2 marca 2024

Jak ustalana jest cena złota?

3 min read
   
 

Jedynym towarem, na który zawsze jest popyt, jest złoto. Jak widać, cena złota nigdy nie jest statyczna. Ciągle się zmienia. Od czego więc zależy cena złota i od jakich czynników to zależy? Czas o tym porozmawiać.

Koszt uncji kształtuje się na podstawie wielu czynników. Oprócz czynników ekonomicznych brane są pod uwagę również czynniki społeczne. Najważniejsze z nich to:

Kurs dolara

To kolejny czynnik, który może decydować o przyszłej wartości metalu szlachetnego. Kiedy dolar traci na wartości, cena uncji złota gwałtownie rośnie. I odwrotnie, gdy dolar umacnia się w stosunku do euro. Możesz łatwo śledzić kształtowanie się cen żółtego metalu w ostatnich latach, kiedy światowa waluta wyraźnie wzrosła.

Klęski żywiołowe i epidemie

Podczas takich incydentów produkcja złota spada, a cena złota wzrasta. Co więcej, podczas pandemii lub klęski żywiołowej złoto jest najbardziej chronionym aktywem, który zapewnia spokój ducha. Dobrym tego przykładem jest rosnące zainteresowanie inwestowaniem w złoto w 2020 roku podczas pandemii COVID-19.

Podobnie, jak w przypadku klęsk żywiołowych, na cenę złota wpływają niestabilność polityczna, wojny i kryzysy gospodarcze. W warunkach niestabilności gospodarczej ludzie wolą inwestować w klasyczne instrumenty inwestycyjne, które nie ulegną natychmiastowej deprecjacji. W związku z tym złoto cieszy się dużym popytem, ​​a jego cena rośnie.

Zachowanie inwestora

Kupując wyroby ze złota lub towary ze złotem, istnieje ogromne zapotrzebowanie na ten metal szlachetny. Jak wszyscy wiemy, im większe zapotrzebowanie na daną rzecz, tym jest ona droższa. Powody kupowania są bardzo zróżnicowane. Może to być niestabilność finansowa lub poprawa jakości życia w określonym obszarze. Mając duże dochody, ludzie zaczynają kupować więcej biżuterii, a to zwiększa popyt. Kiedy istnieje prognoza nieuchronnego wzrostu kosztu uncji, górnicy złota również nie siedzą bezczynnie. Natychmiast sprzedają wszystkie pozostałe ilości żółtego metalu i wszystko trafia na rynek światowy. Można to wytłumaczyć chęcią uzyskania jak największego zysku ze sprzedaży, zwłaszcza że postęp technologiczny może znacznie obniżyć koszty wydobycia złota.

Wielkość wydobycia złota w kontekście różnych krajów

Im więcej wydobywa się złota, tym jest ono tańsze. Niestety, nawet przy ulepszonej technologii wydobycie złota na całym świecie nie rośnie. Wręcz przeciwnie, ma tendencję do zmniejszania się. To z kolei prowadzi do wzrostu ceny żółtego metalu.

Wszystkie te czynniki mają wpływ zarówno na globalną cenę złota, jak i ustalanie cen na rynkach samorządowych. Dlatego w obrębie jednego kraju kurs złota może różnić się od oficjalnego kursu londyńskiego, ale tendencje w kierunku jego wzrostu lub spadku na całym świecie pozostają takie same.

 
AUVESTA
 
Pomóż w promocji Bloga. Udostępnij treść!
0 0 votes
Article Rating

Autor Postu

 

Zacznij automatyzować swój handel już dziś!

   
300_300_pl.gif
 
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
 
AUVESTA
 
Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Don`t copy text!
0
Dołącz do dyskusji w tym pościex