3 marca 2024

Programy rządu Stanów Zjednoczonych skoncentrowane na Satoshi Nakamoto

5 min read
   
 

Kim jest Satoshi Nakamoto? Tożsamość tej osoby lub grupy może być już kwestią czasu. Ta nieuchwytna postać opracowała pierwszą na świecie kryptowalutę Bitcoin. Dla Nakamoto udało się pozostać anonimowym, pomimo ogromnych wysiłków zarówno prywatnych, jak i rządowych organizacji. Jak się dowiadujemy agencje rządowe wysokiego szczebla z całego świata zaangażowały się w tropienie tajemniczego twórcy Bitcoina. Zastanówmy się przez chwilę nad niektórymi technikami i programami rządowymi skoncentrowanymi na zdemaskowaniu tego finansowego geniusza.

 

Najnowsze dochodzenia

 

Niedawny raport dochodzeniowy przeprowadzony przez Daniela Oberhaus podkreśla zakres “dochodzeniowy” rządowych programów Nakamoto. W swoim styczniowym raporcie śledczy złożył wniosek co do tej sytuacji w CIA jak i FBI. W swojej petycji pyta agencje, czy znają tożsamość Satoshi Nakamoto, a jeśli nie to jakie programy weryfikacyjne istnieją w związku z tym zadaniem.

 
 

CIA odesłała wniosek z tzw. Odpowiedzią Glomar, w której agencja po prostu mówi: “Nie możemy potwierdzić ani zaprzeczyć istnieniu żądanych dokumentów.” CIA często używa odpowiedzi Glomar do opisania operacji, które są najwyższym poziomem bezpieczeństwa narodowego.

 

Dlaczego rząd USA interesuje się  Satoshi Nakamoto?

 

Istnieje wiele powodów, dla których rząd USA próbuje wyśledzić Nakamoto. Po pierwsze, Nakamoto ma podobno ponad milion Bitcoinów. Bitcoin osiągnął rekordową wysokość około 20 000 $ w 2017 roku, nieuchwytny twórca jest więc w posiadaniu fortuny w krypto. W związku z tym znacznie wzrosło globalne zainteresowanie rządowe Nakamoto.

Administracja Obamy prowadzi dochodzenie

 

Wygląda na to, że administracja Obamy obawia się prawdziwych intencji Nakamoto. Bitcoin odnotował rekordowy wzrost zainteresowania w administracji Obamy. Ten wzrost sprawił, że rządowi eksperci doszli do wniosku, że “popularność bitcoinów” może siać spustoszenie dzięki kontroli Stanów Zjednoczonych nad globalną gospodarką, umożliwiając krajom całkowite obejście dolara amerykańskiego.

Obawy te podsycał również fakt, że twórca Bitcoina mieszkał w wrogim kraju, takim jak Chiny czy Korea Północna.

Pewne obawy rządu USA już zostały – dopełnione! Wenezuela uruchomiła narodową krypto walutę w 2017 r., znaną jako Petro. Manewr ten został przeprowadzony w celu zwalczania rosnącej inflacji z powodu miażdżących sankcji gospodarczych nałożonych przez USA na kraj. Rosja, inny kraj wobec amerykańskich sankcji, ogłosiła, że w najbliższych miesiącach opracuje także kryptowalutę narodową o nazwie Crypto Ruble.

 

NSA

 

 

Bloger o nazwisku Alexander Muse zamieścił kilka interesujących wniosków, które sugerują, że Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) może wiedzieć, kim jest prawdziwy Satoshi Nakamoto.

Według źródeł Muse, agencja wykorzystała zaawansowaną technologię próbkowania pisania, aby wyśledzić nieuchwytnego twórcę Bitcoin.

 
 

W swoich postach na blogu Muse opisuje, w jaki sposób NSA zastosowała technikę znaną jako stylometria. Stylometria bada styl pisania osoby, aby znaleźć znaną terminologię i strukturę zdania. Każdy pisze w szczególny sposób, nawet Nakamoto. Nakamoto pozostawił po sobie ślad postów i blogów dotyczących Bitcoinów. Wygląda na to, że te ślady mogły doprowadzić do jego wykrycia.

 

Programy rządowe: PRISM

 

Muse uważa, że NSA porównała pismo Nakamoto je z bilionami innych postów online. W swoim raporcie twierdzi, że NSA zebrała wszystkie wcześniejsze pisma Nakamoto i “przepuściła” je przez dwa, główne rządowe programy szpiegowskie. Po pierwsze, NSA korzystała z protokołu PRISM.

PRISM – a więc program który zapewnia tym organizacjom możliwość przeglądania wszystkich informacji przesyłanych za pośrednictwem platform. Jest zatwierdzony przez władze federalne i ma poparcie sądowe.

 
FreeBitco
 

Ten tajny program wyszedł na jaw dzięki staraniom słynnego już demaskatora Edwarda Snowdena. The Washington Post był pierwszą agencją prasową, która odkryła historię PRISM wraz z wieloma innymi  krajowymi programami szpiegowskimi.

 

 

Programy rządowe: MUSCULAR

 

Po uruchomieniu śledztwa w sprawie Nakamoto przez PRISM, Muse uważa, że NSA wykorzystała swój sekretny program MUSCULAR, aby sfinalizować swoje poszukiwania. MUSCULAR umożliwia NSA kopiowanie dowolnych danych przesyłanych za pośrednictwem krajowych kabli światłowodowych. Śledczy bloger cytuje nienazwane źródło, które potwierdziło, że cały proces trwał mniej niż miesiąc.

Oczywiście historia Muse nie ujawnia, kim jest Satoshi Nakamoto. Wyjaśnia że jego źródło potwierdza, że NSA i CIA znają prawdziwą tożsamość Nakamoto, ale nie udostępniają informacji społeczeństwu. Może upłynąć kilka lat, zanim którakolwiek z tych informacji stanie się publicznie dostępna. Obecnie CIA i NSA odtajniają dokumenty do publicznej wiadomości po dziesięciu latach na żądanie. CIA automatycznie publikuje raporty po dwudziestu pięciu latach.

 

Ok, więc kim jest Satoshi?

 

Jak można sobie wyobrazić, wysiłki badawcze Muse w połączeniu z odpowiedzią Glomara, którą otrzymał Daniel Oberhaus, pomogły podsycić przekonanie, że być może rząd USA wie, kim może być twórca Bitcoin. Jeśli te organizacje mają dostęp do tych informacji to nie ujawniają tego faktu publicznie.

 
LigaBtc
 

Wyniki NSA Niejasne

 

Można by pomyśleć, że gdyby NSA zakończyła poszukiwania i odkryła, że twórca Bitcoina pochodził z wrogiego kraju, to przekazaliby te informacje władzom, ale nie ogółowi społeczeństwa. Obecnie kryptowaluty cieszą się rosnącą popularnością w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie, a analitycy przewidują przyszły wzrost w nadchodzących latach. Podczas gdy rynek krypto rozszerza się, podobnie dzieje się z zaciekawieniem co do  twórcy Bitcoina. Ta rosnąca ciekawość doprowadziła również do wzrostu liczby teorii spisku Bitcoinów również w przestrzeni kryptograficznej.

 

 

 

Pomóż w promocji Bloga. Udostępnij treść!
0 0 votes
Article Rating

Autor Postu

 

Zacznij automatyzować swój handel już dziś!

   
300_300_pl.gif
 
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
 
AUVESTA
 
Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Don`t copy text!
0
Dołącz do dyskusji w tym pościex