieciach łańcucha dostaw, rynkach usług finansowych, rządowych systemach protokołów i sektorach opieki zdrowotnej.
Blockchain może kwestionować tradycyjne modele dostaw. Jego integracja z istniejącymi systemami może dać firmom ogromną przewagę nad konkurencją, stąd obecny pęd do jej przyjęcia.
Wzrost popularności blockchain, spowodował również wzrost zapotrzebowania na wykwalifikowanych praktyków. Ponad 1520 firm szuka obecnie zdecentralizowanych specjalistów ds. Technologii Blockchain.
Raporty z rynku pracy
Liczba ofert pracy związanych z blockchain wzrosła ponad czterokrotnie od 2016 r. Według statystyk opracowanych przez Burning Glass Technologies w 2016 r. było około 1838 stanowisk związanych z blockchain. Do końca 2017 r. liczba ta wzrosła do 3,958. Dane z 2018 r. zwiększyły te statystyki, a do tej pory jest 5000 wolnych ofert pracy.
Według ostatnich badań przeprowadzonych przez Glassdoor, w sierpniu istniało 1775 miejsc pracy związanych z blockchain tylko w Stanach Zjednoczonych. Jest to wzrost o 300 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.
Rynek niezależny również przeżywa olbrzymie zapotrzebowanie na profesjonalistów blockchain. Według raportu Upwork wydanego w listopadzie 2017 r. robotyka, bitcoin i blockchain prowadziły na szczycie listy najbardziej popularnych miejsc pracy.
W tym czasie dyrektor generalny sieci, Stephane Kasriel, mówił o zmieniających się trendach, wskazując że gwałtowny wzrost popytu na te umiejętności był prawdopodobnie wskaźnikiem ich roli w „przyszłości pracy”.
Do lipca 2018 r. umiejętności w zakresie blockchainu znalazły się na szczycie rankingu.
Dla przykładu Google Cloud obsługuje blockchain i integruje się z wieloma zdecentralizowanymi aplikacjami technologicznymi. Duże firmy, takie jak Bank of America, regularnie szukają programistów z bogatym doświadczeniem w technologii cloud, blockchain oraz finansach.
Wynagrodzenie dla pracowników technologii Blockchain
Średnie dochody niezależnych pracowników tzw. freelancerów blockchain w Stanach Zjednoczonych dochodzą nawet do 250 $ za godzinę. Z drugiej strony, inżynierowie blockchain pełno etatowi zarabiają średnio około 130 000 USD rocznie. Stanowi to znacznie więcej niż 105 000 USD, które zarabiają „zwykli” programiści i informatycy.
Wyniki te są potwierdzone raportem opublikowanym przez CEO firmy Burning Glass, Matta Siegelmana. Liczby te jednak wahają się w zależności od regionu. Programiści z Nowego Jorku mogą na przykład zarobić średnią roczną pensję w wysokości 158 000 USD. W niektórych krajach europejskich, takich jak Szwajcaria, wiele osób zarabia od 120 000 do 180 000 USD.
Dlaczego pracownikom blockchain płacą tak wysokie kwoty?
Po pierwsze, ich umiejętności zawodowe mają charakter techniczny, a obszar ten charakteryzuje się na ogół wysokimi wskaźnikami rynkowymi. Po drugie, firmy wymagające tego typu umiejętności zwykle znajdują się w miastach o wysokich kosztach utrzymania, co powoduje wzrost średniej pensji. Po trzecie, popyt na doświadczonych pracowników blockchain wciąż przewyższa podaż, a więc konkurencja w tym obszarze podnosi płace.
Pięć miast w USA które mają największe zapotrzebowanie na zdecentralizowanych specjalistów ds. Technologii Blockchain to Nowy Jork, San Francisco, San Jose, Chicago i Seattle. Natomiast poza Stanami Zjednoczonymi są to: Londyn, Singapur, Toronto, Hongkong i Berlin. Miasta te klasyfikują się na liście ośrodków o największej liczbie ofert pracy blockchain.
Pięciu największych pracodawców według raportu Siegelmana to: ConsenSys, IBM, Coinbase, Figure i Oracle. Firmy KPMG i Accenture (doradztwo finansowe), również zatrudniają pracowników z tej dziedziny, aby doradzać klientom najlepsze rozwiązania poprzez zastosowanie tej nowoczesnej technologi.