×

„Byłem spłukany, ale szczęśliwszy niż kiedykolwiek” – Kim jest największy promotor bitcoina?

„Byłem spłukany, ale szczęśliwszy niż kiedykolwiek” – Kim jest największy promotor bitcoina?

 
 
   
 

Gdyby zastanowić się i zacząć szukać osób, które stały się inspiracją, wzbudziły zainteresowanie, dostarczyły rzetelnej wiedzy i wreszcie sprawiły, że tysiące ludzi zaczęło interesować się i dostrzegać wartość (nie tylko materialną, ale przede wszystkim technologiczną) kryptowalut, na czele z bitcoinem, to jedną z najważniejszych z nich będzie Andreas M. Antonopoulos. Kim jest ten niezwykły człowiek, nazywany przez wielu „The Real Bitcoin Jesus”, i w jaki sposób stał się żywą ikoną walut cyfrowych, otwierając ludziom z całego świata oczy na nowy wymiar technologii i ekonomii?

Komputery i wolność słowa

Andreas M. Antonopoulos urodził się w 1972 r. w Londynie, wychowując się w dwujęzycznej rodzinie (grecko-angielskiej) i dorastając w Atenach, w czasach schyłku greckiej dyktatury, co z pewnością miało wymierny wpływ na jego karierę i poglądy m.in.na temat wolności słowa i roli rządów w jej ograniczaniu. W wieku dziesięciu lat po raz pierwszy miał okazję skorzystać z komputera, co wywołało u niego szok i, jak sam wspomina, całkowicie go zniewoliło. W 1989 r., mając 14 lat, Andreas otrzymał swój pierwszy modem internetowy, który całkowicie odmienił jego postrzeganie relacji międzyludzkich i wpłynął na jego późniejszą karierę.

 
REVOLUT TRADING
 

Odkrycie nowych możliwości globalnej sieci pod koniec lat 80., w czasach, w których Internet jako ogólnodostępna usługa wciąż jeszcze nie istniał, wymagało od Andreasa ogromnego zaangażowania i chęci rozwoju – szukanie informacji i źródeł wiedzy na temat Internetu w tamtym czasie można porównać do prób szukania materiałów edukacyjnych na temat bitcoina na początku 2009 r. Nie przeszkodziło to jednak Andreasowi, który był na tyle zafascynowany wizją globalnej, ogólnodostępnej sieci, że nie tylko udało mu się samodzielnie połączyć z siecią, ale także wprowadził go do swojej szkoły, organizując „klub komputerowy”.

Internet pozwolił Antonopoulosowi połączyć się z ludźmi z całego świata, mającymi podobne zainteresowania, od których mógł się uczyć, co otworzyło dla niego zupełnie nowy, wirtualny świat. Jego ulubione tematy? Komputery, technologia i… wolność słowa. Brzmi znajomo dla każdego, kto wysłuchał chociażby jednego z wystąpień Andreasa.

Już po pierwszych dniach spędzonych w sieci, Antonopoulos dostrzegł potencjał internetowych wspólnot i społeczności. Jak sam wspomina, wywołało to u niego pewien dysonans, poprzez zestawienie codziennej rzeczywistości dorastania w dyktaturze sprawowanej przez centralny rząd z wolnością słowa, poczuciem wspólnoty i równością, których doświadczył w Internecie. To właśnie w nim odnalazł on po raz pierwszy zdecentralizowaną, rozproszoną po całym świecie, otwartą wspólnotę, dzięki której wiele lat później podjął misję propagowania walut cyfrowych.

 
 

Technologiczna pasja Andreasa oraz praca, którą w nią włożył zaprowadziły go do Wielkiej Brytanii, na studia w londyńskim University College na kierunku Informatyka (studia I stopnia) oraz Sieci Danych i Systemy Rozproszone (studia II stopnia), gdzie jeszcze bardziej zaangażował się w rozwój otwartej i ogólnodostępnej sieci internetowej. Współpracował również przy rozwoju wczesnej wersji protokołu IPv6, który jest 128 bitową wersją IP, zapewniającą niemal nieskończoną liczbę kombinacji adresów. Po studiach przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie doradzał wielu firmom z listy Fortune 500 (coroczny ranking pięciuset amerykańskich firm o największych przychodach) w zakresie cyberbezpieczeństwa, baz danych oraz chmur obliczeniowych. Już w latach 90. wydawał ogólnodostępne materiały edukacyjne w tym temacie, z których ponad 200 ukazało się w formie drukowanej.

Antonopoulos był uznanym ekspertem już przed 2000 r., jednak jego prawdziwa popularność rozpoczęła się ponad 10 lat później.

„Bitcoin uderzył mnie w twarz”

Na długo przed powstaniem bitcoina, Antonopoulos zafascynował się technologicznymi możliwościami uzyskania anonimowości i swobodnego wyrażania swoich poglądów dzięki kryptografii i rozproszonym sieciom. Jeszcze w latach 90. związał się on z libertariańskim ruchem Cypherpunków, twierdzących że to kryptografia jest drogą do uzyskania wolności jednostki oraz do radykalnych zmian polityczno-społecznych. Jedną z realizacji idei Cypherpunk jest sam Bitcoin, stworzony w 2009 r. przez anonimowego programistę (lub grupę osób) o pseudonimie Satoshi Nakamoto.

Nietrudno zatem dziwić się, że gdy tylko Andreas M. Antonopoulos po raz pierwszy usłyszał o bitcoinie i przeczytał dziewięciostronicowy whitepaper „Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System” nie pozostał wobec niego obojętny. Stało się to pod koniec 2012 r., czyli stosunkowo późno (dla porównania – współtwórca Ethereum, Vitalik Buterin, dowiedział się o bitcoinie w 2011 r.), w momencie w którym Andreas pracował jako freelancer, wiodąc dość skromne życie po rezygnacji z wcześniejszej pracy w firmie badawczej. Jak sam pisał, był to moment w którym czekał na nowe wyzwania i właśnie wtedy natknął się na BTC. Początkowe zainteresowanie szybko przerodziło się w fascynację, a następnie wyznaczyło nowy kierunek w życiu Antonopoulusa.

„Spłukany, ale szczęśliwszy niż kiedykolwiek”

Andreas podjął bardzo odważny krok i postanowił postawić wszystko na jedną kartę – przestał przyjmować zlecenia jako freelancer i rozpoczął pełnoetatową edukację w zakresie zagadnień związanych z bitcoinem i innymi kryptowalutami, niedługo później rozpoczynając swoją misję ich propagowania i edukowania innych.

Dla realizacji tej idei Antonopoulos postawił na szali własne bezpieczeństwo finansowe, gdyż nie mając stałego i wystarczająco wysokiego dochodu, postanowił on w wieku ponad 40 lat utrzymywać się ze swoich oszczędności na czas emerytury, które szybko zaczęły się kurczyć i zmusiły go do zaciągnięcia kredytu. Skutkowało to tym, że już pod koniec 2013 r. znalazł się w tarapatach finansowych. Niedługo później, w wywiadzie dla Bitcoin Magazine, przyznał że jest „spłukany, ale szczęśliwszy niż kiedykolwiek wcześniej”.

W tym czasie Andreas rozpoczynał swoją misję promowania „internetowych pieniędzy”, występując na konferencjach, pisząc artykuły, prowadząc podcast „Let’s Talk Bitcoin!”, tłumacząc jak funkcjonuje bitcoin oraz doradzając (najczęściej non-profit) start-upom próbującym rozwijać się w dopiero powstającej branży kryptowalut. Aktywnie pracował również nad swoją pierwszą książką – „Mastering Bitcoin” („Bitcoin dla zaawansowanych”) – wydaną w grudniu 2014 r. Była to pierwsza tak kompletna i obszerna publikacja na temat sposobu funkcjonowania bitcoina i programowania jego otwartego kodu źródłowego. Książka stała się branżowym bestsellerem, będąc inspiracją i przewodnikiem dla wielu obecnych developerów projektów kryptowalutowych. W 2017 r. Andreas wydał drugą, poszerzoną edycję „Mastering Bitcoin”.

 
 

Warto dodać, że książka – zgodnie z poglądami autora – jest dostępna również w formie elektronicznej na licencji open-source, co jest dowodem na to, że Andreasowi bardziej niż na dochodach z książki zależało na promowaniu bitcoina. Publikacja jest dostępna w ponad 10 językach (w tym w języku polskim), dzięki tłumaczeniom opracowanym przez wolontariuszy.

Andreas M. Antonopoulos jest niezwykłym mówcą, opowiadającym z pasją nie tylko o technologii i kryptowalutach, ale również o zagadnieniach społeczno-politycznych, w tym o problemach nierówności, wolności słowa i ekspresji. Dzięki swoim zdolnościom krasomówczym i otwartości udało mu się zainspirować tysiące osób do rozpoczęcia przygody z bitcoinem i innymi kryptowalutami.

Początki nie były łatwe, Andreas wielokrotnie występował przed niemal pustą salą, co jednak nie odbierało mu entuzjazmu i pasji. Obecnie jego wystąpienia są w stanie wypełnić niemal każdą salę wykładową na każdej szerokości geograficznej.

antonopoulos

Andreas M. Antonopoulos na wykładzie w połowie 2013 r., źródło: Twitter Cryptograffiti

Po wydaniu swojej pierwszej książki, Andreas zaczął mieć przychody ze swojej altruistycznej działalności, co pozwoliło mu wyjść z długów do końca 2016 r.

 

Najpopularniejsze nagranie wykładu Andreasa M. Antonopoulusa – warto włączyć napisy pl dla osób nie znających języka angielskiego

 

 

 


Pomóż w promocji Bloga. Udostępnij treść!
 
AUVESTA
 

"Sama wiedza nie wystarczy, trzeba ją jeszcze stosować... Chęci nie wystarczą, trzeba działać." - Autorski blog o możliwościach jakie daje Nam Internet w kwestii technologii, innowacji oraz zarabiania online. Informacje zawarte na blogu e-pasywnezarabianie.pl oraz załącznikach oparte są na danych uzyskanych z ogólnie dostępnych źródeł, nie gwarantują osiągnięcia jakichkolwiek rezultatów i właściciel bloga e-pasywnezarabianie.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki powstałe w wyniku wykorzystania informacji tu zawartych. Publikowane są one w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Działania podejmowane przez czytelnika, odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko. Żaden z przedstawionych artykułów NIE daje GWARANCJI zysku ani odzyskania wpłaconych pieniędzy. Pieniądze te NIE są gwarantowane przez jakąkolwiek instytucję lub firmę. Dlatego też i ja nie gwarantuję Ci ani zysku ani odzyskania wkładu. Jeżeli blog przypadł Ci do gustu? Możesz go wesprzeć kilkoma Satoshi: 3HAa6DCoFdQDt2iiqBTS4dvhhGWaxtn8ZR

Opublikuj komentarz

Don`t copy text!