Nowa ustawa, którą proceduje Sejm mówi jasno:

Bank w razie zagrożenia bankructwem może skonfiskować oszczędności swoich klientów!

Zupełnie legalnie!

Ta skandaliczna ustawa to pokłosie dyrektywy unijnej, którą Polska musi wprowadzić. Awantura na linii Bruksela-Warszawa “dziwnym trafem” nie jest tematem nagłaśnianym przez mainstreamowe media.

Z jednej strony Polska obok Czech, Luksemburga, Holandii, Rumunii i Szwecji nie dostosowała swojego prawa do wymogów unijnych mimo wielu ponagleń, gróźb karami i nacisków Komisji Europejskiej.

Z drugiej strony mamy plany rządu (już częściowo zrealizowane) – podatek bankowy, ustawa dla Frankowiczów, odszkodowania dla polisolokatowiczów – kwota obciążeń dla banków lekką ręka przekroczy 100 mld zł. Zanim jednak rząd zabierze się za pomoc Frankowiczom i polisolokatowiczom, musi zabezpieczyć się przed bankructwem banków.

To wszystko dzieje się na naszych oczach. Banki przestają być instytucjami zaufania publicznego.

 
 

Pamiętasz konfiskatę pieniędzy z lokat bankowych i depozytów z rachunków bankowych na Cyprze w 2013 roku?

Na Cyprze i w kilkunastu krajach Unii Europejskiej ten proceder został już zalegalizowany. Wszystko po to aby ministrowie, premierzy, właściciele i prezesi banków nie poszli siedzieć za jawną kradzież pieniędzy. Jak inaczej można nazwać zabranie komuś nieswoich pieniędzy? Co z tego, że pod przykrywką złodziejskiego prawa, jakiego w Polsce już aż nadto? Media nazywają to oficjalnie “wywłaszczeniem” – nie brzmi tak strasznie prawda? ?

Komu bank odbierze pieniądze?

Wg dyrektywy BRRD (Bank Recovery and Resolution Directive) i ustawy procedowanej przez Sejm zagrożone są osoby, które mają w jednym banku ponad 100 tys. euro, czyli równowartość koło 430 tys. zł. Takich osób w Polsce jest około 400 tysięcy!

Dyrektywa bankowa ma zapewnić, że w pierwszej kolejności koszty upadającego banku wezmą na siebie akcjonariusze i wierzyciele (to, co bank jest im winien, zostanie zamienione na udziały). Depozyty ponad 100 tys. euro będą wywłaszczane (konfiskowane).

Oznacza to, że środki z twoich rachunków osobistych, kont firmowych, konta oszczędnościowego i lokat zostaną bezpowrotnie utracone.

Osobiście uważam, że ustawa pójdzie dużo dalej i pieniądze zostaną wywłaszczone także osobom, które mają mniej niż 100 tys euro w jednym banku. Dlaczego tak myślę?

 
 

Czy „ustawa o wywłaszczeniu” znacząco zwiększy bezpieczeństwo systemu bankowego?

Na blogu relacjonowałem cały proces bankructwa SK Bank od momentu kiedy jeszcze 99,9% osób nie wyobrażała sobie, że bank może upaść. Tylko od początku tego roku upadło już parę SKOKów. Parę dużych banków ma wciąż problemy z rentownością, z których nie wiadomo co wyniknie. Stali czytelnicy wiedzą jakie banki mam tutaj na myśli.

Podam przykład jednego z nich. BOŚ Bank, któremu Komisja Nadzoru Finansowego nakazała wdrożyć program naprawczy, z kwartału na kwartał pokazuje starty…….