Płacą nawet w czasie pandemii. Spółki, które od 10 lat wypłacają coraz wyższą dywidendę

   
 

Na rynku spadła znacząco liczba spółek, które wypłacają regularnie dywidendy. W tym roku wiele podmiotów wstrzymało podział zysku z akcjonariuszami ze względu na pandemię koronawirusa. Są na szczęście wyjątki. Kilka spółek nie tylko zachowało wieloletnią ciągłość wypłaty dywidendy, ale też postarały się, by wypłaty były co pewien czas wyższe. W tym roku także wypłaciły wyższą, bądź przynajmniej na tym samym poziomie dywidendę w porównaniu z zeszłym rokiem.

Śnieżka #SKA

Od 17 lat dywidendę wypłaca producent farb i lakierów Śnieżka. W tym roku akcjonariusze otrzymali 2,60 zł na akcję, czyli mniej więcej 3% obecnej wartości akcji. Spółka regularnie wykazuje zysk netto na coraz wyższych poziomach, co daje nadzieję na kontynuację wzrostu dywidendy.

W latach 2015-2017 wartość dywidendy była wyższa, bo sięgała nawet 3,20 zł, ale wynikało to z wypłaty ponad 75% skonsolidowanego zysku netto, podczas gdy obecnie spółka wypłaca ok połowy jego wartości.

Neuca #NEW

Bardzo długą historię wypłat ma też dystrybutor farmaceutyków, Neuca. Spółka dzieli się zyskiem rok w rok od 16 lat. W tym roku inwestorzy otrzymali dywidendę rekordowej wysokości 8,65 zł na akcję, czyli o 17% wyższą niż w 2018 r.

Neuca jest idealnym przykładem spółki starającej się zwiększać wartość dywidendy każdego roku. Jeszcze 5 lat temu akcjonariusze otrzymali połowę mniejszą wypłatę. Regularny wzrost dywidendy uzasadniony jest podobnym wzrostem przychodów. Stopa dywidendy jest niestety niska, ale warto nadmienić, że spółka prowadzi też częste skupy akcji, które także można traktować jako formę wypłaty zysku.

 


 

Dom Development #DOM

Podobną spółką do Neuki pod względem regularności wzrostu przychodów i wypłat coraz wyższych dywidend, jest Dom Development. Spółka dzieli się regularnie zyskiem od 14 lat. Co roku inwestorzy otrzymują większą wypłatę. Polityka dywidendowa zakłada dzielenie się całym zyskiem z akcjonariuszami.

W tym roku zarząd zawiesił decyzję o podziale zysku, ale ostatecznie zdecydował się powrócić do pierwotnej rekomendacji wypłaty 9,50 zł na akcję. Jest to niemal trzykrotnie wyższa wartość niż 5 lat temu, kiedy inwestorzy otrzymali 3,25 zł na akcję. Stopa dywidendy, przy aktualnym kursie i założeniu wypłaty w przyszłości dywidendy tej samej wysokości, wynosi 9,3%.

Wawel #WWL

Od 13 lat, rok w rok, regularnie wypłaca dywidendę producent słodyczy, Wawel. Spółka stara się co kilka lat zwiększać wartość wypłacanej dywidendy. W tym roku akcjonariusze otrzymali 30 zł na akcję, czyli o 20% więcej niż przed rokiem. Jednak warto zauważyć, że za coraz wyższymi wypłatami nie idą w parze coraz wyższe przychody i zysk netto. Spółka od kilku lat utrzymuje poziom przychodów mniej więcej na tym samym poziomie.

Unibep #UNI

Jedno z największych przedsiębiorstw budowlanych w Polsce, Unibep, dzieli się zyskiem regularnie od 12 lat. Co roku stara się wypłacić dywidendę wyższą, bądź przynajmniej na tym samym poziomie, co przed rokiem. Akcjonariusze w tym roku otrzymali 22 grosze na akcję, czyli o 50% więcej niż przed 5 laty.

W ostatnich latach spółka utrzymuje poziom przychodów na podobnym poziomie, ale zwiększa powoli zysk na akcję. Sprawia to, że raczej przyszłe wypłaty dywidendy nie są zagrożone. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że na dywidendę zwykle przeznaczone jest ok. jednej czwartej zysku.

źródło:https://strefainwestorow.pl

Czy kolejna firma jaką jest SelfMaker, bazująca na automatyzacji swojego przedsiębiorstwa, również uzyska takie sukcesy w kwestii tokenad – dywidend? Sprawdźmy to!

 
 
Pomóż w promocji Bloga. Udostępnij treść!
0 0 votes
Article Rating

Autor Postu

 
 
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze

BOT CRYPTO - DO ZADAŃ SPECJALNYCH!- SPRAWDZAM!

 
RevenueBot
 
error

Lubisz tego bloga? Pomóż w jego promocji :)

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
0
Dołącz do dyskusji w tym pościex