22 maja 2024

Giełdy, kryptowaluty, forex, Darmówki!

Wiadomości crypto online!

Co wybrać do inwestycji? Bitcoina czy…złoto?

4 min read
   
 

Często porównuje się kryptowaluty do bezpiecznej przystani, takiej jak złoto. Analitycy Morningstar podjęli się porównania Bitcoina ze złotem. Co z tego wynikło?

W związku z imponującym wzrostem cen kryptowalut w 2017 r., przyciągnęły one uwagę nawet niezbyt doświadczonych inwestorów. Nastąpił również ogromny wzrost zainteresowania zastosowaniem technologii blockchain. Poza rosnącym szumem medialnym, wiele osób skłania się ku idei, że kiedyś kryptowaluty mogą zastąpić złoto jako jedno z najbardziej popularnych i akceptowanych na całym świecie aktywów inwestycyjnych. Nie ma się co dziwić tej idei, gdyż tradycyjnie ten kruszec jest wydobywany w kopalniach przy użyciu ciężkiego sprzętu i głębokich tuneli, a również jego przetapianie wymaga różnych rozwiązań technicznych. Pomysł zastąpienia tych pracochłonnych działań za pomocą komputerów jest wyjątkowo kuszący.

 
FreeBitco
 

Analitycy Morningstar podjęli się analizy takiego rozwiązania i porównali ze sobą złoto i kryptowaluty pod względem wybranych kryteriów. Pod uwagę wzięto: płynność, funkcjonalność, ograniczoną podaż, przyszłość popytu i trwałość. Wyniki tej analizy przedstawiają się następująco.

Czy złoto jest bezpieczną przystanią?

 

Płynność

Tak. Rynek złota cechuje się wysoką płynnością zarówno w znaczeniu aktywa fizycznego, jak i inwestycyjnego. Co więcej, dzięki globalnej akceptacji jego wartości, jego płynność przekracza granice państw.

Funkcjonalność

Tak. Największym przejawem popytu na złoto jest biżuteria. Ta kategoria stanowi ponad połowę globalnego popytu na ten kruszec. 10% popytu na złoto obejmuje zastosowanie przemysłowe. Jak widać, złoto cechuje się dużą funkcjonalnością.

Ograniczona podaż

Tak. Jak wszystkie wydobywane surowce, również zasoby złota na świecie są ograniczone. Z czasem pozyskanie „nowego” złota staje się coraz trudniejsze i wzrastają koszty jego wydobycia. Pomimo, że złoto może być przedmiotem recyclingu, to jednak należy spodziewać się wzrostu jego cen, gdyż posiadający ten kruszec nie będą zbyt skłonni go sprzedać, a jeżeli już, to z pewnością po wysokiej cenie.

Przyszłość popytu

Tak. Często trudno jest przewidzieć zmiany dotyczące popytu w przyszłości na różne aktywa, zanim się one nie wydarzą na rynku. Jednakże opierając się na długiej historii używania biżuterii i jej trwającym od wieków znaczeniu kulturowym, które kształtują wpływ na jej spostrzeganą wartość, złoto ma solidną podstawę co do przyszłego popytu.

 
MOONCE SPACE
 

Trwałość

Tak. Złoto nie psuje się, nie rdzewieje i wymaga znikomej konserwacji. Wartość tego kruszcu nie spadnie z powodu osłabienia jakości poszczególnych jego kawałków.

Ocena Bitcoina według kryteriów Morningstar

Analitycy Morningstar zastosowali te same kryteria oceny w stosunku do najbardziej popularnej kryptowaluty – Bitcoin. Wyniki ich analizy przedstawiają się następująco:

 

Płynność

Nie. Wolumen na rynku wydaje się być wystarczająco wysoki, aby zaoferować odpowiednią płynność. Jednak przy obecnych poziomach handlu dzienny wolumen obrotu obejmuje tylko 0,5% wszystkich istniejących bitcoinów. Wolumen obrotu złotem jest ponad 5 razy wyższy i prawie 3% całego istniejącego złota jest codziennie przedmiotem handlu.

Funkcjonalność

Nie. Technologia blockchain ma ogromny potencjał w całej różnorodności zastosowań, a Bitcoin jest najbardziej popularną kryptowalutą. Jednak obecne możliwości wykorzystania Bitcoina w transakcjach handlowych są wciąż znacznie ograniczone, a przyszłość tego rozwiązania niepewna. Jest to częściowo spowodowane stosunkowo długim czasem realizacji transakcji. Dla porównania, złoto ma więcej zastosowań niż tylko inwestycje……..

 

Pomóż w promocji Bloga. Udostępnij treść!
0 0 votes
Article Rating

Autor Postu

 

Zacznij automatyzować swój handel już dziś!

   
300_300_pl.gif
 
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
 
AUVESTA
 
Copyright © All rights reserved. e-pasywnezarabianie.pl 2024 | Newsphere by AF themes.
Don`t copy text!
0
Dołącz do dyskusji w tym pościex