×

Libra – kryptowaluta stworzona przez Facebooka – oficjalnie pokazana światu

Libra – kryptowaluta stworzona przez Facebooka – oficjalnie pokazana światuFacebook pokazał swoją kryptowalutę Libra. Nadchodzą płatności w Messengerze i WhatsApp

   
 

Ma to być środek płatniczy m.in. dla krajów rozwijających się, gdzie tradycyjne waluty bywają niestabilne. Płacić Librą będzie można w Messengerze czy w WhatsAppie, a konsumenci korzystający z kryptowaluty mają otrzymywać dodatkowe bonusy. Gigant zakłada przy tym, że Libra osiągnie kiedyś globalną skalę. W praktyce projekt ruszy w pierwszej połowie 2020 roku.

“Mamy nadzieję dać większy dostęp do lepszych, tańszych i otwartych usług finansowych – nieważne gdzie jesteś, gdzie mieszkasz, co robisz i ile posiadasz” – tak opisano Librę w tzw. white paper, czyli oficjalnej dokumentacji technicznej projektu.

Libra – kryptowaluta Facebooka, czyli co?

Podkreślono przy tym, że Libra ma szczególnie służyć osobom nie posiadającym dostępu do bankowości, których według szacunków Banku Światowego jest ok. 1,7 mld na całym świecie.

 
 

W efekcie ma to być coś więcej niż kryptowaluta rozumiana jako aktywo dostępne na rynku: “tani, szybki i bezpieczny system płatności online przez smartfony”. W dokumentach zaznaczono, że system ma być skalowalny do poziomu globalnego, co pokazuje ambicje dotyczące rozwoju Libry.

Librę należy więc traktować bardziej jako próbę stworzenia uniwersalnego, globalnego systemu płatności online. Obecnie bowiem wiele krajów ma swoje aplikacje do takich płatności, a często też są one podzielone pomiędzy poszczególne firmy – np. w Polsce mamy BLIK, którym nie zapłacimy w Azji. Libra nie ma mieć takich ograniczeń. Sama kryptowaluta zaś będzie tzw. stablecoinem, czyli aktywem o stabilnej wartości i nie podlegającej fluktuacjom kursu, jak np. w przypadku bitcoina.

Od strony technicznej Libra ma być “stabilną, bezpieczną walutą”, opartą na open-source’owym blockchainie – czyli takim, którego kod źródłowy jest publicznie dostępny. Dodatkowo ma ona być wsparta “rezerwą realnych aktywów” – czyli np. przez instytucje finansowe, które zapewnią jej stabilność.

Libra będzie zarządzana przez niezależną organizacją non-profit – Libra Association. Facebook jest w niej tylko jednym z wielu interesariuszy. W projekt bowiem weszło ponad 20 firm, które łącznie zainwestowały w Libę ok. 10 mln dolarów. Wśród nich są m.in. Mastercard, PayPal, PayU, Ebay, Uber czy Spotify, VISA, Coinbase, Lyft, ale także fundusze VC – w tym legendarny Andressen Horowitz – czy firmy zajmujące się blockchainem.


Projekt Libra – czy Facebook Coin zabije kryptowaluty? – video z kanału You Tube Mike SatoshiCalibra, czyli aplikacja do płacenia przez Messenger

Facebook na blockchainie Libra stworzy swoją mobilną aplikację Calibra, która będzie korzystać z kryptowaluty Libra do rozliczeń. To właśnie za pomocą Calibra będziemy korzystać z cyfrowej waluty. Ma ona być integralną częścią WhatsAppa i Messengera, ale także działać jako samodzielna aplikacja do płatności. Co interesujące, Calibra to także nazwa nowego podmiotu, będącego częscią grupy Facebook.

 
ROBOINVESTING
 

Wypowiedź na temat Libry Mark ZuckerbergZOBACZ!

Strona Libra – ZOBACZ!

Pomóż w promocji Bloga. Udostępnij treść!
0 0 votes
Article Rating

Autor Postu

 

Zacznij automatyzować swój handel już dziś!

   
300_300_pl.gif
 
 
AUVESTA
 
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Don`t copy text!
1
0
Dołącz do dyskusji w tym pościex