20 kwietnia 2024

Zanim zainwestujesz w crypto – przeczytaj, Giełdy kryptowalut będą działać jak banki?, Skoków na altach nie będzie – kryptouserzy mogą być rozczarowani

5 min read


Kryptowaluty: co powinieneś wiedzieć przed zainwestowaniem

Ci, którzy wierzą, że kryptowaluta to chwilowa moda, są zaskoczeni tym, jak rynek się rozwija. Oto kilka rzeczy, które warto wiedzieć o inwestowaniu w kryptowaluty.

Kryptowaluty są ryzykowną inwestycją

   
 

Niektórzy eksperci inwestycyjni, wraz ze znanymi inwestorami, takimi jak Warren Buffett , Charlie Munger i T. Boone Pickens, wyrażają niechęć do kryptowalut.

„Nie ma praktycznie żadnych strategii inwestycyjnych, które są gorszymi pomysłami niż kupowanie kryptowalut. […]Nie ma wewnętrznej wartości w bitcoinach, a spekulanci kupują z nadzieją, że ktoś przyjdzie i zapłaci więcej. W przeciwieństwie do tradycyjnych firm, nie ma sposobu na wycenę kryptowalut innych niż teoria większego głupca” – mówi Robert Johnson, profesor finansów na Creighton University w Nebrasce.

Rynek kryptowalutowy jest bardzo niestabilny w swoich cenach, Przykładem jest Bitcoin, którego cena zmieniała się od wyceny w wysokości kilkuset dolarów do ponad 17 000 USD w 2017 roku. Nie ma sposobu na ustalenie czy wartość BTC w dalszej przyszłości wzrośnie czy zmaleje. Na rynku istnieje ponad 200 różnych coinów, których ceny także są nieprzewidywalne. Każdy inwestor, który czuje się niekomfortowo z powodu dużej zmienności i ryzyka, powinien zastanowić się czy kryptowaluty są dla niego. To samo dotyczy tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na utratę całej swojej inwestycjii.  Ale Russell Korus – współzałożyciel i dyrektor generalny EZ Exchange w Toronto twierdzi, że ci inwestorzy, którzy chcą zainwestować w kryptowaluty i uniknąć zbyt dużego ryzyka, powinni skupić się właśnie na bitcoinie. Najstarsza i najpopularniejsza kryptowaluta, wielokrotnie wykazała odporność na zagrożenia technologiczne, konflikty społeczne i próby interwencji rządu.

 
 

Kryptowaluty nie są trwałe

Inną kwestią, którą należy omówić jest trwałość aktywów kryptograficznych. Ponieważ kryptowaluty są wirtualne i nie mają centralnego magazynu, możliwe jest całkowite usunięcie salda konta. Awaria komputera, bez kopii zapasowej może zniszczyć zapas kryptowalut. Jeśli użytkownik utraci klucze prywatne, kryptowaluta jest nie do odzyskania. Oszuści mogą również przejąć kontrolę nad kontem mobilnym kogoś, podszywając się pod właściciela konta.

Jak minimalizować ryzyko

Aby zminimalizować ryzyko dużej straty można zainwestować tylko niewielką sumę w kryptowaluty. Mike Alfred, współzałożyciel i dyrektor generalny Digital Assets Data w Denver, uważa, że każdy inwestor powinien posiadać do 5% aktywów bitcoina. Dołączył do niego David Tawil, prezes Maglan Capital, który poleca inwestorom przeznaczyć od 2% do 3% środków na aktywa kryptograficzne. Istnieje rosnąca klasa inwestorów, doradców i zwykłych ludzi, którzy wierzą, że waluta cyfrowa zmieni usługi finansowe. Tawil jest pewien wpływu kryptowalut, ale nie jest pewien, która waluta przeważy. Podczas gdy bitcoin jest wyraźnym liderem, nie ma gwarancji, które aktywa cyfrowe ostatecznie zostaną przyjęte.

Giełdy kryptowalut zaczną udostępniać dane klientów?

Weszły w życie nowe zalecenia dotyczące regulacji wirtualnych aktywów. Od teraz giełdy kryptowalut będą musiały udostępniać dane swoich klientów.

Nowe regulacje FATF

Organizacja międzyrządowa – FATF (Financial Action Task Force) – sfinalizowała swoje zalecenia, dotyczące regulacji giełd kryptowalutowych w 37 krajach członkowskich. Nowe standardy wymagają, aby dostawcy usług wirtualnych aktywów (w tym giełdy kryptowalut), przekazywali między sobą informacje klientach. Informacje mają dotyczyć transferu środków między firmami. Ostateczna wersja rekomendacji, opublikowana przez Coindesk, stwierdza:

“[…] uzyskiwać, przechowywać wymagane i dokładne informacje o nadawcy oraz wymagane informacje o odbiorcy i przesyłać informacje do instytucji beneficjentów, […] jeśli takie istnieją. Ponadto kraje powinny zapewnić, aby instytucje korzystające […] uzyskały i posiadały wymagane (niekoniecznie dokładne) informacje o inicjatorze oraz wymagane i dokładne informacje o beneficjentach.”

Zgodnie z dokumentem, wymagane informacje dla każdego przelewu obejmują:

  • nazwę jednostki inicjującej (tj. klienta wysyłającego)
  • numer konta inicjatora wykorzystywanego do przetwarzania transakcji
  • fizyczny adres inicjatora lub krajowy numer identyfikacyjny
  • nazwę beneficjenta
  • numer rachunku beneficjenta wykorzystywany do przetwarzania transakcji

Egzekwowanie zaleceń

Według wytycznych osoby, korzystające z portfeli kryptograficznych, mogą zostać wyznaczone jako VASP (Virtual Asset Service Providers – Producenci Usług Wirtualnych Aktywów). Takie osoby podlegać będą wymogom licencyjnym – przynajmniej jeżeli transakcje zachodzą w celach biznesowych. Osoby fizyczne nie są uznawane za VASP, jeśli dokonują jednorazowego transferu środków lub używają kryptowalut do kupowania towarów lub usług.

 
 
REKLAMA
 

Bitcoin wzrośnie, ale altcoiny tego nie odczują

Zdaniem Petera Brandta, doświadczonego handlarza i autora, Bitcoin znów będzie przebijał kolejne bariery, ale altcoiny na tym nie zyskają.

Analizy Brandta

Brandt od jakiegoś czasu stał się ważnym głosem w kwestiach prognoz cen kryptowalut. W ostatnim wpisie na Twitterze przypomniał ostatnie ich wielkie skoki. W grudniu 2017 roku Bitcoin osiągnął rekordową do dziś wartość, a razem z nim rekordy biły praktycznie wszystkie altcoiny. Obecnie jednak zdaniem Brandta BTC nie będzie miał wielkiego efektu na pozostałe kryptowaluty:

Maniacy kryptowalut spodziewają się takich samych skoków na altach – mogą być niezwykle rozczarowani.

Peter Brandt w ostatnim czasie był w stanie dobrze przewidzieć sytuację z Bitcoinem na rynkach. Jego zdaniem nie ma drugiego takiego rynku, jak Bitcoin. Na początku czerwca ostrzegał, że to z pewnością nie jest ostatnie słowo BTC, gdy przebijał on pułap 8 tysięcy dolarów.

Sceptycyzm względem altów

Analiza Brandta pojawiła się tuż po gwałtownych spadkach BTC, które zaliczył w nocy z 26 na 27 czerwca. Obecnie walczy, aby znów przekroczyć pułap 12 tysięcy USD. W ostatnich dniach był on w stanie dojść nawet do poziomu 13800 dolarów, jednak po korekcie altcoiny ucierpiały nawet mocniej.

 
 
Pomóż w promocji Bloga. Udostępnij treść!
0 0 votes
Article Rating

Autor Postu

 

Zacznij automatyzować swój handel już dziś!

   
300_300_pl.gif
 
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
 
AUVESTA
 
Copyright © All rights reserved © e-pasywnezarabianie.pl | Newsphere by AF themes.
Don`t copy text!
0
Dołącz do dyskusji w tym pościex