Tokeny a kryptowaluty – różnice
W ekonomii „tokenem” nazywamy przedmioty numizmatyczne, inne niż monety i banknoty. Są to wszelkiego rodzaju żetony, spotykane w kasynach, a także vouchery, karty podarunkowe oraz bony.
Tak, jak bitcoin czy litecoin to wirtualna moneta, cyfrowy pieniądz, tak token to wirtualny żeton. Jego wydawanie jest związane z procesem tokenizacji.
Token może pełnić rolę pieniądza. Można nimi płacić za, zazwyczaj ściśle określony, rodzaj usług. Najczęściej tokeny są związane z jakimś projektem, firmą lub osobą. Na przykład, tokenami danej firmy można płacić za jej usługi, poprzez jej aplikacje i platformę. Zastępują one tradycyjną gotówkę. Pozwalają na szybkie, zdecentralizowane, oparte na inteligentnych umowach rozliczenia, przy użyciu technologii blockchain.
Token może służyć także jako kryptograficzne potwierdzenie własności, np. akcji jakieś spółki. Takie tokeny nazywamy Security Tokens i są one rodzajem papierów wartościowych.
Tokeny są emitowane często w ramach ICO. Blockchainowy startup emituje cyfrowe żetony, a następnie sprzedaje je jako cegiełki, aby sfinansować swój projekt.
Tokenami można oznaczać także produkty, by móc je śledzić, np. w łańcuchu dostaw lub by przypisywać im własność.
Token a coin – różnica
Różnica pomiędzy tokenem a kryptowalutą jest mało istotna dla zwykłego użytkownika i w praktyce niczym się one między sobą nie różnią. Najprościej rzecz ujmując, kryptowaluta posiada swój własny blockchain stworzony na potrzeby tej kryptowaluty. Jest ona monetą podstawową dla tego blockchainu. Tymczasem token jest żetonem, który korzysta z blockchainu danej kryptowaluty. Najczęściej opłaty za przelewy tokenów są pobierane w tej kryptowalucie.
Na przykład, sieć ethereum pozwala na generowanie własnych tokenów. Tokeny korzystają z blockchainu ethereum (np. OmiseGO). Są jedynie żetonami, które służą do płatności lub mają jakieś funkcje w aplikacjach (dApps) zbudowanych w oparciu o sieć ethereum.