Ethereum – Niesamowite możliwości, Płatności BTC, Przyczyna spadków BTC, Jakie banki handlują na krypto
Buterin: Ethereum obsłuży nawet 100 mln transakcji na sekundę
Vitalik Buterin, twórca systemy krytptowalutowego Ethereum, wyjaśnił podczas ostatniej sesji ask-me-anything (AMA), że dzięki najnowszym rozwiązaniom, takim jak Sharding i Plasma, sieć ETH będzie w stanie przetworzyć 1 milion transakcji na sekundę, a potencjalnie ponad 100 milionów transakcji na sekundę.
Wcześniej, na różnych konferencjach i prezentacjach, Buterin podkreślał, że protokół Ethereum blockchain i zdecentralizowane sieci blokowe, mają trudności z radzeniem sobie z kwestiami skalowalności.
We wrześniu 2017 r., podczas wywiadu z Navalem Ravikantem na konferencji Disrupt SF 2017 zorganizowanej przez TechCrunch, Buterin zauważył, że Bitcoin i Ethereum przetwarzają od trzech do sześciu transakcji na sekundę przy maksymalnej wydajności. Dodał również, że aby technologia wspierała duże sieci płatnicze, takie jak Visa, giełdy papierów wartościowych, jak Nasdaq, będzie musiała obsługiwać setki tysięcy transakcji na sekundę.
“Bitcoin przetwarza obecnie nieco mniej niż trzy transakcje na sekundę, a jeśli zbliży się do czterech, to już jest w szczytowej mocy. Ethereum robiło pięć na sekundę, a jeśli przekracza sześć, to jest również w mocy szczytowej. Z drugiej strony, Uber jeździ średnio 12 razy na sekundę, PayPal kilkaset, Visa kilka tysięcy, główne giełdy dziesiątki tysięcy, a w IoT, mówimy o setkach tysięcy operacji na sekundę,” powiedział Buterin.
Podczas sesji AMA, Buterin stwierdził, że rozwiązania drugiej warstwy skalowania, które są obecnie testowane w sieci Ethereum, mogą umożliwić wspieranie wielkoskalowych aplikacji zdecentralizowanych z milionami użytkowników poprzez innowacyjne podejście do optymalizacji łańcucha blokowego.
Plasma, rozwiązanie opracowane przez Buterina oraz współtwórcę Lightning Network, Josepha Poona, działa podobnie jak Bitcoin Lightning Network, ponieważ umożliwia Ethereum przetwarzanie mikropłatności poprzez tworzenie pomniejszych sieci blokowych w obrębie głównych łańcuchów w celu szybszego przetwarzania informacji, wykorzystując bezpieczeństwo głównego protokołu Ethereum i nie pozostawiając sieci podatnej na potencjalne ataki.
“Powodem, dla którego sądzę, że warstwa 1 i warstwa 2 [sieci] są komplementarne, jest to, że ostatecznie, jeśli spojrzeć na matematykę, korzyści skalowalności wynikające z ulepszeń warstwy 1 i warstwy 2 się mnożą. Jeśli masz rozwiązanie Sharding, samo rozwiązanie Sharding może zwiększyć skalowalność Ethereum o współczynnik 100 lub nawet więcej. Jeśli jednak dodasz do tego rozwiązanie Plasma, oznacza to, że nie wykonujesz 100-krotnie więcej aktywności, ale 100-krotnie więcej wejść, wyjść “, wyjaśnia Buterin…………..
Płatności BTC w praktyce – sprawdź jakie to proste
Wydarzenia w ostatnim roku sprawiały, że Bitcoina zaczęto postrzegać coraz częściej jako tzw. store of value, aniżeli środek płatniczy. Wiele osób chciało wykorzystać dynamiczne wzrosty wartości cyfrowego złota do osiągnięcia zysków kapitałowych. Ponadto, przy obciążonej sieci prowizje za przelewy drastycznie rosły a transfery potrafiły czekać w kolejce nawet kilka dni co sprawiło, że ludzie niechętnie dokonywali płatności kryptowalutami. Większość z nich liczyła na osiągnięcie ponadprzeciętnej stopy zwrotu z inwestycji i być może “ustawienie się na resztę życia”.
Warto jednak pamiętać, że oryginalnie Bitcoin został stworzony jako “peer-to-peer electronic cash system”. Pewien Polak postanowił sprawdzić, jak taka płatność przebiega w Los Angeles. Co ciekawe, sama transakcja trwała ok. 10 sekund- sprawdźcie sami!
PR-owy żart przyczyną spadków na bitcoinie?
Mieliśmy okazję przekonać się nie raz, że wydarzenia mające miejsce w Chinach potrafią mocno rzutować na to, co dzieje się w ogólnoświatowej kryptosferze. Czy jednak pozornie niewinny PR-owy żart może przyczynić się do tego, że kryptowaluty znów wrócą tam w niełaski władz i czekają nas przez to spadki?
Wspomniany żart odegrany został wczoraj przez aktorów podczas konferencji blockchainowej Boao Block Chain Forum of Asia na południowochińskiej wyspie Hainan. Przybyłych uczestników powitał aktor naśladujący Mao Zedunga, ubrany w charakterystyczny dla niego i komunistycznych dygnitarzy z tamtych lat szary mundurek, i przemówił z właściwym dla niego lokalnym akcentem. Zapewnił ich, iż Mao popiera technologię blockchain i wyraził nadzieję, że impreza odniesie sukces.
Jak można się domyślić, efekt był zupełnie odwrotny. Ten kontrowersyjny zabieg marketingowy wywołał falę ostrej krytyki i oburzenia w Chinach. Zmarły w 1976 roku bohater narodowy, czczony jest powszechnie jako założyciel współczesnej Chińskiej Republiki Ludowej, zaś jego wizerunek widnieje na chińskich banknotach. Żeby tego było mało, prawo chińskie surowo zabrania wykorzystywania wizerunku zarówno przeszłych jak i obecnych liderów w reklamach produktów i usług. Mówi się nawet, że ten wybryk może zaszkodzić rozwojowi technologii blockchain w Chinach. Ponad 6 miesięcy okupionych trudami zabiegów mających za zadanie udobruchanie władze i przekonanie ich do pożytków płynących z technologii blockchain może spełznąć na niczym…………..
Ministerstwo finansów: „Co najmniej sześć niemieckich banków handluje kryptowalutami”
Federalne Ministerstwo Finansów RFN (BMF) ujawniło, że handlem kryptowalutami zajmuje się co najmniej sześć niemieckich banków. Oświadczenie pojawiło się w odpowiedzi na interpelację posła Lewicy (Die Linke), Thomasa Lutze.
Banki w strefie euro deklarują „ostrożność” w stosunku do kryptowalut, a firmom działającym na tym rynku skłonne są rzucać kłody pod nogi – fakt, że często pod naciskiem regulatorów. Tymczasem za kulisami wiele instytucji finansowych prezentuje zgoła odmienne nastawienie do kryptograficznych pieniędzy. Z oświadczenia BMF wynika, że w Niemczech do kryptowalutowego „tortu” dosiadło się co najmniej sześć banków. Niestety ich nazwy nie zostały podane do wiadomości publicznej. O sprawie jako pierwszy poinformował Reuters.
Dane na temat kryptowalutowej aktywności banków zostały przekazane ministerstwu przez BaFin, niemiecki odpowiednik polskiej KNF. Przy okazji wyszło na jaw, że banki posiadały licencję do prowadzenia działalności tradingowej na rynku kryptowalutowym. Ministerstwo podało również do wiadomości, że BaFin jak dotychczas nie wszczęła żadnego postępowania przeciwko instytucjom finansowym w sprawie naruszenia przepisów w związku z handlem kryptowalutami…………