Jak wykrywać i unikać manipulacji na rynku kryptowalut?
Czym jest manipulacja rynkiem kryptowalut?
Często się zastanawiamy, kiedy dana crypto wzrośnie lub spadnie. Nie zastanawiamy się jednak…Kto Tym Steruje! Poniżej odpowiedź 🙂
Zanim zaczniemy, zdefiniujmy manipulację na rynku: manipulacja na rynku to celowa próba sztucznego wpłynięcia na ogólne zachowanie rynku lub wartość określonych aktywów.
Ponieważ mówimy o rynku kryptograficznym, w takim przypadku aktor lub grupa aktorów zazwyczaj tworzy iluzję lub rozpowszechnia plotki w celu zaniżenia lub zawyżenia cen rynkowych, aby mogli wyjść z zyskami, podczas gdy wszyscy inni ponoszą straty. Wszystko jest tutaj dozwolone: fałszywe wiadomości, fałszywe sygnały rynkowe, ogromna liczba fałszywych zamówień itp.
Czasem tacy aktorzy posuwają się naprawdę daleko; płacą influencerom i celebrytom za wykorzystanie swojej sławy do promowania określonych aktywów, pompują ich cenę, a następnie sprzedają, gdy są na szczycie cenowym.
Jednak manipulacja rynkiem nie narodziła się w erze kryptograficznej i istnieje od samego początku rynku, więc większość rodzajów manipulacji na rynku kryptograficznym można zastosować też na każdym innym rynku.
Cztery sposoby manipulacji rynkiem kryptowalut
Przyjrzyjmy się teraz bliżej niektórym popularnym i dobrze znanym sposobom manipulowania rynkiem kryptowalut.
Pompa i zrzut
Pump and dump to jedna z najczęściej stosowanych strategii manipulacji na rynku, z którymi możesz się spotkać. Prawdopodobnie widziałeś film Martina Scorsese „Wilk z Wall Street”, prawda? A przynajmniej na pewno słyszałeś historię Jordana Belforta i jego firmy Stratton Oakmont; ich przypadek to tylko jeden z wielu przykładów tego, jak działają schematy pomp i zrzutów. Krypto pompa i zrzut nie różni się zbytnio od tego, który można spotkać na giełdzie. Grupa ludzi (zwykle sami twórcy kryptowaluty) kupuje znaczną ilość określonej kryptowaluty, zwykle nieznanej o niskim wolumenie obrotu, a następnie rozpowszechnia „wiadomości” i „plotki” w mediach społecznościowych (szczególnie celując w kanały Reddit, Telegram i serwery Discord, na których przesiaduje większość entuzjastów kryptowalut) i czeka, aż wiadomość dotrze do każdego łatwowiernego inwestora, jednocześnie kontynuując kupowanie określonej kryptowaluty w dużych ilościach, aby naśladować zwiększone zainteresowanie. Kiedy cena zostanie podniesiona do potencjalnego maksimum, handlowcy, którzy uczestniczą w tej strategii manipulacji, szybko wypłacają pieniądze, obniżając cenę monety i pozostawiając wszystkich innych handlowców z pustymi – kieszeniami.
Spoofing
Spoofing to taktyka, która jest zwykle stosowana w mniejszych CEX-ach. Strategia ta odnosi się do tradera lub grupy traderów składających duże zlecenia w celu stworzenia iluzji ogromnych ścian kupna-sprzedaży w księgach zamówień, stąd nazwa „fałszowanie wielorybów”. Na przykład, jeśli celem jest stworzenie niedźwiedziego nastroju i spadek ceny aktywów, „wieloryb” ustawia duże zlecenia sprzedaży, aby rozpocząć paniczną wyprzedaż. W momencie wyprzedaży „wieloryb” usuwa swoje zlecenia sprzedaży i przystępuje do zakupu tego konkretnego składnika aktywów po obniżonej cenie.
To samo dotyczy tworzenia zwyżkowego nastroju; jedyna różnica polega na tym, że „wieloryby” ustawiają ścianę zleceń kupna, zmuszając w ten sposób innych inwestorów do szybkiego zakupu aktywów. Cena wzrosła do nieba, a wieloryby sprzedały swoje monety z dużym zyskiem, podczas gdy inne zostały z niczym.
Przestań polować
Stop polowanie jest strategią stosowaną w celu skłonienia traderów do opuszczenia swoich pozycji handlowych: polega na tym, że „wieloryby” doprowadzają cenę waluty do poziomu, na którym uczestnicy rynku ustawili zlecenia stop-loss. Aby spowodować spadek ceny kryptowalut i uruchomić zlecenia stop-loss, „wieloryby” inicjują ścianę zleceń sprzedaży. Powoduje to dużą zmienność i daje złym aktorom dobrą szansę na odkupienie aktywów po niższej cenie. Przerwanie polowania jest zwykle wykorzystywane do osiągania krótkoterminowych zysków.
Wash trading
Wash trading jest nieco podobny do spoofingu, ponieważ odnosi się również do tworzenia fałszywego sygnału na temat nastrojów rynkowych. Wash trading to strategia, w której grupa traderów szybko kupuje i sprzedaje aktywa kryptograficzne w celu generowania dużych wolumenów transakcji. Głównym celem jest przyciągnięcie uwagi innych handlowców i inwestorów, a tym samym zwrócenie jak największej uwagi na konkretny składnik aktywów. Liczne wpisy dostarczają rynkowi zwodniczych sygnałów, które zawyżają wartość aktywów i dodatkowo zachęcają inwestorów do zawierania transakcji w oparciu o zwodniczy sygnał. Wash trading zwykle ma miejsce na mniejszych i nieuregulowanych giełdach : osoby związane z takimi giełdami mogą angażować się w wash trading w celu zwiększenia wolumenu obrotu, wygenerowania większej prowizji i przyciągnięcia większej liczby użytkowników.
Jak chronić się przed manipulacją na rynku?
Ponieważ omówiliśmy główne strategie manipulacji na rynku kryptograficznym, pojawia się logiczne pytanie: czy istnieje sposób, aby ustrzec się przed tymi manipulacjami? Czy jest coś, co możesz zrobić wcześniej? Odpowiedź brzmi: tak, możesz. Przyjrzyjmy się pięciu różnym wskazówkom, które możesz zastosować w celu ochrony:
Przeprowadź własne badania, czyli DYOR
Ta złota zasada powinna być stosowana do prawie każdego kroku, który jest podejmowany w przypadku zasobów cyfrowych. Oznacza to, że jeśli zobaczysz kogoś, kto promuje jakiś podejrzany i nieznany „ukryty krypto klejnot” na Twojej ulubionej platformie mediów społecznościowych, nie spiesz się, aby go kupić. Najpierw przeczytaj białą księgę (oczywiście, jeśli taka istnieje), sprawdź konta w mediach społecznościowych i dowiedz się, kto za tym stoi i jakie cele próbują osiągnąć ci ludzie. Zadaj sobie pytanie, czy ta moneta ma długoterminowy potencjał i czy za tym szumem kryje się coś prawdziwego.
Ponadto najlepiej jest porównywać ceny i dane aktywów z różnych godnych zaufania giełd kryptograficznych. Na przykład, jeśli cena pompuje się na jednej giełdzie, sprawdzenie krzyżowe z inną może ujawnić prawdziwą cenę i pomóc uniknąć oszustwa typu „pompuj i zrzuć”.
Sprawdź historyczne trendy cenowe
Historyczne trendy cenowe nie mogą Cię oszukać; nawet jeśli grupa wielorybów zdecyduje się na handel na giełdzie, zawsze możesz sprawdzić poprzednią historię cen aktywów i oprzeć na niej swoją decyzję, zamiast wpadać w pułapkę manipulacji na rynku. Jeśli moneta od dawna nie żyje i nagle zaczyna wypompowywać się z powietrza, to dzieje się tu coś podejrzanego. Nawet jeśli moneta wciąż żyje, ale nigdy nie widziała takich skoków zainteresowania, które skutkują znacznym wzrostem ceny, coś jest nie tak i wymaga podwójnego sprawdzenia.
Ponownie sprawdzanie ceny aktywów na wielu giełdach, aby dowiedzieć się, jaka jest ich prawdziwa wartość, działa również tutaj.
Nie ufaj małym giełdom i podejrzanym monetom
Upewnij się, że handlujesz na głównych i renomowanych giełdach. Manipulacja na rynku jest zazwyczaj bardziej prawdopodobna na nowych lub małych giełdach i walutach o niskim wolumenie obrotu. Z pewnością nawet duże giełdy, takie jak Binance czy Coinbase, nie są chronione przed manipulacjami na rynku; jednak w przypadku drobnych wymian wieloryby mogą z łatwością manipulować cenami.
Ta sama zasada dotyczy monet o niskim wolumenie obrotu: upewnij się, że wybrany zasób jest niezawodny i ma przypadek użycia. Typowa pompa i zrzuty zdarzają się głównie w przypadku shitcoinów i memecoinów, co czyni je bardzo ryzykowną inwestycją.
Rozważ długoterminowe inwestycje
Jeśli jesteś HODL, nie musisz się martwić manipulacjami na rynku. Większość z nich jest wykonywana przez wieloryby w celu podniesienia cen do określonego poziomu w celu uzyskania krótkoterminowego zysku. Hodlując – będziesz więc mieć mniej powodów do zmartwień.
Jeśli jesteś daytraderem, rozważ handel tylko monetami, które mają silne doświadczenie w przetrwaniu niedźwiedzich nastrojów przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiego wolumenu obrotu i płynności.
Cryptohopper handluje wszystkimi dostępnymi cyfrowymi monetami jednocześnie, śledząc ich dokładne ceny i sprzedając, gdy tylko osiągną docelowy zysk!
Zdywersyfikuj swoje portfolio
Nie wkładaj wszystkich jajek do jednego koszyka. Jeśli Twój portfel jest zdywersyfikowany, manipulacje na rynku mogą wpłynąć tylko na niewielki procent Twoich zasobów cyfrowych. Najlepiej przekształcić swoje portfolio w zdrową mieszankę kryptowalut, które można sklasyfikować jako aktywa długoterminowe i krótkoterminowe. Na przykład monety o niskiej kapitalizacji rynkowej są znacznie łatwiejsze do manipulowania, więc mądrzejsze może być używanie ich w codziennej rutynie handlowej, podczas gdy monety o wysokiej kapitalizacji rynkowej lepiej nadają się do inwestycji długoterminowych, ponieważ nie da sięnimi łatwo manipulować.
W związku z tym połączenie aktywów o wysokiej kapitalizacji rynkowej i aktywów o niskiej kapitalizacji rynkowej może być najlepszym wyborem.
Końcowe przemyślenia
Niestety, w żaden sposób nie można uniknąć manipulacji na rynku kryptowalut. Rynek kryptograficzny jest notorycznie niestabilny, więc zawsze musisz inwestować i handlować ze ścisłym planem gry i wykorzystywać wiele strategii zarządzania ryzykiem.
Mimo to, choć nie da się uniknąć manipulacji na rynku, można ograniczyć ich negatywny wpływ na inwestycje, przestrzegając powyższych zasad i zachowując zimną krew. W końcu w świecie kryptowalut chodzi o inwestowanie mądrze, a nie ciężko.