22 maja 2024

Giełdy, kryptowaluty, forex, Darmówki!

Wiadomości crypto online!

Twórca Bitcoina. Kim jest? – Lista potencjalnych kandydatów

7 min read

Dziesięć lat temu – 3 stycznia 2009 roku utworzono sieć Bitcoin (BTC). Wiemy, że jej twórcą jest niejaki Satoshi Nakamoto, którego tożsamości dotychczas nikomu nie udało się odgadnąć! Imię oraz nazwisko autora najpopularniejszej kryptowaluty wciąż pozostają jedną z największych tajemnic w historii kryptografii.

   
 

Wiemy, że jak do tej pory przeprowadzono wiele „dziennikarskich oraz społecznych śledztw”. Przedstawiciele największych na świecie magazynów, serwisów internetowych oraz agencji prasowych podejmowali próby „zdemaskowania” osoby (lub grupy osób) odpowiedzialnej za stworzenie najważniejszej cyfrowej waluty. Prawdziwa tożsamość Nakamoto pozostaje jednak w dalszym ciągu nieznana, a długa lista „potencjalnych kandydatów” uzupełniana jest o kolejne nazwiska.

Kim jest Satoshi Nakamoto?

Vili Lehdonvirta
vill lehdonvirta, satoshi nakamoto, kryptowaluty

38-letni fiński profesor w Helsińskim Instytucie Technologii Informacyjnych.
Źródło: Joshua Davis, The New Yorker

Jedną z pierwszych prób ujawnienia tożsamości Nakamoto datuje się na październik 2011 roku. Dziennikarz – Joshua Davis napisał wówczas tekst dla „The New Yorker”, w którym próbował zidentyfikować tajemniczego twórcę Bitcoina. Przeprowadzone śledztwo doprowadziło go do trzydziestojednoletniego, fińskiego naukowca z Helsińskiego Instytutu Technologii Informacyjnych – Vili’ego Lehdonvirta, który był programistą, twórcą gier video oraz „zaangażowanym studentem wirtualnych walut”.

Davis, któremu udało się skontaktować z fińskim profesorem napotkał duże zdziwienie.

 
 

Lehdonvirta twierdził bowiem, że pod żadnym pozorem nie jest Satoshim Nakamoto:

„Musisz być prawdziwym ekspertem od kryptografii, aby zbudować coś tak dobrego i wyrafinowanego jak Bitcoin. Nie ma wielu takich ludzi na świecie i zapewniam – to nie ja!”

Shinichi Mochizuki
Shinichi Mochizuki, nakamoto, kryptowlauty

49-letni japoński matematyk z Uniwersytetu w Kioto
Źródło: Ted Nelson

17 maja 2013 roku, amerykański pionier sektora IT, socjolog i filozof – Ted Nelson zasugerował, że Nakamoto może być japoński matematyk – Shinichi Mochizuki z Uniwersytetu w Kioto, który zajmował się głównie teorią liczb oraz geometrią. „Niezbite dowody” Nelsona były jednak w dużej mierze poszlakowe i opierały się przede wszystkim na przypuszczeniach po tym, jak Mochizuki wypuścił swoje niesamowite rozwiązanie do ABC Conjecturt (jednego z największych, nierozwiązanych wcześniej problemów w matematyce).

Ted był tak pewny swego, że oficjalnie oznajmił, iż przekaże niewielką darowiznę na cele dobroczynne, jeżeli Mochizuki zaprzeczy, że jest Satoshi’m:

„Jeśli ta osoba zaprzeczy, że jest twórcą Bitcoina, z pokorą oddam jednego BTC (w tamtym czasie wartego około 123 $ – przyp. red.) dowolnej organizacji charytatywnej.”

Pod koniec lipca 2013 roku THE AGE poinformował jednak, że japoński matematyk zaprzeczył oficjalnie doniesieniom Nelsona.

Dorian Nakamoto
dorian nakamoto, satoshi nakamoto, kryptowaluty, bitcoin

68-letni Japończyk, który wykonał tajne prace dla dużych korporacji i amerykańskich sił zbrojnych
Źródło: Leah McGrath Goodman, Newsweek

6 marca 2014 roku Newsweek opublikował obszerny artykuł napisany przez dziennikarkę – Leah McGrath Goodman. Kobieta zidentyfikowała Doriana Prentice Satoshi Nakamoto – Japończyka mieszkającego na stałe w Kalifornii jako „oryginalnego twórcę Bitcoina”.

Goodman swoje przypuszczenia opierała o wiele źródeł (m.in.: Dorian pracował jako inżynier systemowy w zakresie tajnych projektów obronnych oraz jako informatyk w firmach FinTech, ponadto – jak podała – był libertarianinem, a podczas bezpośredniego wywiadu, rzekomo sam przyznał się do swojej tożsamości).

 

Poniżej firma do której mam pełne zaufanie odnośnie inwestycji w aktywa.

   
 
IbisInGold

Nakamoto nigdy nie potwierdził tych doniesień, a podczas rozmowy z The Associated Press stwierdził:

„Nigdy wcześniej nie słyszałem o Bitcoinie. Podczas mojej dyskusji z dziennikarką Neewsweeka musiałem coś źle zrozumieć. Myślałem, że Goodman pyta mnie o wcześniejszą pracę nad obronnym projektem wojskowym.”

Nick Szabo
nick szabo, nakamoto, tokeneo, kryptowaluty

(Prawdopodobnie) 55-letni Amerykanin pochodzenia węgierskiego i twórca BitGold – poprzednika Bitcoin
Źródło: Skye Gray, badacz; Dominic Frisby, pisarz finansowy

W grudniu 2013 roku, Dominic Frisby – badacz Skye Gray, opublikował wynik swojej analizy. Wskazywała ona, że osoba kryjąca się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto jest informatykiem i kryptografem, a jej prawdziwe nazwisko brzmi Szabo.

Nick Szabo był entuzjastą zdecentralizowanych walut, który w 1998 roku opracował koncepcje BitGold – wirtualnych walut skupionych na prywatności. W swoim artykule z 2011 roku napisał on:

„Ja, Wei Dai oraz Hal Finney byliśmy jedynymi znanymi osobami, którym spodobał się pomysł całkowitej decentralizacji pieniądza”.

Dodatkowe badania przeprowadzone przez Dominica Frisby’ego (zaprezentowane w książce: „Bitcoin: The Future on Money?”) Sugerują, że Nick może być prawdziwym twórcą najstarszej kryptowaluty.

Szabo – w swoim mailu z 2014 roku, rzekomo zaprzeczył tym doniesieniom mówiąc, że nie ma nic wspólnego z Satoshi’m Nakamoto.

Hal Finney
hal finney, nakamoto, kryptowaluty, bitcoin

Amerykański pionier kryptograficzny, który zmarł w 2014 roku w wieku 58 lat
Źródło: Andy Greenberg, Forbes.

25 marca 2014 r. dziennikarz Forbes’a – Andy Greenberg, opublikował artykuł o „domniemanym sąsiedzie Doriana Nakamoto” – człowieku o nazwisku Finney, który otrzymał pierwszą transakcję BTC od Nakamoto.

Greenberg przekonywał, że Finney mógł być Ghostwriterem twórcy Bitcoina lub też użył tożsamości Doriana jako przykrywki dla swoich działań, które „nie podobały się władzom”. Hal – pomimo swojego żywego zainteresowania sektorem kryptograficznym – zaprzeczył wszelkim doniesieniom, utożsamiającym go z Satoshi’m. Zmarł 28 sierpnia 2014 roku w swoim domu w Phoenix w wieku 58 lat.

Craig Wright
craig wright, nakamoto

48-letni australijski informatyk i biznesmen
Źródła: Andy Greenberg, Gwern Branwen, Wired; Craig Wright (on sam)

8 grudnia 2015 roku Wired opublikował artykuł napisany przez Andy’ego Greenberga i Gwern’a Branwena, w którym stwierdzono, że australijski naukowiec Craig Steven Wright “wynalazł bitcoina lub jest świetnym mistyfikatorem, który bardzo chce, abyśmy uwierzyli, że właśnie on to zrobił.”

Tego samego dnia opublikowano historię, w której znalazły się dokumenty rzekomo uzyskane przez hakera, który włamał się na konta e-mailowe Wrighta. Twierdził on, że Satoshi Nakamoto był wspólnym pseudonimem Craiga Steven’a Wrighta i jego przyjaciela, komputerowego analityka śledczego i eksperta ds. bezpieczeństwa cybernetycznego – Davida Kleimana (który zmarł w 2013 roku).


Cryptohopper handluje wszystkimi dostępnymi cyfrowymi monetami jednocześnie, śledząc ich dokładne ceny i sprzedając, gdy tylko osiągną docelowy zysk!

 
 

Wright natychmiast zdjął swoje konta internetowe i zniknął na kilka miesięcy, aż do 2 maja 2016 r., kiedy to publicznie oświadczył, że jest twórcą Bitcoina. Kilkukrotnie przeprowadzano śledztwa, które wykazały, że jest zbyt mało dowód na to, że Wright może być faktycznie twórcą najstarszego coina. Steven jednak aż po dzień dzisiejszy utrzymuje, że to on odpowiada za powstanie branży kryptowalutowej.

Neal King, Vladimir Oksman i Charles Bry

Obywatele USA  oraz Niemiec, wiek i zawód nieznane
Źródło: Adam Penenberg, Fast Company

W październiku 2013 r. dziennikarz Adam Penenberg napisał artykuł dla Fast Company, w którym przytoczył poszlaki sugerujące, że Neal King, Vladimir Oksman i Charles Bry mogli być Satoshi’m Nakamoto. King i Bry podobno mieszkają na co dzień w Niemczech, a Oksman stacjonuje w USA.

Teoria Penenberga opierała się na twierdzeniu, że King, Oksman i Bry wspólnie złożyli wniosek patentowy, który zawierał zwroty, wykorzystane później w białej księdze opublikowanej przez Nakamoto w październiku tego samego roku. Co więcej, nazwa domeny bitcoin.org została zarejestrowana trzy dni po złożeniu owego patentu.

Wszyscy trzej mężczyźni zgodnie zaprzeczyli, jakoby mieli cokolwiek wspólnego z prawdziwym twórcą Bitcoina.

Elon Musk
elon musk, tokeneo blog, nakamoto, krytpowaluty, bitcoin

47-letni amerykański przedsiębiorca technologiczny
Źródło: Sahil Gupta, stażysta SpaceX

W jednej z najbardziej absurdalnych teorii dotyczących prawdziwej tożsamości Nakamoto – Sahil Gupta (były stażysta w SpaceX) opublikował głośny post (listopad 2017r.), w którym zasugerował, że to Elon Musk był najprawdopodobniej Satoshi Nakamoto. Jego zdaniem twórca Tesli oraz SpaceX miał wszystko: niezbędną wiedzę, doświadczenie i umiejętności, aby wymyślić zdecentralizowany rodzaj waluty cyfrowej.

Amerykański miliarder zaprzeczył tym doniesieniom na swoim oficjalnym koncie na Twitterze.

Agencja rządowa
agencja rządowa

Pomimo iż nie ma na to żadnych dowodów, wiele źródeł oraz teorii spiskowych podaje, że to Amerykańska Agencja Rządowa może stać za wynalezieniem Bitcoina. Najpopularniejsza kryptowaluta byłaby rzekomo używana jako „broń przeciwko dolarowi amerykańskiemu” a także „pojazd, który pozwoliłby rządom monitorować wszystkie transakcje finansowe”.

Choć teoria ta wydaje się być mocno naciągana, odnajduje ona aż po dziś dzień znaczne grono zwolenników.

Kto tak naprawdę jest autorem Bitcoina? Czy kiedykolwiek dowiemy się prawdy? Czy poznamy jego prawdziwą tożsamość?


Pomóż w promocji Bloga. Udostępnij treść!
0 0 votes
Article Rating

Autor Postu

 

Zacznij automatyzować swój handel już dziś!

   
300_300_pl.gif
 
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
 
AUVESTA
 
Copyright © All rights reserved. e-pasywnezarabianie.pl 2024 | Newsphere by AF themes.
Don`t copy text!
0
Dołącz do dyskusji w tym pościex